مطلبی در مورد دراویش

دراویش گنابادی گروهی از شیعیان دوازده امامی هستند که بیش از ده ها سال است در ایران مورد تبعیض و آزار و اذیت های سازمان یافته قرار گرفته اند. همچنین بسیاری از مساجد و حسینیه های آنها در سراسر کشور طی سالیان متمادی به آتش کشیده شد و یا با لودر تخریب شده تا به هر شکلی از تجمع و عزاداری و نیایش های آنها جلوگیری گردد. تا کنون هیچ دلیلی مبنی بر انجام هر نوع اقدام مغایر با امنیت ملی توسط دراویش به دست نیامده است. با این همه فشار ها بر این گروه رو به فزونی دارد.

آیت الله خمینی در زمان حیاتش نیروهای حکومتی را از هر نوع آزار و اذیت دراویش بازداشته بود. ایشان گروه های مخالف دراویش (تندرو ها) را بزرگترین تهدید و خطر برای بقای جمهوری اسلامی میدانست.

به واقع دراویش نگاهی عرفانی به تشیع دارند که این نگاه از نظر گروهی تندرو که نگاه فقهی به تشیع دارند مورد حمله قرار میگیرد. ریشه درگیری های دهه های اخیر با دراویش نیز تنگ نظری فقهای سنتی نسبت به این گروه و اعمال فشارهای قوه ی قهریه بر آنها است.

به تازگی دستگیری اعضای بلند پایه و اعمال محدودیت های جدید بر رهبر آنها (قطب دراویش) حدود دو هفته ای است که باعث اعتراضاتی توسط رهروان این گروه شد که با اعمال خشونت از سوی دو طرف آتش خشونتی بی سابقه را بر افروخت.

نورعلی تابنده (ملقب به مجذوب علیشاه) (زاده: ۲۱ مهر ماه ۱۳۰۶ گناباد)، رهبر و قطب سلسله نعمت‌اللهی سلطانعلیشاهی گنابادی است. تابنده پس از انقلاب مدتی معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مدیر سازمان حج و زیارت و معاون وزارت دادگستری بود. او اخیرا در پیامی به پیروان خود گفت از هر اقدام احساسی پرهیز کنید اما در مقام دفاع میتوانید هرچه در توان دارید انجام دهید.

در درگیری های دوشب گذشته در تهران بیش از ۵۰ تن از دروایش گنابادی مجروح شدند. تعدادی از آنها مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و تعداد دیگری به شدت شکنجه شدند و نزدیک به سیصد تن از آنان بازداشت و روانه ی زندان شدند همچنین گزارشات از شهادت ۳ تن از دراویش طی این زد و خورد ها حکایت دارد. در طرف دیگر اما ۲ بسیجی و ۳ مامور پلیس به هلاکت رسیدند.

پلیس ایران میگوید در درگیری ها با خویشتن داری با آن ها برخورد کرده، اما معلوم نیست منظور از خویشتن داری چیست؟! اعمال محدودیت ها ، جاسوسی ، اعمال تبعیض ، تخریب و به آتش کشیدن مساجد و حسینیه ها ، حمله با گاز اشک آور و اسلحه جنگی... به تجمعات ، دستگیری های بی دلیل و تنها به دلیل اعتقادات اندکی متفاوت و ... آیا گواهی بر خویشتنداری پلیس است؟!

دراویش گنابادی حمله با اتوبوس به ماموران را محکوم کرده اند و گفته اند این اقدام توسط آنان صورت نگرفته است.

پس از خشونت های اخیر اکنون دراویش گنابادی حرف از دفاع از خود و باورهایشان تا شهادت میزنند و میگویند به هیچ عنوان از حق خود برای دفاع از باورهایشان کوتاه نخواهند آمد.

به نظر میرسد تنها و بهترین راه برای کاستن از تنش های اخیر عدم مداخله حکومت بر مناسک این گروه است. فشار ها و محدودیت ها تنها باعث اعمال هزینه بر کشور میشود. این محدودیت ها هرگز نتوانسته از جذابیت های دراویش برای هواداران آنان و سایر جوانان بکاهد و البته هیچ دلیلی هم برای آزار و اذیت گروهی به دلیل اندکی تفاوت در باور هایشان وجود ندارد. در عین حال اعمال هر نوع فشار و آزار و اذیت بر اقلیت ها مخالفت صریح دارد با منشور ملل متحد و اصل آزادی عقاید و ادیان که ایران نیز با قبول آن به رعایت آنها متعهد گشته است.


به قلم: پارسیا

دوم اسفند ۱۳۹۶ خورشیدی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر