دربارۀ مـــــا

آنسوی خط قرمزها ؛ اعلام موجودیت 'کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان در ایران'

کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان در ایران'   تأسیس پایگاه فعال خبری خود را در عرصه سایبری به اطلاع حق پرستان و سرسپردگان حقیقت در ایران و جهان میرساند

مدتها است که ، استقرار شرایط بسیار پیچیده حاکم - بر فضای اطلاع رسانی و تلاش برای حذف رسانه ای دگراندیشان و هموطنان مسلمان برخوردار از دیدگاه های فکری متفاوت با نظریات خاص جریان حاکم - تشکیل یک سایت خبری را لازم و ضروری به نظر میرساند.

البته در فضای داخل کشور علیرغم همه اختناقهای موجود، تلاش عوامل سرکوب برای ایجاد خفقان رسانه ای و محروم کردن درویشان از خبررسانی به همت و مجاهدت یکتاپرستان ثابت قدم ناکام مانده بود ، که با برپا کردن  این سایتها و وبلاگهای متعدد سعی در شکستن سانسور و سرکوب خبری را داشتند.

رعایت خطوط قرمـــز
با این همه از آنجا که بقای این سایتها و وبلاگهای داخلی مستلزم "رعایت همه خطوط قرمزی" بود که توسط عناصر سرکوبگر به انها اعمال میشد به این جهت دست آنها برای "اطلاع رسانی سریع و صحیح و همه جانبه" کاملا باز نبود.

آنچنان که حتی قادر نبودند که به مجموعه فعالیتهایی که توسط کمیته های مختلف بین المللی در حمایت از حقوق درویشان ایران  که در سراسر شهرهای کشورهای آزاد جهان به انجام رسانده میشد، پوشش خبری دهند.

البته تردیدی نیست که هدف از براه انداختن همه این فعالیتها توسط سازمانهای بین المللی و کمیته های جهانی در گوشه و کنار دنیا فقط و فقط حمایت از "فضای زیست درویشان" در برابر "فاشیسم رشدیابنده" ای است که خود را در پس نقاب مذهب و دین اسلام میپوشاند.

برانگیختن افکار عمومی مردم دنیا در  کشورهایی  مانند کانادا، امریکا، و ممالک اتحادیه اروپا و همکاری و همیاری با سازمانهای جهانی مانند سازمان عفو بین الملل تلاش بسیار ناچیزی است که علاقمندان به آزادی حقوق بشر در معاضدت به هموطنان ما  در خارج کشور میتوانند و میتوانستند به انجام رسانند.

شرکت کنندگان در این حرکات مردمی برای حمایت از حقوق هموطنان ایرانی توسط شهروندانی از کشورهای اروپایی و امریکایی و کانادایی انجام میشود که اکثریتشان شهروندان مسیحی اند، نه مسلمان و نه درویش و نه آشنا با حقایق عمیق اقیانوس مکتب تصوف! اما همه این حامیان کمربسته به پشتیبانی مردم ایران عمیقا به دفاع از حقوق اساسی بشر خود را پایبند و مقید میدانند و برای مبارزه خویش نیز بهترین راه را در بیداری و آگاهی رسانی به افکار عمومی یافته اند و این کار را به صورت برگزاری اکسیونهای وسیع خیابانی همزمان، به عنوان موثرترین شیوه اطلاعرسانی به انجام میرسانند.

دوستان ناشناخته انساندوست
این دوستان ناشناخته انساندوست، در سرما و گرما و صیف و شتا در خیابانها می ایستند و مردم، عابران، گردشگران از پیر و جوان و خرد و کلان و زن و مرد و دختر و پسر و کوچک و بزرگ را به حمایت از اقشار و اصناف و طبقات گوناگون مردم ایران منجمله پیروان تنوعهای دینی و تنوعهای قومی از درویش و کارمند و کارگر و دانشجو فرا میخوانند.
ما نیز اخبار این تظاهرات عظیم را برای پایگاه های خبری به داخل میفرستادیم ،با این تصور که  حداقل کاری که هموطنان ما در داخل کشور میتوانند انجام دهند، بازتاب دادن به موج عظیم حمایتهای بین المللی است که عکسها ، فیلمها و گزارشهای ان بلافاصله از طریق سایتهای مستقل خبری در خارج از کشور انتشار مییابد.
 امری که در سایتهای خبری - بخصوص پایگاه های وابسته به دراویش پیرو طریقت گنابادی در ایران مانند مجذوبان نور- انعکاس مطلوبی نیافت.
 وقتی یاران  پیگیر ماجرا شدند از طرف همکاران مجذوبان این پاسخ روشن را دریافت کردند که آنها در درون دایره قرمزی زندگی میکنند که خطوط پیدا و ناپیدای فراوان دارد و قابل نقض و اغماض نیست.
این امر حقیقتی غیرقابل انکار بود بخصوص آن که به رأی العین مشاهده میشد که مکررا عوامل سرکوب و اختناق سایت خبری مجذوبان نور را مسدود نموده و تلاش برای از کار انداختن آن میکنند. حتی در یک مورد، در عرض یک روز سه بار اقدام به مسدود کردن ان نمودند که هربار منجر به تغییر ادرس این سایت گردید.
پس مشخص شد که امکان همکاری از داخل کشور با 'کمیته بین المللی حمایت از حقوق درویشان در ایران' ، 'کمیته بین المللی حمایت از حقوق درویشان و دانشجویان ایران'  و 'انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران' وجود ندارد و باید از زاویه دیگری به این ماجرا پرداخت.

جعل و تحریف در باره خبر مربوط به حمایت مراجع از درویشان
در همین حال در نقل و انتقال اخبار مربوط به دراویش نیز گاهگاه نارسایی هایی بروز میکرد که قابل تأمل بود.
 از جمله آن که بعد از انتشار اعلام حمایت سه تن از مراجع تقلید از دراویش نعمت اللهی گنابادی، سایت حکومتی 'جوان آنلاین' دست به تحریف ماجرا زده و با انتشار خبر دروغ و مجعولی مدعی شد که آقایان مراجع "بیانیه" یا "اعلامیه مشترک" داده اند.
متعاقب آن پایگاه خبری جناب آیت الله العظمی بیات زنجانی "انتشار بیانیه مشترک را از اساس کذب دانستند". بلافاصله پایگاه خبری اینساید آف ایران به عنوان منبع اصلی منتشر کننده خبر، به روشنگری پیرامون این نیرنگ کثیف اقدام کرد. اما متعاقب این امر  مشاهده شد که سایت مجذوبان نور نیز بنوبه خود مطلبی برای رفع شبهه از این امر منتشر کرد.
 مع الاسف  در آن هیچ اشاره ای به حرکات مشکوک و غیرانسانی و شبهه افکنانه سایت معلوم الحال "جوان آنلاین" نشده بود.
 به همین دلیل نیز  تلاش دست اندرکاران مجذوبان برای روشنگری اگرچه همراه با حسن نیت کامل بود، معهذا با نحوه غیر استوار ارائه مطلب، چیزی نمانده بود که اعتبار منبع اصلی خبر-  یعنی سایت "اینسایدآف ایران" - درحاشیه های تاریک و کدر متکاثفی قرار گیرد!
علاوه براین تشابه فعالیتهای سایت مجذوبان با فعالیتهای سایت اینساید آف ایران نیز قضیه ای بود که باعث هرز رفتن انرژی زیادی در عرصه دوباره کاری میشد. مانند کلیپ " ماجرای تخریب حسینیه بروجرد" که توسط فعالان 'کمیته بین المللی حمایت از حقوق درویشان و دانشجویان ایران' تهیه شد و برروی سایت اینساید آف ایران قرار گرفت، و حتی توسط سایت مجذوبان نور هم معرفی و منتشر شد، اما به فاصله کمتر از دو هفته از تاریخ انتشار ، فعالان مجذوبان نور دست به تهیه یک کلیپ مشابه در مورد ماجرای تخریب آن حسینیه زدند.
اینها و مطالب بسیار دیگری از این دست - به نمونه مشتی از خروار- اعضاء فعال و کوشندگان 'کمیته بین المللی حمایت از حقوق درویشان در ایران' را برآن داشت که اقدام به تاسیس یک پایگاه خبری مستقل نموده و تلاش کنند تا با برنامه ریزی صحیح دست همکاری و همیاری به سوی همه علاقمندان به حفظ حقوق درویشان ایران - بخصوص عزیزان سایت مجذوبان نور که خدواندشان مزید توفیق عنایت کناد - دراز کنند


فشارهای بیش از پیش بر طرایق درویشی در ایران و اعلام دوباره مواضع کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشاندشمنی حاکمیت با شهروندان ایرانی از هر قوم و قبیله و از هر صنف و دسته و از هر فکر و عقیده و از هر دین و مذهب برکسی در داخل و خارج کشور پوشیده و پنهان نیست.

با همه اینها مقاومتهای مردمی نیز با روندی توفنده و روبه رشد چشم جهانیان را خیره ساخته است.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» هماهنگ با سازمان عفو بین الملل سرکوب افسار گسیخته ایرانیان را بخصوص در روز بیست و پنج بهمن به شدت محکوم میکند.

در نشست ماه آینده میلادی گزارشهای کامل سرکوب اقلیتهای مذهبی در دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد.

این گزارشها در ارتباط با حوزه فعالیتهای سازمان عفو بین الملل و سازمانهای وابسته و پیوسته با آن و گزارشگران حقوق بشر و سازمانهای مدافع حقوق بشر از داخل کشور با دقت بسیار زیاد تهیه شده است.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» نیز از جمله سازمانهایی است که در طول سالیان اخیر مجّدانه با سایر سازمانهای حقوق بشر همکاری داشته و فعالیتهای گسترده ای را در دفاع از حقوق دراویش و افشای تضییقات نسبت به عموم اقلیتهای قومی و عقیدتی  در ایران انجام داده است.

این سازمان دارای سه مقر بین المللی در شهرهای برلین در آلمان، تورنتو در کانادا، و واشنگتن در ایالات متحده آمریکا است و دفتری در ژنو و شاخه بسیار فعالی در کشورهای نوردیک و مقری در شهر اسلو پایتخت نروژ دارد.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» موفق شده که در طول سالهای اخیر ارتباطات بسیار وسیع و گسترده ای با پارلمانهای بسیاری از کشورهای دمکراتیک غربی برقرار سازد و بخصوص در پارلمان اروپا موفق به ایجاد ارتباطات بسیار موثری شده است.

غالب اعضای تشکیل دهنده «کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» به عنوان یک سازمان مستقل مدافع حقوق دراویش در ایران از سیاستمداران و حقوقدانان و اساتید دانشگاه و اعضای احزاب مختلف کشورهای اروپایی و کانادا و آمریکا هستند که نقطه مشترک توجه عموم آنها علاقه به دفاع از حقوق بشر بطور عام و بویژه حقوق اقلیتهای دینی و مذهبی در ایران است. 

اعضاء «کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» به ملیتها و مذاهب و ادیان مختلف تعلق دارند و اکثراً ملیت غیر ایرانی دارند.

البته در ارتباط با دفاع از حقوق بشر در ایران و حقوق اقلیتهای مذهبی، حقوق همه اقلیتهای مذهبی لحاظ است. 

چون بنا به مفاد صریح منشور جهانی حقوق بشر هرفردی در داشتن عقیده  آزاد است و کسی را نمیتوان وادار به قبول عقیده و دین تحمیلی نمود و هرجا در هر کشوری و در هرسیستمی این اصل مورد نظر قرار نگیرد سازمانها و افراد مدافع حقوق بشر به اعتراض برمیخیزند و ضرورتا میکوشند تا با برگزاری میتینگها و تظاهرات خیابانی و سخنرانیها و کنفرانسها افکار عمومی مردم جهان را علیه این بلیه بیدار و هشیار نموده و آنها را به دفاع از حقوق تضییع شده همنوعان خود ترغیب نمایند.

از آنجا که بخشی ازفعالیتهای«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» به  منعکس کردن فشارهای مستمر   وارده بر  طریقه گنابادی معطوف بوده،  شاید این تصور برای عده ای ایجاد شده باشد  که انجمن جهانی دفاع از حقوق درویشان وابستگی خاصی به طریقت گنابادی دارد . 

برای روشن شدن امر توضیحاتی در این خصوص ضروری است تا کاملا رفع ابهام از قضیه صورت گیرد.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» "ان جی او" بین المللی و به ثبت رسیده در خارج از ایران است و هیج نوع وابستگی تشکیلاتی یا غیر تشکیلاتی با هیچیک از طرایق درویشی در ایران یا خارج از ایران ندارد.

اعضای «کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» اکثر غیر ایرانی و پیرو ادیان و مذاهب گوناگون هستند. اما نقطه مشترک تفاهم آنها دفاع از ارزشهای حقوق بشر و دفاع از حقوق اقلیتهای مذهبی است.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» فاقد مطالبات سیاسی است و در جهت تثبیت حقوق بشر برای کسانی  که  تحت ستم مضاعف به علت داشتن تعلق به گرایشهای درویشی در هرنقطه عالم  اعم از شیعه و سنی هستند فعالیت میکند.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» از هرنوع خیزش مردمی در ایران درجهت گسستن زنجیرهای اختناق و حرکت به سوی آزادی و استقرار دمکراسی به عنوان یک مطالبه ضروری بشری و حق اساسی و غیر قابل انفکاک انسانی ( و نه یک مطالبه سیاسی) حمایت کرده و در انعکاس بخشیدن به آن از هیج کوششی در حد توانایی و امکانات خود دریغ نمیکند.

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» یک کمیتۀ درویشی یا وابسته به درویشی نیست. 

کمیتۀ دفاع از "حقوق" دراویش است. 

یعنی همچنان که "کانون دفاع از زندانیان سیاسی" مدافع حقوق زندانیان سیاسی در زندان است، بدون آن که اعضای آن خودشان ضرورتا "زندانی" یا "زندانی سیاسی" باشند، «کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان» یک"ان جی او" بین المللی غیر وابسته به دولتها یا سلسله های درویشی است و شرط پیوستن و عضویت در آن داشتن اعتقاد راسخ به منشور جهانی حقوق بشر است.

 با آرزوی استقرار دمکراسی ، و گسترش آرزشهای انسانی برپایه آزادی ، برابری، برادری در ایران و جهان

«کمیتۀ بین المللی حمایت از حقوق درویشان»
برلین – تورنتو- واشنگتن
شاخه نوردیک - اسلو