وحید بهشتی در گفتگو با کیهان لندن : جمهوری اسلامی به دنبال حذف دراویش گنابادی استاز سرنوشت دراویش گنابادی که اخیرا بازداشت شده‌اند هیچ خبری در دست نیست. بسیاری تحت فشار و شکنجه قرار دارند تا در اعترافات ساختگی اقرار به وابستگی به کشورهای خارجی بکنند.

کشته شدن محمد راجی فرمانده سابق سپاه در زندان و ساعاتی پس از بازداشت، موجی از اعتراض در صفوف سپاه نیز برانگیخته است.

از وضعیت کنونی دکتر نورعلی تابنده، رهبر معنوی دراویش گنابادی، نیز اطلاع دقیقی در دست نیست و مشخص نیست که آخرین بیانیه مبنی بر توقف کلیه فعالیت‌های دراویش توسط شخص او نوشته شده باشد.

حملات علیه دراویش گنابادی در سال ۱۳۸۴ با به آتش کشیدن حسینیه آنها در شهر قم آغاز شد و هنوز هم کماکان ادامه دارد. در جمهوری اسلامی هیچ خوانش متفاوتی از اسلام و تشیع پذیرفته نمی‌شود.

تلاش‌های جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد تفرقه و دودستگی میان دراویش گنابادی، جهت وادار ساختن آنها به سکوت، ادامه دارد. 

چندصد درویش گنابادی در هفته‌های اخیر در تهران و دیگر شهرهای ایران بازداشت شده‌اند. بسیاری در زندان تحت شکنجه برای اعتراف‌های ساختگی قرار دارند. یکی از این دراویش، از فرماندهان سپاه در جریان جنگ ۸ ساله با عراق نیز پس از بازداشت، در زندان، زیر شکنجه جان سپرده است.

دکتر نورعلی تابنده، حقوقدان و رهبر معنوی دراوبش گنابادی، در حصر خانگی بسر می‌برد و مجبور شده است در بیانیه‌ای که بسیاری معتقدند تحت فشار نهاد‌های امنیتی نوشته شده است، از پیروانش بخواهد هرگونه فعالیتی را متوقف سازند، با رسانه‌ها صحبت نکنند و در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نیز دیگر حضوری نداشته باشند.

دادگاه انقلاب تهران، درویش دیگری را به جرم زیر گرفتن عمدی سه نفر از نیروهایی که برای سرکوب دراویش گنابادی به خیابان پاسداران تهران فرستاده بودند، به قصاص محکوم کرده است در حالی که شواهدی در دست است که بیگناهی محمد ثلاث را ثابت می‌کند.

احمد رأفت با وحید بهشتی، فعال حقوق بشر که رابطه مستقیمی با دراویش گنابادی دارد، گفتگویی انجام داده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر