انتقاد نایب رئیس مجلس از بازداشت روحانی منتقد رهبری


علی مطهری،‌ نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بازداشت حسین شیرازی، روحانی منتقد حکومت این کار را عامل هجوم چند هوادار معترض به سفارت ایران در لندن دانست. 

مطهری در گفت‌و‌گو با وب‌سایت خبری «خانه ملت» با محکوم‌کردن اعتراض رخ‌داده در بالکن سفارت ایران در بریتانیا گفت:

«من معتقدم بازداشت سید حسین شیرازی ضرورتی نداشت، ایشان در جایی درباره ولایت فقیه یک اظهارنظری کرده بود که مسئله خیلی مهمی نبود که بخواهند او را بازداشت کنند و اینها را تحریک کنند. بالاخره عده ای نظراتی برای خود دارند و ممکن است مخالف باشند، نباید به صرف مخالفت، ما بازداشت کنیم.»

حسین شیرازی فرزند صادق حسینی شیرازی،‌ یک مرجع تقلید شیعیان و از منتقدان جمهوری اسلامی است. حسین شیرازی سه‌شنبه هفته گذشته به دلیل انتقاد از علی خامنه‌ای، رهبر ایران بازداشت شد. او گفته بود ولی فقیه در ایران جایگاهی همچون فراعنه مصر دارد.

علی مطهری هواداران صادق شیرازی را دارای «عقاید غلط» دانسته و گفته است که آنها با «وحدت» بین سنی و شیعه مخالفند. او به مقام‌های ایرانی توصیه کرده تا با بازداشت مخالفان این‌چنینی موجب مطرح‌شدن و «بزرگ‌کردن بیخود» آنها نشوند.

جمعه ۱۸ اسفند چهارتن از هواداران صادق شیرازی به بالکن سفارت ایران در لندن رفتند و پرچم ایران را پایین کشیدند. پلیس بریتانیا ساعاتی بعد از بازداشت این چهارتن خبر داد.

مقام‌های ایرانی اما به تأخیر پلیس لندن برای بیرون‌راندن معترضان از بالکن سفارت معترضند. وزارت خارجه ایران سفیر بریتانیا را احضار کرده و سخنگوی دولت لندن را به «واکنش قاطع» تهدید کرده است.

مصطفی کواکبیان،‌ یک نماینده دیگر تهران در مجلس نیز ادعا کرده است که پلیس بریتانیا پیشاپیش از این حمله مطلع بود. او به مقام‌های بریتانیا توصیه کرده «با دم شیر بازی نکنند».

لندن اما گفته است که مهاجمان وارد سفارت نشدند و سلاح نیز به همراه نداشتند.

بخش خبری ۲۰:۳۰ شبکه دو تلویزیون دولتی ایران نیز اعتراضات روی‌داده در لندن را نقشه «دشمنان» برای تحریک به ناآرامی داخل ایران خوانده بود.

صادق حسینی شیرازی در قم زندگی می‌کند. اهل بیت او ۱۸ شبکه ماهواره‌ای و سه شبکه رادیویی دارند و آموزه‌های تشیع را تبلیغ می‌کنند. بخش زیادی از هواداران او در عراق هستند.

رادیو زمانه 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر