محمدرضا روحانی : «گستردگی حملات علیه دکترنورعلی تابنده و دراویش گنابادی منجر به محبوبیت آنها نزد مردم ایران شده»

در حالیکه ۶۰ روز از واقعه گلستان هفتم خیابان پاسداران می گذرد، همچنان شمار کثیری از پیروان طریقت نعمت اللهی گنابادی سلطانعلیشاه در زندان بسر می برند، بر اساس گزارشهای دریافتی وضعیت دراویش بازداشتی بشدت ناگوار است.


گفته میشود، دراویش گنابادی پیش از بازداشت در شب حادثه بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند و با گذشت ۶۰ روز همچنان از مراقبتهای پزشکی محروم هستند.

محمدرضا روحانی، حقوقدان و فعال سیاسی در مصاحبه ای اختصاصی با شبکه جهانی «دُرّتی وی» با پرداختن به بازداشت خانگی دکتر نورعلی تابنده و سرکوب گسترده دراویش گنابادی گفت: هر چقدر حملات به دراویش و دکتر تابنده افزایش یابد، آنها در میان مردم ایران و جهان محبوب تر و شناخته تر می شوند، و اگر امروز در برابر ظلمی که به دراویش می شود مقاومت نکنیم، مصائب جدیدی برای کشور و حقوق مردم ایران پیش خواهد آمد.

این حقوق دان در بخشی از این مصاحبه می گوید، مرحوم صارم صادق وزیری از «مؤسیسن جمعیت حقوقدانان ایران» چند روز پیش از درگذشتش از آقای روحانی خواسته بود پیگیر وضعیت پیش آمده برای آقای دکترنورعلی تابنده و پیروان ایشان ـ دراویش گنابادی ـ باشد.

آقای روحانی با اشاره به سوابق ارزنده آقای صادق وزیری بویژه در دستگاه قضایی کشور در حالیکه سالهای پایانی عمر خود را در تبعید بسر برد، از زمینه های آشنایی آقای صادق وزیری و آقای دکترنورعلی تابنده در دادگستری می گوید : دفاع از حقوق موکلان در هر جایگاه و مقامی که باشد یک وظیفه است ، ایشان با اشاره به اینکه دفاع از حقوق ظالم بهمان اندازه مهم است که حقوق مظلوم باید مطالبه گردد اظهار می دارد : وکیل در جایگاه دفاع از موکل خود « از شخص دفاع نمی کند بلکه از حقوق شخص دفاع میکند.»

این حقوق دان در ادامه افزود، وظیفه مردم نسبت به حقوق دکتر تابنده یک وظیفه ممتازی نیست بلکه همان وظیفه ای است که برعهده تمام ایرانیان است، حقوق بشر قابل تفکیک نیست. باید این را در نظر داشته باشید که موقعیت ایشان بسیار آسیب پذیر است، ایشان دارای کهولت سن هستند و تحت مراقبت پزشکان و خدمه و خانواده شان زندگی می کردند در حالیکه اکنون ارتباط ایشان با جملگی نزدیکانشان قطع شده است.

آقای روحانی با اشاره به آنکه «علاء الدین بروجردی یکی از چهره های اطلاعاتی که مسئولیتی هم در کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی برعهده دارد ، گفته بود امنیت آقای تابنده با دولت است» یادآور می شود: «امنیت همه مردم با دولت است.»

آقای روحانی معتقد است که دستگاه های امنیتی «ضدامنیت مردم هستند» و مردم از آنها وحشت دارند. 

این حقوقدان می گوید در «واژگان حقوقی » اصطلاح «حصر خانگی» یا «بازداشت خانگی» نداریم. بازداشت در منزل شخصی و یا حتی بکار بردن این واژه خود توهین به حقوق مردم بشمار می رود. 

آقای روحانی دکتر نورعلی تابنده را با الفاظی همچون «مرد بزرگوارِ محترمِ کهنسالِ فاضل دانشمند و پاکدامن، پرهیزکار» یاد می کند ـ که همه زندگی اش خدمت به مردم ایران بوده ـ و در حال حاضر در دست حاکمیت اسیر هستند

این فعال سیاسی می گوید آقای صادق وزیری پیش از درگذشتش نگران وضعیت دکترنورعلی تابنده و پیروان ایشان بود. ایشان عمل حاکمیت نسبت به آقای تابنده را مجرمانه برشمرده و می گوید: «اینها علیه قوانین خودشان قیام کرده اند.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر