۳۶ مین جلسه «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد»

«وضعیت حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران»
روز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ برابر با ۲۲سپتامبر ۲۰۱۷ نشست جانبی ۳۶مین جلسه «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» با عنوان «وضعیت حقوق بشر در نظام جمهوری اسلامی ایران» در شهر ژنو سوئیس به همت دکتر حسن نایب هاشم و خانم آینده آزاد از سازمان حقوق بشری «همه حقوق بشر برای همه» برگزار شد.

 در این نشست نیما حسابیان به عنوان نماینده نوکیشان مسیحی، دایان علایی نماینده هموطنان بهایی در سازمان ملل متحد، سهیلا هادیپور نماینده عرفان حلقه، هادی زارع در ارتباط با مجازات اعدام، دکتر لوکا راگازونی به عنوان نماینده دکتر احمد رضا جلالی، نادر زندی در ارتباط با وضعیت آب و فاضلاب در ایران، ژاله تبریزی در ارتباط با دریاچه ارومیه و زارا نورانی به عنوان نماینده انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر شرکت داشتند.

 زارا نورانی نماینده «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر» به صورت کلی تر نقض گسترده حقوق شهروندان ایرانی توسط نظام حاکم بر ایران را مورد بررسی قرار داد، و گزارشی از آخرین موارد نقض مستمر حقوق بشر در ایران را ارائه کرد. زارا نورانی به اعدامها، قطع اعضای بدن، بازداشتها، اعتصاب غذای زندانیان سیاسی، تبعیضهای جنسی، قومی، مذهبی و تهدید فعالان سیاسی، رسانه ای و حقوق بشری در خارج از کشور پرداخت.

 در بخشی از این گزارش زارا نورانی مشخصا به حقوق پایمال شده، آیت الله محمد رضا نکونام، عبدالفتاح سلطانی، دکتر مهدی خزعلی، رضا شهابی، علیرضا رجایی، محمود بهشتی لنگرودی، دکتر محمد علی طاهری، و تبعیض گسترده بر علیه هموطنان کرد، عرب و اهل سیستان و بلوچستان، نقض مستمر حقوق بانوان در ایران، و همچنین تبعیضهای گسترده بر علیه دراویش و ایجاد محدودیتهای بسیار برای قطب دراویش سلسله گنابادی، هموطنان بهایی و اهل تسنن اشاره کرد. 

نماینده انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در پایان گزارش خود در نشست جانبی ۳۶مین جلسه «شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد» به تهدید فعالان سیاسی، رسانه ای و حقوق بشری در خارج از کشور توسط نظام حاکم بر ایران پرداخت، و مشخصا مورد روح الله زم، روزنامه نگار مستقل درخارج از کشور را بیان کرد، و گفت آقای زم بارها توسط نیروهای امنیتی تهدید به قتل شده و برای تشدید فشارها بر او، برای اعضاء خانواده اش در ایران توسط قوه قضاییه پرونده سازی شده و آنها را بارها بازداشت کرده اند و برادر او همچنان در زندان است.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر