شرافت «میراندا» و عدالت خامنه‌ای!میراندا اسم قشنگی است. اما در آمریکا «میراندا» نام یک قانون خوب و یک حق انسانی هم هست. طبق قانون میراندا؛ فردی که توسط پلیس بازداشت شده «حق دارد که تا دسترسی به وکیل، از پاسخ‌گویی به بازجویی پلیس خودداری و سکوت کند!» این قانون مانع از اجحاف پلیس و پایمال شدن حقوق فرد بازداشتی می‌شود. فرقی هم ندارد متهم به چه علتی بازداشت شده باشد، قانون میراندا «حق» تمام متهمان است که تا وکیل نداشته باشند، سکوت کنند.

نهم آبان گذشته در آمریکا یک مرد ازبک‌تبار عضو داعش با کامیون روی جمعیت رفت! متأسفانه ۸ نفر بیگناه را کشت و ۹ نفر زخمی شدند. در حین فرارش، با شلیک پلیس زخمی و دستگیر و به بیمارستان منتقل شد. بعد از معالجه و بهبودی نسبی، داوطلبانه به پلیس گفت نمی‌خواهد از حق قانونی میراندا برای گرفتن وکیل استفاده کند و به اقدام تروریستی خود اعتراف و «افتخار!» می‌کند! او جرمش را پذیرفت و روز بعد به دادگاه معرفی شد.

کسانی که فقط «اخبار رسانه‌های حکومتی» را باور دارند، می‌توانند در همین خبرگزاری حکومتی مهر، خبر «خودداری مهاجم ازبک‌تبار از قانون میراندا» را مطالعه کنند.

فرد مهاجم فقط ۸ سال قبل با لاتاری وارد آمریکا شده بود. اما قانون، از تمام حقوق او مانند بقیه‌ی شهروندان ایالات متحده حفاظت کرد! نه شکنجه شد، نه خودکشی شد!

شکنجه و انتقامجویی و بازداشت فله‌ای و خودکشی متهمان و قتل و دفن شبانه و اینها… فقط ارمغان «عدالت آقای خامنه‌ای» در غریبستان ایران است و بس!
در جریان اعتراضات اخیر دراویش گنابادی در خیابان پاسداران، یک اتوبوس قدیمی به صف نیروهای کلانتری کوبید و متأسفانه سه عضو ناجا را کشت. می‌گویم متأسفانه چون به همان اندازه که از «سرکوب و بازداشت فله‌ای» دراویش بسیار ناراحت شده‌ام (و همانقدر که قتل و دفن مظلومانه‌ی آقای محمد راجی متأسفم کرده)، از «ترور فله‌ای» آن سه مأمور جوان کلانتری هم متأسف شده‌ام. حقیقت مرزبندی برنمی‌دارد.

به بهانه‌ی حمله‌ی اتوبوس، حدود ۳۰۰ درویش بدون جرم و اتهام و وکیل زندانی شدند. همانطور که دهها فعال محیط زیست، بدون هیچ سندی در حبس شدند! از بازداشتگاه‌ها هم «جسد خودکشی کرده!» متهمان بیرون می‌آید!
بعد از چند هفته از آن واقعه، قرار است «یک درویش» به عنوان راننده اتوبوس محاکمه شود! در حالی که هنوز هیچ (تأکید می‌کنم هیـچ) تصویر و مدرکی از «هویت راننده اتوبوس» به افکار عمومی نشان داده نشده است! فقط فیلم کوتاهی از یک درویش مجروح روی تخت (در حال درد و خونریزی) منتشر کردند، که «آشکارا تحت فشار بود و حالتی تبدار داشت» و حرفهایش بیشتر شبیه هذیان و نامفهوم است! همین!!
اینجا عدالت اسلامی برپاست. اتوبوسی که راننده‌اش معلوم نیست، به صف پلیس می‌زند و بعد از آن، ۳۰۰ درویش معترض را دستگیر و به ناکجاآباد منتقل می‌کنند. خبری از «وکیل مدافع» و تفهیم اتهام نیست‌. فیلم ناقصی از سخنان یک درویش از روی تخت و در شرایط جسمی وخیم به عنوان «اعتراف راننده اتوبوس!» پخش شده که هیچ عقلی آن را «کافی» نمی‌داند. اما حکم آن بینوا از قبل تعیین شده!

از چندین روز قبل فرمانده پلیس تهران (که قاعدتاً فقط «مجری قانون» است و نه «قاضی») قبل از برگزاری هر دادگاهی، به رسانه‌ها اعلام کرده: «تا قبل از نوروز راننده اتوبوس در محل اعدام می‌شود!»

دقت کنید! «رئیس پلیس» قبل از هر دادگاهی (ولو دادگاه نمایشی!) حکم اعدام متهم را اعلام و حتی زمان اجرای آن را قبل از عید تعیین کرده است! در حالی که حوزه اختیارات او قضاوت نیست.
در حمله‌ی تروریستی نیویورک؛ با اینکه دهها دوربین شهری، تصاویر مهاجم ازبک‌تبار را ضبط کرده بودند، پلیس طبق قانون او را تا زمان اعترافش «مظنون» می‌نامید و برای اثبات اتهام، اعتراف آزادانه‌ی او را می‌طلبید. و مظنون اگر نمی‌خواست، با استفاده از قانون میراندا به بازجویان پاسخ نمی‌داد تا وکیلش آنجا ناظر باشد که چه بگوید و نگوید!

اینجا بدون «حتی یک فیلم و سند» از لحظه‌ی دستگیری آن درویش در اتوبوس، او را «راننده اتوبوس» معرفی کرده‌اند. در حالی‌که گفته شده او قبلاً دستگیر شده بود! 

همچنین صدها درویش دیگر را به بهانه‌ی همان حادثه که (چه بسا برای توجیه همین سرکوب‌ها توسط لباس‌شخصی‌ها اجرا شده است) دربند و زنجیر کرده‌اند. مضحک اینکه تمام این ظلمهای آشکار هم زیر پوشش «عدالت اسلامی!» انجام می‌شوند و رهبر معظم به یک جهان هم دشنام می‌دهند!
اگر تمام کشور را با بیرق‌های دینی و بنرهای رهبر معظم و شعارهای عدل علی و… بپوشانند، این «حکومت ولایی و مشرکانه» چیزی جز یک مُرداب متعفن و فاسد نیست!

به صدها حق دیگر بشر در غرب کار نداریم؛ فقط همین قانون «میراندا» به کل ولایت‌فقیه و قوه‌ی قضاییه‌اش می‌ارزد. نمی‌ارزد؟!
✍️بابک‌داد

۱۹ اسفندماه ۹۶

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر