مراسم رونمایی از کتاب «يادنامه نور»

گزارش روزنامه اطلاعات از رونمایی کتاب «يادنامه نور»مراسم رونمایی از کتاب «يادنامه نور» صبح دیروز در محل انتشارات حقیقت با حضور جمعی از علاقه‌مندان به حوزه عرفان و طریقت برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ما، مراسم رونمایی از کتاب «يادنامه نور» به مناسبت یکصدمین سالگرد رحلت حاج ملاعلی گنابادی نورعلیشاه ثانی با حضور دکتر نورعلی تابنده برگزار شد. در این مراسم دکتر شهرام پازوکی، استاد فلسفه و عرفان در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، سخنانی درباره کتاب حاضر ایراد کرد. وی در بخشی از صحبت‌های خود با اشاره به اهمیت کتاب حاضر و توجه به شخصیت حاج ملاعلی گنابادی (نورعلیشاه ثانی) گفت: زندگی اولیه ایشان تحت تربیت مستقیم جناب سلطانعلیشاه بود ولی روح بی‌قرار و جستجوگرشان باعث شده بود که در عنفوان جوانی یکباره بدون اطلاع قبلی گناباد را ترک کرده و به سیر آفاق و انفس در کشورهای مختلف اسلامی تحقیق کنند.

به گفته دکتر پازوکی، زندگی پر از تجربه ظاهری و معنوی، از ایشان یک مرشد کامل ساخته بود که عالم به زمانه خود بودند. در تاریخ تصوف کمتر کسی به اندازه ایشان آثار و تألیفات داشته است. از حیث تنوع موضوعات هم جالب توجه است. از تفسیر قرآن و صرف و نحو تا فلسفه و عرفان و ریاضیات و طب. برای نخستین بار به توصیه دکتر احمد فردید کتاب صالحیه ایشان را تهیه و مطالعه کردم. این کتاب درباره یک دوره کامل عرفان نظری و عملی است.

وی در پایان صحبت‌های خود به تشریح کتاب «يادنامه نور» پرداخت و گفت: کتاب حاضر از یک مقدمه و شرح احوال و فرمان‌ها، اجازات صادره و تلگراف‌های رحلت، مکتوبات، آثار و تالیفات، و نکات و خاطرات و بخش‌های دیگر تشکیل شده که در پایان روزشمار تاریخ زندگی و عکس‌ها و تصاویر هم منتشر شده است. این کتاب در ۵۰۰ صفحه فراهم شده است. اما باید تذکر دهم که کتاب حاضر مجموعه منقولات درباره ایشان است که طبعاً فهم و حال و استعداد درک راویان متفاوت می‌شود و این نکته درباره شخصیت‌های بزرگ تاریخی که جنبه‌های مختلف دارند صادق است.

در ادامه این مراسم دکتر نورعلی تابنده ضمن بیان خاطراتی از اجداد خود و جایگاه و اهمیت آنها در عالم عرفان و تصوف گفت: دقت و توجه ایشان به مسائل و مشکلات دینی زمانه و اجتماع بسیار زیاد بود. مثلاً در آن زمان یکی از مهمترین مسائل فقهی که متأسفانه مورد غفلت قرار گرفته بود؛ رواج استعمال مواد مخدر بود که از لحاظ جنبه اجتماعی نیز مفاسد زیادی بر آن مترتب بود و ابتدا حضرت سلطانعلیشاه پی به اهمیت موضوع برده و در تفسیر بیان‌السعاده حکم به تحریم استعمال مواد مخدر دادند و سپس در این خصوص آقای نورعلیشاه در زمان حیات پدر کتاب «ذوالفقار» را نگاشته و به شرح مفصل این حکم و سایر نکات فقهی و اجتماعی و طبی مربوط به آن پرداختند. وی همچنین در بخشی از صحبت‌های خود به این نکته اشاره کرد که ایام کوتاه ارشاد آقای نورعلیشاه مصادف با دوران پرآشوب و آشفتگی ایران بود. حوادثی مثل جنگ جهانی اول و نهضت مشروطه باعث تلاطم در زندگی ایشان و اذیت و آزار بسیار شده بود. با این حال و با همه این ناامنی‌ها و ستم‌دیدن‌ها، اقدام به خدمات اجتماعی نیز می‌کردند. به گفته دکتر نورعلی تابنده، در گناباد مصطلح بود که مرحوم آقای سلطانعلیشاه را مولای شهید یا حضرت آقای شهید می‌گفتیم، چون با شهادت از دنیا رفتند. حضرت آقای نورعلیشاه را مولای غریب یا حضرت آقای غریب می‌گفتیم چون ایشان در غربت مسموم شدند و وفات یافتند.

در پایان این مراسم از کتاب «يادنامه نور» به مناسبت یکصدمین سالگرد رحلت حاج ملاعلی گنابادی نورعلیشاه ثانی رونمایی شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر