بی‌خبری از سرنوشت شماری از درویشان گنابادی

خبرسازی و اعلام تدریجی کشته‌شدگان برای لاپوشانی شکنجهٔ دراویش هنگام بازجویی

با وجود گذشت دو هفته که از درگیری نیروهای امنیتی با دروایش گنابادی در #گلستان_هفتم پاسداران تهران می‌گذرد همچنان وضعیت دراویش بازداشت‌شده روشن نیست.

به گفته فرهاد نوری، در بیمارستان‌هایی که برخی دراویش مجروح در آنها بستری شده‌اند جو چنان امنیتی شده که هیچ اطلاعات دقیقی به بیرون درز نمی‌کند و مقامات قضایی هم پاسخگوی خانواده‌ها نیستند.

مدیر سایت مجذوبان نور به زمانه می‌گوید: «اتفاقی که افتاده این است که اینها یک عده‌ای از دراویش را همان‌طور که در فیلم‌های منتشرشده مشهود است، در پشت‌بام‌ها شدیداً مورد ضرب و شتم قرار دادند. شاهدان عینی که من خودم با آنها صحبت کردم گفتند که اینها حتی چند نفر را از آن بالا به پایین پرتاب کرده‌اند. افراد آسیب‌دیده اغلب در آی‌سی‌یوی بیمارستان بقیةالله و خاتم‌الانبیاء و… نگهداری می‌شده‌اند و چند تای‌ آنها هم که تیر خورده‌اند جراحی شده‌اند.»

بر اساس گفته‌های نوری در چند روز گذشته گروه‌های ۱۰ تا ۲۰ نفره درویشان بازداشت‌شده از زندان فشافویه از بند خارج و به مکان‌های دیگری منتقل‌ شده‌اند که درباره این مکان‌ها اطلاعی در دست نیست: «من الان دو روز است پیگیر هستم ببینم اینها را کجا می‌برند. ما از سرنوشت آنها خبر نداریم. چهار پنج نفر هستند که ما هیچ خبری درباره‌شان نداریم که یکی‌شان همین آقای راجی بود.»

نوری درباره خبرهای منتشرشده در مورد مرگ محمد ثلاث، یکی دیگر از درویشان گنابادی نیز می‌گوید: «او را آنقدر زده بودند که به ما خبر کشته شدن ایشان رسید. بعد ما از پیگیری در بیمارستان‌ها متوجه شدیم که در آی‌سی‌یوی یک بیمارستان نگهداری می‌شود (همراه با آقای لباف). ما آنجا متوجه شدیم که او زنده است اما الان باز نمی‌دانیم که آیا به جای دیگری منتقل شده یا نه و تا این لحظه از سرنوشت او بی‌خبریم.»

عادی‌ شدن مرگ در بازداشتگاه‌ها؟

مدیر سایت مجذوبان نور اما درباره‌ی نحوه مواجهه افکار عمومی با اخبار مرتبط به درویشان گنابادی به زمانه می‌گوید: «آنقدر در چند سال و چند ماه گذشته اتفاقات زیادی افتاده که مرگ و میر و کشته شدن آدم‌ها در بازداشتگاه و زندان و قبل از بازداشت و بعد از بازداشت به امری عادی و روالی معمولی تبدیل شده است. نهایتاً یکی دو روز در شبکه‌های اجتماعی درباره‌ی این موضوع صحبت می‌شود و بعد تنها کسانی که مستقیماً با موضوع درگیر هستند باید پیگیر باشند.»

او همچنین در گفت‌وگو با زمانه از شایعه‌سازی و جعل خبر درباره درویشان گنابادی خبر داده است: «در روزهای اخیر در برخی رسانه‌ها که من آنها را «بی‌ریشه» می‌خوانم و همچنین در برخی کانال‌‌های تلگرامی‌ که معلوم نیست با کدام نهادها کار می‌کنند، نام و عکس برخی افراد به‌عنوان درویشان بازداشت‌شده یا جان‌باخته منتشر می‌شود که مشخص نیست که هدفی پشت این کار است. الان مثلاً آقایی به نام قادر مردانی را گفته‌اند که در گلستان هفتم بوده و از دراویش بوده و فوت شده است که تصویر منتشرشده مربوط به یک روزنامه‌نگار است.»

به گفته فرهاد نوری این شایعه‌پراکنی‌ها و جعل اسم و عنوان‌ها احتمالاً برای تحت‌الشعاع قرار دادن خبر اصلی در اینجا مرگ محمد راجی است.

نوری می‌گوید: «دیروز یک آگهی و عکس منتشر شده بود از فردی به نام فهیمه مرادی که از او به‌عنوان درویش یاد شده بود. عکسی که منتشر کرده بودند اما مربوط به درگیری‌های چند سال پیش بود و آگهی ترحیم هم مربوط به یک فرد دیگر. این افراد را هم منتسب کرده‌اند به اطراف گناباد. یعنی به نظر می‌رسد که به طور سیستماتیک این شایعات را پخش می‌کنند.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر