ملاسلطان، عارف و مفسر یا جاسوس و وابسته؟!


برگرفته از کانال تلگرامی سید مصطفی تاجزاده

«دراویشی که می‌گویند گنابادی، این‌ها اسمشان گنابادی نیست، این‌ها دراویش ملاسلطانی‌اند ... ملاسلطان عنصری بود که او را ساختند، پرداختند، آوردند اینجا و در روستای بیدخت گناباد مستقر شد و این جریان را راه انداخت ... با حمایتی که افراد جاسوس انگلیسی انجام دادند ... اصل این جریان را ملاسلطان راه انداخت»

اینها را حضرت آیت الله علم‌الهدی در نماز‌جمعه مشهد فرموده‌اند. من اطلاعی ندارم که ملاسلطان جاسوس بود یا نبود؛ با جاسوسان ارتباط داشت یا نداشت؛ تنها چیزی که درباره‌ او شنیده و خوانده‌ام، تعاریفی است از زبان امام خمینی و آیت‌الله حسن زاده آملی (امام در برنامه تلویزیونی تفسیر سوره حمد به تفسیر ملاسلطان اشاره کردند، آیت‌الله حسن زاده آملی هم تعابیر عجیبی درباره او دارند) آیا می‌توان پذیرفت که این بزرگان که همواره مراقب گفته‌های خود مخصوصا در رد و تایید دیگران هستند، به راحتی از کسی تعریف کنند که عنصر وابسته به جاسوسان بود؟! یعنی میزان شناخت امام خمینی از ملاسلطان، به اندازه آقای علم‌الهدی نبود؟ 

اصلا فرض کنیم امام خبر نداشته و حق هم با آیت‌الله علم‌الهدی باشد، اما سند این ادعا کجاست؟ قطعا اثبات ارتباط یک مدعی عرفان با جاسوسان انگلیسی و کمک انگلیسی‌ها برای رونق دکان او، می‌تواند آن فرد را در چشم دوستانش خوار و ذلیل کند! به شرطی که جناب آقای علم‌الهدی لطف کنند و اسناد خودشان را منتشر کنند. وگرنه امام‌جمعه‌ای که باید عدالت داشته باشد، نباید اینقدر راحت بدون سند و مدرک هر ادعایی را مطرح کند. آیا در این‌صورت حق نداریم که در صحت بقیه مواضع ایشان هم شک کنیم؟


ظاهرا بساطی که راه افتاده، حالا حالاها قرار نیست جمع شود. انگار اصرار داریم بر افزایش کینه و نفرت. کینه‌هایی که در دلها می‌ماند و چه بسا بازهم جامعه را در معرض خشونت و جنایت قرار دهد. آیا آن‌روز می‌توان منکر نقش کسانی شد که از یک سوی ماجرا مدام بر آتش نفرت و دشمنی می‌دمیدند؟! آنهم این‌طور بی‌حساب و کتاب و بدون کمترین توجه به تبعات حرف خود؟ آنهم علیه کسانی که مثل آقای علم‌الهدی تریبونی رسمی ندارند و دستشان از رسانه‌های داخلی کوتاه است.

کاش حالا که امنیت ملی و وحدت ملی و شکاف اجتماعی و بحران‌های جامعه و توطئه‌های دشمنان هیچکدام برایمان مهم نیست و قرار است به هر قیمتی مخالفت کنیم، لااقل راست بگوییم و با نقد درست و منصفانه، طرف مقابلمان را بکوبیم. چرا با توسل به دروغ و تهمت و شایعه؟

فایل صوتی سخنان آیت الله خمینی و آیت الله حسن زاده آملی را درباره تفسیر «بیان السعاده فی مقامات العباده» در در مطالب بعدی بشنوید و خود قضاوت کنید.


دقیقه 2 و 18 ثانیه را ببینید : 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر