تکذیب حضور کاروان‌های اهل سنت در مراسم اربعینخبرگزاری‌ها از حضور گسترده کاروان‌های اهل سنت کشور در پیاده روی اربعین خبردادند. رهبران سنی ولی ضمن تکذیب این خبر گفتند راه‌پیمایی اربعین به مذهب اهل سنت ربطی ندارد و چنین اعمالی در میان اهل تسنن رایج نیست.

خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و مهر با انتشار تصاویر پیروان اهل سنت با لباس‌های محلی گزارش دادند که در راهپیمایی اربعین کاروان‌های اهل سنت هم از مناطق سنی‌نشین کشور شرکت کرده‌اند.

خبرگزاری فارس در این رابطه می‌نویسد: «یکی از صحنه‌های جالب در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی، حضور خیل خیره کننده اهل‌سنت است که واقعا به شدت روشن و نمایان است، خیلی‌ها در قالب زائر اربعین حسینی در این مسیر شرکت می‌کنند و عده‌ای نیز مشغول خدمت‌رسانی هستند.»

مقامات ایرانی از جمله آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان (۳ آذر ۱۳۹۵) هم از استقبال اهل سنت صحبت کردند. جنتی در سخنان پیش از دستور جلسه شورای نگهبان تاکید کرد: «علاوه بر شیعه، بسیاری از اهل سنت نیز در آن (مراسم راهپیمایی اربعین) شرکت می‌کنند».برخلاف این گزارش‌ها و گفته‌های مقامات ایرانی روحانیان سنی کشور شرکت پیروان اهل سنت در راهپیمایی اربعین را تکذیب کردند.

مولانا گرگیج امام جمعه اهل سنت آزادشهر صریحا گفت: «اعزام کاروان‌های پیاده‌روی به نام اهل سنت برای زیارت مرقد بزرگان اسلام ناجایز است و چنین اعمالی مطابق با دیدگاه اهل سنت، نیست.»

پایگاه اطلاع‌رسانی این روحانی سنی به نقل از او آورده است: «ما به عنوان اهل سنت از قوانین مذهبی خاصی پیروی می‌کنیم، در تمام منابع فقهی ما، هیچ عبادتی مبنی بر پیاده‌روی برای زیارت قبور از جمله امام ابوحنیفه، شیخ عبدالقادر گیلانی و سایر بزرگان اسلام نداریم و همچنین مراسمی با عنوان سالگرد و چهلم حتی برای پیامبر، خلفای راشدین و نیز صاحبان مذاهب نداریم.»

گرگیج خاطرنشان می‌کند: «چنین مسائلی به مذهب اهل سنت ربطی ندارد و نباید اینگونه افراد را به نام علمای اهل تصوف و یا اهل سنت نشان دهند، هیچ کسی را بدنام نکنید زیرا در مذهب ما چنین اعمالی رایج نیست، این عقیده بنده و تمام علمای برجسته اهل سنت کشور است.»

از کردستان کسی در پیاده‌روی اربعین شرکت نکرد

حسن امینی، حاکم شرع مردمی کردستان هم شرکت اهل سنت در پیاده روی اربعین را تکذیب کرد. او هم تاکید می‌کند: «ما در مذاهب اهل سنت زیارت قبور نداریم و این تحریف است. من باور نمی‌کنم که کاروانی از اهل سنت فرستاده باشند. ما در کردستان چنین چیزی نداشته‌ایم و از میان کردها کسی نرفته است. چون اگر کسی از پیروان اهل سنت این عمل را انجام بدهد علیه عقاید خودش عمل می‌کند.»

حسن امینی در مصاحبه با دویچه وله تاکید کرد: «این قضیه بیشتر سایسی بوده نه مذهبی. اهدافی که اینها داشتند هم کاملا معلوم نیست. آنچه مشخص است از منطقه ما کردستان کسی نرفته و اگر کسانی به نام اهل سنت رفته باشند دروغ می‌گویند، چون مذهب اهل سنت آن را منع می‌کند.»

این روحانی در ادامه به این مسئله هم اشاره می‌کند که سنی‌های ایران "به حقوقی که در قانون اساسی اقرار شده" تابحال دست نیافته‌اند. وی خاطرنشان می‌کند: «این موضوع بخاطر تنگ‌نظری‌ها و تعصبات مذهبی حکومت ایران بوده است. این تنگ‌نظری‌ها باعث شده است که به یک سری از درخواست‌های قانونی ما تن ندهند و اجرا نکنند. اهل سنت شهروندان ایران هستند و کشورشان را دوست دارند، بنابراین به حقوق شرعی و قانونی آنها باید توجه شود.»

در مذهب اهل سنت مراسم عزا و سینه‌زنی مرسوم نیست

احسان فتاحی، رونامه‌نگار که در خصوص مسائل اهل سنت هم تحقیق می‌کند به دویچه وله می‌گوید: «در مذهب اهل سنت مراسم عزا و سینه‌زنی مرسوم نیست و اهل سنت همانند برادران شیعه برای هیچ یک از بزرگان اسلام مراسم عزاداری برگزار نمی‌کنند و این به معنای عدم محبت آنان به اهل بیت نیست واگرهم کسی شركت كند این سلیقه شخصی طرف است ، نه مذهب اهل سنت.»

به گفته فتاحی اربعین امسال با سال‌های دیگر متفاوت بوده است. در توضیح اهداف ایران از برگزاری مراسم اربعین آقای فتاحی می‌گوید: «ایران كربلا را در مقابل مكه قرار می‌دهد ومردم را بیشتر به سوی كربلا فرا می‌خواند. وی اضافه می‌کند: «مطلب مهم‌تَر نبود ایرانی‌ها در سال گذشته در حج و امن جلو دادن كربلا در دیدگاه جهانیان نسبت به مكه است.»

فتاحی اضافه می‌کند، به گواه رویدادهای سال گذشته وضعیت اقلیت‌های دینی و مذهبی ایران در سال ۹۵ بدتر شده و نارضایتی آنان را بیشتر کرده است. نهادهای بین المللی حقوق بشر از جمله احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران نیز این موضوع را تائید کردند. 

از بلوچستان کسی شرکت نکرده است

حبیب‌الله سربازی از "کمپین بلوچ" درباره شرکت بلوچ‌ها در مراسم اربعین به دویچه وله می‌گوید: «چند سالی است که دستگاه‌های جمهوری اسلامی برای ترویج باورهای خود دست به ابتکارهای جدید زده‌اند.»

وی درباره این ابتکارها چنین توضیح می‌دهد: «منجمله استفاده از برخی فرقه‌های منتسب به اهل سنت که در مورد قبور و توسل به قبور عقاید مشابهی با شیعیان دارند. برای قبولاندن این موضوع که بین اهل سنت واقعی و وهابیت تفاوت است‌، اینگونه وانمود می‌کنند که آنها که در اموری چون توسل به قبور و مردگان و مشابه این موضوعات همانند شیعه فکر می‌کنند اهل سنت‌اند و کسانی که این امور را نفی می‌کنند وهابی هستند.»

سربازی می‌افزاید: «کسانی که برای پیاده روی اربعین (از میان سنی‌ها) برده شدند، عمدتا از "بریلوی" مذهب‌ها هستند. بریلوی‌ها شاخه‌ای از اهل سنت هستند که برای قبرها احترام خاصی دارند و در اماکن مختلف اقدام به ساخت گنبد و بارگاه کرده و به آنها توسل می‌کنند و پیامبر را نور و حاضر و ناضر می‌دانند، عقایدی مشابه به دیدگاه های شیعیان دارند.»

به گفته سربازی در سال‌های اخیر بریلوی‌ها با حمایت دولت در بلوچستان رشد کرده‌اند و اقدام به تاسیس مدرسه دینی، مساجد و برپایی نمازهای جمعه کرده‌اند که تمام این اماکن توسط نیروهای انتظامی و امنیتی مورد حراست قرار می‌گیرند. 

یک روحانی ترکمن هم که نخواست نامش برده شود به دویچه وله گفت: «روحانیان سنی ترکمن به شدت با اعزام پیروان خود مخالفت کرده‌اند. بنابراین ما خبری از اعزام کاروان اهل سنت ترکمن را تائید نمی‌کنیم. تصاویری که با لباس‌های سنتی ترکمن‌ها در کاروان اهل سنت منتشر کرده‌اند، مربوط به پیروان ما نیست.»

در این رابطه این روحانی همچنین گفت هیچ‌یک از سایت‌های محلی اهل سنت حتی به نقل از خبرگزاری‌های کشور هم خبر اعزام کاروان اهل سنت و انتشار تصاویر را بازنشر نکرده‌اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر