ومن اظلم ممن افتری علی الله کذبا اوکذب بایاته انه لایفلح الظالمون

پرسش و پاسخ "مجذوبان نور" با جناب آقای نورعلی تابنده حضرت مجذوبعلیشاه


در پی انتشار خبری درفضای مجازی و نقل قول از قطب دراویش طریقت نعمت‌اللهی گنابادی حضرت آقای حاج دکترنورعلی تابنده " مجذوب‌علیشاه " در روز شنبه هشتم اسفندماه، پیرامون انتخابات، سایت مجذوبان نوردرمصاحبهٔ اختصاصی با ایشان جزئیات موضوع را جویا شده است که متن این مصاحبه در ذیل می‌آید:

سوال : طی روزهای گذشته خبری درفضای مجازی مبنی برمراجعه آقای حسینعلی کاشانی به حضرتعالی پیرامون انتخابات منتشرومطالبی به نقل از شما مطرح شده است ، دراین خصوص نظرحضرتعالی چیست ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

وَمَنْ أَظْلَمُ مِمَّنِ افْتَرَى عَلَى اللّهِ كَذِبًا أَوْ كَذَّبَ بِآيَاتِهِ إِنَّهُ لاَ يُفْلِحُ الظَّالِمُونَ

و كيست ‏ستمكارتر از آن كس كه بر خدا دروغ بسته يا آيات او را تكذيب نموده ، بى ترديد ستمكاران رستگار نمى‏ شوند.

پاسخ : این موضوع کذب است و فقرا باید کّیسِ مُمَّیزِ باشند، و خود پی به درستی و نادرستی هر خبری ببرند . چرا که این موضوع که اشاره کردید با مطالبی که من قبلاً در سخنرانیها به فقرا گفته ام منافات دارد . بارها تأکید کرده ام که در امور اجتماعی ، فقرا آزادند که با رعایت موازین شرعی و فقری هر گونه تصمیمی که می خواهند بگیرند و اصل " وَ اَمرُهُم شُوری بَینَهُم " را در نظر گرفته و ملاک قرار دهند. این اصل به مومنین می آموزد که با همدلی و اتحاد در مسائل اجتماعی دخالت و اظهار نظر نمایند و تأکید من هم بارها بر همین موضوع بوده و اینکه از من نقل قولی منتشر شود مبنی بر اینکه در امور اجتماعی فقرا ، دستوری صادر کرده باشم جز در مواردی که صریحاً در اعلامیه ها و سخنرانی ها به آن اشاره می کنم کذب خواهد بود

و هیچ کس حق ندارد از طرف من در اینگونه امور برای فقرا تکلیف مشخص کند یا به نام من آنها را تشویق یا منع نماید.

جز در موارد خاص ، وقتی تصمیم در این موضوعات را به خود فقرا واگذار کرده ام، مشایخ و مجازین هم در این امور نباید دخالت کنند و فقرا هم نیازی به رجوع به آنها ندارند و این برای تکامل فکری فقرا لازم است.

دراین قضیه هم آقای حسینعلی کاشانی با تمام درک و فهمی که دارند قدم ناصوابی برداشتند که خود جبران کردند و با تکذیب خبر ( به شرح تصویرذیل ) و همچنین سایر اشتباه کنندگان ، معذرت خواهی کرده و قول دادند که دیگر انشاالله با دوری از اشتباه ، خطای این بار را جبران کنند.

متن تکذیبیه آقای حسینعلی کاشانی

سوال : در سالهای اخیر در شبکه های اجتماعی مجازی گروه های کوچک و بزرگی در حوزه مسائل درویشی سلسله گنابادی فعال شده اند . در این خصوص حضرتعالی چه نظری دارید؟

پاسخ : بارها در مورد دخالت فردی و جمعی فقرا در مسائل مختلف ، نظر خود را گفته ام . من شخصاً سالهای مدید در کسوت قضاوت و وکالت خدمت کرده ام و از فعالان اجتماعی بوده ام و ظاهراً هم ، به زیر و بم مسائل کاملاً واقفم ، اما چون مسئولیت مهم تر و سنگین تری در این زمان بر عهده من قرار گرفته فرصت آن ندارم که در این گونه امور دخالت نمایم و فقرا هم باید با تکیه برعقل ایمانی و مشورت با هم ، به وظیفه خود پی ببرند. لذا در شرایط کنونی کلیه گروه ها و فعالیت های جمعی در فضای مجازی که از آن یاد کردید برای آنکه راه نفوذ مخالفین فقر و جهال بسته شود ، بهتر است برای اجتناب از خطر منحل شوند. طبیعتاً وقتی سایت های معتبری مانند مجذوبان نور، مزار سلطانی ، انتشارات حقیقت وتصوف ایران وجود دارند کفایت امور می نماید و دیگر نیازی نیست که اینقدر تعدد گروه ها وجود داشته باشد تا خدای ناکرده مشکلاتی از این قبیل ایجاد شود و اگر هم فقیری علاقه ای به فعالیت جمعی و تحقیقاتی دارد باید با همین چند سایت هماهنگ باشد و فقرا برای چگونگی کارها با شما مشورت نمایند و به من و هیچ یک از مشایخ و مجازین مراجعه نکنند. انشاالله خداوند مومنین را از شر شیاطین درونی و بیرونی نجات دهد.


متن تذبذبهایِ سایت تکفیری موسوم به پایگاه سایبری تکفیری فرقه نیوز

به گزارش فرقه نیوز، انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری با حضور پرشور مردم به پایان رسید؛ در این بین عده ای با دادن پیام های مختلف، مواضع سیاسی و رویکردشان را نسبت به این انتخابات نشان دادند.

نورعلی تابنده قطب فرقه صوفیه هم با دادن پیامی عجیب از آن جهت که تاکنون چنین پیامی چه از نحوه نگارش و چه محتوای آن از طرف اقطاب قبلی و قطب فعلی صادر نشده بود به حضور پرشور مردم در انتخابات واکنش نشان داد.وی در این پیام از حضور فقرای این فرقه در انتخابات قدردانی و اظهار امیدواری کرد که افراد انتخاب شده وظایف خود را به خوبی انجام دهند و به مردم خدمت کنند!پس از بررسی این پیام و مشابهت با پیام های قبلی صادر شده توسط قطب دراویش به نکاتی دست یافتیم که خواندن آن خالی از لطف نیست.این پیام که به مانند پیام قبلی قطعا توسط شخص دیگری نوشته شده بود تفاوت بسیاری با نوشته های قبلی نورعلی تابنده دارد. دو نکته مثبت در این پیام کاملا مشخص بود.

نکته اول و عجیب این پیام، تشکر نورعلی تابنده از حضور فقرای این فرقه در انتخابات است و این تشکر به خودی خود تایید جمهوری اسلامی ایران و انتخابات توسط قطب دراویش است.اما نکته دوم استفاده نورعلی تابنده از مشاوران جدید و بهره گیری از نظرات متفاوت آنان نسبت به مشاوران قدیمی این فرقه که نظرات جنجالی تری را به قطب این فرقه تحمیل می کرده اند بود.دراویش امیدوارند نورعلی تابنده با استفاده از مشاوران جدیدش که رویکرد منطقی تری نسبت به مشاوران قبلی دارند این فرقه را به شکل بهتری مدیریت کند.البته این نکته از چشم ریزبین مخاطبان و منتقدان این فرقه دور نمی ماند که مشاوران نورعلی تابنده ممکن است به منظور سهم خواهی در انتخابات و گرفتن امکانات بیشتر چنین پیامی را نوشته و از زبان نورعلی تابنده منتشر کرده اند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر