سرکوب شدید و بازداشت شاگردان دکترمحمدعلی طاهری در مرقد آیت الله خمینی


پس از آنکه برخلاف تمام وعده های وکلای دکتر محمدعلی طاهری و ایشان پس از اتمام دوران محکومیت پنجساله ناعادلانه از زندان آزاد نشدند ، دست به اعتصاب غذای خشک زدند. 

ایشان بدلیل وخامت حال جسمانی ۱۹ و ۲۰ بهمن ۹۴ در بیمارستان بقیه الله بستری بودند ، مأموران امنیتی از درج این خبر به بیرون از زندان جلوگیری کردند و این خبر برای چند روزی پنهان ماند. اما پس از اینکه اعضای مجموعه شعور کیهانی و شاگردان دکتر محمد علی طاهری از این خبر مطلع شدند تجمعات اعتراضی ، تحصن ها و اعصاب غذای خودشان را پس از تجمع روبروی منزل دکتر طاهری - ۱۸ بهمن ماه - به امید آزادی ایشان از زندان آغاز کردند تا آنکه سرانجام پس از اطلاع از عدم استخلاص ایشان از زندان اولین تحصن خود را از ۲۳ بهمن ماه در مرقد آیت الله روح الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی شکل گرفت که این تحصن با خشونت شدید مورد سرکوب نیروهای امنیتی قرار گرفت.


گفتگو با یکی از متحصنین در مرقد آیت الله روح الله خمینی

۱۸ بهمن قرار بود دوران محکومیت دکتر محمدعلی طاهری بپایان برسد ، شاگردان ایشان منتظر بودند که ایشان از زندان بیرون بیایند به همین منظور مراسم استقبالی برای ایشان ترتیب داده شد که با وضعیت امنیتی شدیدی مواجه شد؛ بسیاری از شاگردان ایشان قرار گذاشتند که در مقابل منزل ایشان مراسم استقبال با گل و شیرینی انجام دهند که حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ در مقابل منزل ایشان جمع شدند. همان روز اخباری به دست ما رسید که گفتند : «استاد را از زندان بیرون برده اند.»

شاگردان ایشان گمانه زنی می کردند که شاید ایشان آزاد شدند. همه دو دل بودند چون اخبار دوگانه بود. عده ای می گفتند : "چرا از زندان بیرون آمده" (به چه منظور از زندان بیرون آمده اند برای آزادی یا انتقال به مکانی دیگر) ، آیا شایعه است یا راست است؟

به همین منوال سه روز گذشت که شاگردان ایشان متوجه شدند که استادشان در حال اعتصاب خشک بوده و هجدهم بهمن حالشان بد بوده و به همین منظور به بیمارستان خاتم الانبیا منتقل شده ، یعنی خبر خروج استاد از زندان درست بوده ولی نه برای آزادی بلکه برای انتقال به بیمارستان به دلیل وخامت حال جسمانی شان. ایشان دو روز در بیمارستان بستری بودند. وقتی این خبر به شاگردان ایشان رسید همه خیلی ناراحت بودند که استاد طبق روزی که قرار بود از زندان آزاد شود و دوران محکومیت ناحقش بپایان برسد باید با خبر شویم که برای اعتصاب غذای خشک از زندان بیرون آمده به بیمارستان منتقل شده و پس از مراقبت های پزشکی بعد از دو روز مرخصی دوباره به زندان بازگشته است. پس از آن بود که شاگردان و همراهان ایشان تصمیم گرفتند که هر روز یک کاری بکنند.

در دهه فجر بودیم و ما می خواهیم همه جوره ثابت بکنیم که با نظام مشکلی نداریم و استاد ما سیاسی نیست و فقط حق آزادی و مدنی و شهروندی خودش را می خواهد که این اعتصاب چهاردهمین اعتصاب ایشان است و این چهارده اعتصاب تنها برای رسیدن به حقوق مدنی خودش است همه قرار گذاشتند و هم قسم شدند که هر روز یک تحصن و یک حرکت مسالمت آمیز و صلح آمیز و دوستانه انجام دهند. حرکت اولشان حضور در دفاتر وکلا بود که از ایشان کسب تکلیف کنند تا مطلع شوند که مراحل قانونی در حال طی شدن است یا نه ؟ که وکلا مطمئنا جواب درستی نمی دادند و ندادند. حرکت بعدی تحصن در مرقد امام بود.

سرکوب متحصنین توسط نیروهای امنیتی در مرقد آیت الله روح الله خمینی

ما حرم مطهر امام خمینی را انتخاب کردیم که می دانیم امام خمینی از عرفای بزرگ است ما جمع شدیم که تجدید میثاقی بین خودمان و نظام جمهوری اسلامی و امام خمینی انجام بدهیم که ثابت کنیم که تهمت هایی که به ما می زنند و ما را معاند می دانند و مخالف نظام می دانند ثابت کنیم که چنین نیست. این حرم را انتخاب کردند برای تظلم خواهی و یا خواسته های صلح آمیز و آنجا اقدام به تحصن کردند تعداد بچه ها داشت یواش یواش بیشتر میشد فکر می کنم حدود ۸۰ نفری بودند که داشتند اضافه می شدند که نیروهای امنیتی متوجه شدند از ورود بچه ها ممانعت کردند و چون داخل حرم نمی خواستند برخورد شدیدی بکنند بیرون منتظر بودند که کسی اگر برای مثلا وضو گرفتن و هواخوری بیرون می آمد ، آنها را می گرفتند و داخل ون می کردند یک سری از بچه ها را که گرفتند کسانی بودند که سه ای چهار ساعت داخل ون بودند و اصلا وارد حرم نشده بودند.

یعنی بیرون از حرم دوستانی که داخل نشده بودند را می گرفتند و داخل ون می کردند و انهایی که داخل حرم بودند به هر بهانه ای بیرون می آمدند بازداشتشان می کردند. بعد از چند ساعتی که گذشت دیدند مثل اینکه حوصله شان سر رفت یا وقتشان تنگ شد ؛ به کسانیکه در داخل حرم بودند - متحصنین - حمله کردند و با برخورد بسیار بدی جمع آوری شان کردند و خوب دیدیم که یک سری از خانمها مورد ضرب و شتم قرار گرفتند به زانوهای خانمهایی که نشسته بودند می زدند و می گفتند بلند شوید می خواهیم ببریمتان ؛ متحصنین را جمع کردند و سوار ون ها کردند و منتقل کردند.

از نظر انتقال خانمها ، نمی دانیم این چه تفکری است ؟ مثلا چند تا از خانمها را جدا جدا در مسیر حرم به تهران در اتوبان قم پیاده و رها کردند. و این نکته قابل تأملی است که یک خانم تنها را چگونه در اتوبان پیاده می کنید؟ چند تا از خانمها را به همین شیوه پیاده کردند. یک سری از بچه ها را دونه دونه در مسیر پیاده کردند حدود ده نفری را به وزرا انتقال دادند - شش خانم و چهار آقا - هستند . بچه ها جلوی وزرا حدود یک - یک و نیم شب یک تجمع کوچکی کردند که جویای حال و احوال آنها شوند که نشد دوباره و اینکه هنوز از سرنوشت این ده نفر خبری نداریم.

استاد طاهری یک دانشمند است و ما اعتقاد داریم یک دانشمند نظریاتش باید در مراکز علمی به چالش کشیده شود و ما نمی دانیم. فقط فکر می کنم در کشور ما یک گروه تندروی به اصطلاح دینی در مقابل دانش و اندیشه دانشمندان ایستادگی می کند و مقاومت می کند و آنها را به زندان می اندازد و شاید در قرون وسطا چنین اتفاقی رایج بوده ولی در قرن حاضر فکر نمی کنم در کشوری غیر از ایران چنین اتفاقی بیافتد.

شاگردان آقای طاهری هم قسم شده اند که این حرکت ها تداوم دارند

در سایه صلح قرار است هر روز حرکتی انجام شود و الان به شما خبر می دهیم که دوستانی از شهرستانها در راه هستند برای تحصن در اماکن عمومی ، شاید دوباره حرم امام خمینی انتخاب شود. اخباری به مارسیده که شاید از شیراز و کردستان و اصفهان و تبریز دوستانی همین الان در راه به تهران هستند و عده ای هم که توان سفر به تهران را ندارند قرار گذاشتند که در شهرهای خودشان تحصن کنند و فکر کنم در فرمانداری ها و اماکن عمومی شهرهای خودشان قرار شده که هر روز یک حرکتی انجام شود تا تکلیف مشخص شود. ما شاگردان استاد طاهری بعد از اطلاع از اعتصاب چهاردهم ایشان در روزی که قرار بوده آزاد شود با هم همپیمان شدیم که هر روز در هر نقطه از این کشور اعتراض خودمان را نشان دهیم به این نظام که شاید صدای ما را کسی بشنود و خواسته های ما را گوش کنند و خواسته های ما بغیر از آزادی استاد طاهری بدون قید و شرط نیست ایشان دوران محکومیت ناحق خودشان را تمام کردند و باید بدون هیچ قید و شرطی از زندان آزاد شوند . من به اطلاع شما می رسانم که اعتصاب غذاها و تحصن ها و اعتراضات تنها در داخل کشور نیست و در خارج کشور این اعتصابات و اعتراضات شروع خواهد شد و شاگردان استاد طاهری هم در خارج از کشور فعالیت های خودشان را آغاز کرده اند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر