گزارش سالانه عفو بین‌الملل، بخش ایران؛ آزادی عقیده و مذهب

آزادی عقیده و مذهب در قانون و عمل به‌طور سازمان‌یافته‌ای نقض شد. مقامات همچنان افراد متعلق به همه باورها و مذاهب را وادار به رعایت مجموعه‌ای از قوانین و مقررات رفتار اجتماعی که برگرفته از یک تفسیر سخت‌گیرانه از اسلام شیعه است، می‌کردند. همه افراد جز مسلمانان شیعه از فرصت معرفی خود به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری یا دریافت پست‌های سیاسی کلیدی محروم شدند.
حملات وسیع و سازمان‌یافته علیه اقلیت بهایی ادامه یافت. این حملات شامل دستگیری‌های خودسرانه، حبس‌های طولانی مدت، شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر، تعطیلی اجباری کسب و کار بهاییان، مصادره اموال بهاییان، ممنوعیت استخدام آن‌ها در بخش دولتی و عدم پذیرش در دانشگاه‌ها می‌شد. مقامات به‌طور منظم به نفرت‌پراکنی و تشویق به خشونت پرداخته و بهاییان را به عنوان «مرتد» و «نجس» بدنام می‌کردند. آزادی دو مرد با قید وثیقه که به قتل فرهنگ امیری به دلیل بهایی بودن او اعتراف کرده بودند، به نگرانی‌های موجود درباره امکان برخورداری از مصونیت از مجازات در صورت ارتکاب جرائم ناشی از حس نفرت دامن زد.
دیگر اقلیت‌های مذهبی که تحت قانون اساسی به رسمیت شناخته نشده‌اند مانند یارسان (اهل حق) نیز با تبعیض سازمان‌یافته از جمله در آموزش و پرورش و استخدام روبرو شده و به دلیل اجرای دین خود مورد آزار و اذیت واقع شدند.
نقض حق تغییر یا ترک عقاید مذهبی نیز ادامه یافت. افرادی که به مسیحیت گرویدند به مجازات‌های شدید حبس در برخی موارد از ۱۰ تا ۱۵ سال محکوم شدند. حمله به کلیساهای خانگی ادامه یافت.
درویش‌های گنابادی با احکام حبس و یورش به اماکن عبادتی خود مواجه شدند. تعدادی به‌طور خودسرانه از کار اخراج شدند یا از پذیرش آن‌ها در دانشگاه خودداری شد.
کسانی که خود را خداناباور می‌دانند در صورت ابزار عقایدشان در خطر دستگیری و بازداشت خودسرانه، شکنجه و بدرفتاری‌های دیگر و مجازات مرگ به دلیل «ارتداد» قرار می‌گرفتند.
مسلمانان سنی از ادامه تبعیض از جمله محدودیت در برگزاری نمازهای جداگانه برای مراسم عید فطر و ممانعت از گرفتن پست‌های عالی مرتبه گزارش دادند.
در اقدامی بی‌سابقه و مغایر با روند قانونی جاافتاده، دیوان عدالت اداری در ماه اکتبر عضویت سپنتا نیک‌نام، یکی از اعضای زرتشتی شواری شهر یزد، را طبق نظر دبیر شورای نگهبان به حالت تعلیق درآورد. دبیر شورای نگهبان گفته است که حاکمیت غیر مسلمان بر مسلمان برخلاف قانون شریعت است.
دست‌کم دو نفر به دلیل اجرای مسالمت‌آمیز حق آزادی عقیده و مذهب خود به اعدام محکوم شدند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر