خانواده شهید سردار جانباز محمد راجی از مقام‌های ایران "شکایت می‌کند"

خانواده شهید سردار جانباز محمد راجی، درویش گنابادی که به شکلی مشکوک درگذشته است، خواستار روشن شدن "این جنایت" و انجام کالبدشکافی است. آمریکا نیز ضمن ابراز تأسف از درگذشت آقای راجی، خواستار آزادی تمام زندانیان عقیدتی شده است.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران روز چهارشنبه (۱۶ اسفند/ ۷ مارس) گزارش داد که خانواده محمد راجی، درویش گنابادی که خبر مرگ مشکوک او اخیرا منتشر شد، خواستار روشن شدن به گفته آنها "این جنایت" و انجام کالبدشکافی شده است.

طیبه راجی، دختر محمد راجی،گفته است که خانواده این درویش گنابادی «می‌خواهند از مقامات ایرانی شکایت کنند». خانم راجی اعلام کرده است که پدر او بر اثر "ضربات وارده" بر بدن‌اش درگذشته است.

«مرگ اخیر یکی از هواداران بزرگترین گروه صوفی در تهران، چهارمین مرگ در زندان‌های ایران طی دو ماه اخیر است.»

هادی قائمی، مدیر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، گفته است: «این ظالمانه‌است که زندانیان در زندان‌های ایران در حال مرگ هستند». آقای قائمی درباره مرگ‌های مشکوک اخیر در زندان‌های ایران افزوده است: «این افراد پس از اینکه بازداشت شدند جان خود را از دست دادند و هیچ‌کس نمی‌داند چه اتفاقی افتاده است. چنین سطحی از فقدان شفافیت قابل پذیرش نیست.»

دختر محمد راجی گفته است: «ما وکیل گرفته‌ایم و پیگیری می‌کنیم چون مرگ پدر من به دلیل ضربه‌هایی است که به او وارد کرده‌اند». طیبه راجی افزوده است: «این جنایت باید روشن شود و تقاضای کالبدشکافی داریم.»

به‌رغم گزارش‌هایی مبنی بر درگذشت محمد راجی پس از بازداشت، دادستان تهران، عباس جعفری دولت‌آبادی، دوشنبه گذشته درگذشت او در حین بازجویی را تکذیب کرده و گفته بود که آقای راجی در روز درگیری میان دراویش و نیروی انتظامی کشته شده است. به گزارش کمپین، دادستان تهران در عین حال به این "واقعیت" اشاره نکرده است که آقای راجی در زمان مرگ در بازداشت بوده است. دختر محمد راجی نیز پیش‌تر گفته بود که پدرش به هنگام بازداشت مجروح، اما هشیار بوده است.

محمد راجی که در جریان درگیری میان نیروی انتظامی و دراویش گنابادی در خیابان پاسداران تهران بازداشت شده بود، شامگاه دوشنبه گذشته با حضور شمار اندکی از اعضای خانواده و با حضور نیروهای امنیتی در الیگودرز به خاک سپرده شد.

خانواده محمد راجی نه با انتقال پیکر او به الیگودرز موافق بوده‌اند و نه با دفن شبانه او . مقام‌های امنیتی و قضایی ایران اما این شرایط را به خانواده راجی تحمیل کرده‌اند. دستگاه قضایی ایران همچنین از قبول وثیقه برای آزادی محمدعلی راجی، پسر آقای راجی، برای شرکت در خاکسپاری پدرش نیز خودداری کرده است. محمدعلی راجی نیز از بازداشت‌شدگان حوادث خیابان پاسداران است.

محمد راجی از فرماندهان سابق سپاه پاسداران بوده که در جنگ ایران و عراق در معرض سلاح‌های شیمیایی قرار گرفته و از مجروحان شیمیایی جنگ به شمار می‌آمده است. به نوشته سایت مجذوبان نور، نزدیک به دراویش گنابادی، محمد راجی در سال ۸۳ پس از جدا شدن از سپاه پاسداران، در روستای مزرعه‌آباد الیگودرز به کشاورزی مشغول بوده است.

طیبه راجی گفته است: «او به خاطر اعتقاد خودش رفت و هشت سال برای این مملکت جنگید و من فکر می‌کردم به حرمت این سال‌ها حداقل او را تحت مراقبت‌های پزشکی قرار می‌دهند.»

بی‌خبری کامل خانواده تا "اعلام مرگ"

خانم راجی افزوده است: «امروز (۱۲ اسفند ۱۳۹۶) که بعد از پیگیری دامادمان با ما از آگاهی تماس گرفتند، گفتیم تقاضای کالبدشکافی داریم و هیچ چیزی را قبول نمی‌کنیم. گفتند فردا صبح بروید پزشکی قانونی کهریزک. ما هیچ خبری نداریم که دقیقا چه اتفاقی افتاده، چه بلایی سر پدر من آمده. در این مدت حتی نگذاشتند ملاقات کنیم اگر هم کما بوده و وضعیت‌اش خوب نبوده، حداقل حقوق شهروندی ما این بود که اطلاع داشته باشیم و بتوانیم او را ببینیم.»

زمان شهادت سردار محمد راجی همچنان نامشخص است و «معلوم نیست که او در بازداشتگاه درگذشته است و یا در بیمارستان، خانواده او می‌گویند او پس از اینکه توسط ماموران بازداشت شده، درگذشته است.»

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر