«بازداشت های خودسرانه» موضوع سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

سی‌امین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد که از روز دوشنبه ٢٣ شهریور ۹۴/ ۱۴سپتامبر ۲۰۱۵ در شهر ژنو سوئیس آغاز شده است، تا ۱٠ مهر/ دوم اکتبر، ادامه خواهد داشت.

هم‌زمان با این نشست، در یک رویداد موازی در مقر سازمان ملل متحد، سازمان غیر دولتی اتریشی سودویند، نشستی را با عنوان «بازداشت های خودسرانه و اشکال نوین برده داری در ایران» برگزار کرد.

این نشست با نگاهی بر بازداشت های خودسرانه ، انتقال زندانیان سیاسی به نقاط نامعلوم، دستگیری بدون برخوداری از احضاریه مراجع قضایی و ربودن فعالان مدنی - سیاسی این قبیل اقدامات حکومت جمهوری اسلامی را ناقض قوانین و میثاق های بین المللی دانست که حکومت جمهوری اسلامی ایران متعهد به اعمال آن است.

جامعه بهائیان ایران

سخنران نخست این نشست خانم «دایان علایی»، نماینده جامعه جهانی بهایان ایران در سازمان ملل بود.

خانم علایی معتقد است ، بازداشت خودسرانه بهائیان در ایران امری نیست که به دیروز و امروز اختصاص داشته باشد بلکه در جمهوری اسلامی ایران همواره جامعه بهائیان بطور خودسرانه بازداشت و روانه زندان شده اند.

خانم علایی با اشاره به اتهامات وارده به جامعه بهائیان در ایران عموم آنها را مواردی همچون اقدام علیه امنیت ملی ، توهین به مقدسات ، جاسوسی و همکاری با دول متخاصم همچون اسرائیل برشمرد.

وی به ممانعت از تشکیل مؤسسات آموزش عالی بهائیان از سوی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و افزود : بسیاری از بهاییان تنها بخاطر برخورداری از حق تحصیل و آموزش از حقوق بنیادین خود محروم مانده اند.

مرگ تدریجی سرانجام زندانیان سیاسی

دومین سخنران نسشست «نگاهی بر بازداشت های خودسرانه» ، نیما پوریعقوب فعال حقوق بشر بود. آقای پوریعقوب اعمال محدودیتهای درمانی برای زندانیان سیاسی عقیدتی را از جمله موارد نقض حقوق زندانیان برشمرد که منجر به مرگ تدریجی زندانیان سیاسی - عقیدتی در زندان میشود.

وی با اشاره به وضعیت وخیم جسمانی بسیاری از زندانیان سیاسی - بدلیل اعمال شکنجه های روحی، جسمی و شرایط نامساعد نگهداری - در زندان، این موارد را عمده ترین دلیل فشار بر زندانیان سیاسی برای تن دادن به خواسته های جمهوری اسلامی ایران برشمرد. عاملی که در بسیاری از موارد به دلیل عدم تمکین زندانیان سیاسی به خواسته های حکومت، به مرگ تدریجی آنها در زندان منجر میشود.

وی زندان رجایی شهر کرج را یکی از مخوف ترین قتلگاههای زندانیان سیاسی نامید ؛ افرادی نظیر افشین اسانلو ، علیرضا کرمی خیرآبادی ، مهدی زانیه ، منصور رادپور ، امیرحسین حشمت ساران و پیام اسلامی را در زمره زندانیانی دانست که علت مرگشان در زندان عمدتا توسط بهداری زندان ، سکته قلبی یا مغزی عنوان شده است.

مرگ شاهرخ زمانی فعال کارگری در زندان رجایی شهر کرج ، آخرین نمونه از قتل زندانیان سیاسی در زندانهای جمهوری اسلامی ایران است.

نقض حقوق دگراندیشان سیاسی - عقیدتی

سهیلا هادی پور فعال حقوق بشر ، سخنران بعدی این نشست ، سخنان خود را به برخوردها و احکام فراقانونی علیه دگراندیشان فکری - عقیدتی اختصاص داد.

وی با اشاره به کارنامه سیاه جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق بشر ، بحث و مذاکرات پیرامون مسایل هسته ایران را فرصتی برای طرح معضل نقض حقوق بشر در ایران برشمرد و از نهادها و مجامع بین المللی خواست که بطور جدی به وضعیت حقوق بشر در ایران رسیدگی کنند.

وی عمده سخنرانی خود را به بررسی وضعیت نگران کننده اتهامات وارده به دکترمحمدعلی طاهری اختصاص داد و با قانونی برشمردن کلیه فعالیتهای آقای طاهری ، به تلاش نهادها، سازمان ها و مجامع حقوق بشر بین المللی و فعالان حقوق بشر اشاره کرد که همزمان گامهای مؤثری برای آزادی فوری و بی قید و شرط دکتر محمدعلی طاهری برداشته اند.

اثرات منفی بازداشت والدین و تأثیر آن بر کودکان

پویان سوداگری فعال دانشجویی که خود نیز مدت پنج ماه را در سلول انفرادی زندان اوین گذرانده سخنان خود را به اثرات منفی بازداشت والدین و تأثیر آن بر کودکان اختصاص داد.

وی با اشاره به گزارش اخیر خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران - در خرداد ماه سالجاری - گفت : حدود ۱۵۰ هزار زندانی متاهل هم اکنون دوران محکومیت خود را در زندان‌های جمهوری اسلامی می‌گذارنند.

بازداشت های خودسرانه و تناقض با میثاقهای بین المللی و نیز قوانین جمهوری اسلامی

رضا امیری از دیگر سخنرانان رویداد جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد مفهوم بازداشت خودسرانه را بسیار گسترده تر از بازداشت غیرقانونی دانست و آنرا نمونه بارز سوءاستفاده از قانون و قدرت نهادهای فراقانونی برشمرد.

بگفته وی جمهوری اسلامی در موضوع «بازداشت های خودسرانه» نه تنها استانداردهای بین المللی را زیر پا می گذارد بلکه قوانین قضایی خود جمهوری اسلامی را نیز نادیده می گیرد.

امیری نمونه اخیر نقض آشکار ماده ۵۷۵ قانون مجازات اسلامی را تبرئه قاضی مرتضوی در پرونده کهریزک برشمرد.

این فعال حقوق بشر با بیان آنکه قوه قضائیه ، وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران نه تنها توجهی به میثاق‌های بین المللی ندارند خاطرنشان کرد که مسئولان بطور علنی قوانین مصوب خود جمهوری اسلامی را هم نادیده می گیرند و این عوامل باعث می‌شود تا وضعیت، بیش از حد تصور برای شهروندان غیر قابل پیش بینی‌ شود.

تبعات سوءِ استفاده از مواد مخدر بر زنان و کودکان

آخرین سخنران این نشست خانم لیلا سعادتی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر، به بررسی تبعات و آسیب های اجتماعی استفاده از مواد مخدر بر زنان و نوجوانان و کودکان پرداخت.

وی با بیان آنکه طبق آمارهای رسمی ۹ درصد جمعیت معتادان کشور را زنان تشکیل می‌دهند ، از ابتلای کودکان بویژه کودکان کار به اعتیاد و ایدز خبر داد.

سازمان غیردولتى اتریشى سودویند که برگزار‌کننده این نشست بود، در سال ١۹۷۹ آغاز به کار کرده است. این سازمان از سال ٢٠٠۹ صاحب مقام مشورتى شوراى اقتصادى اجتماعى سازمان ملل متحد است.

سودویند که خود را به توسعه جهانى پایدار، حقوق بشر و شرایط کارى مناسب در جهان متعهد مى‌داند، از سال ٢٠١٠ از طریق تنظیم موضع‌گیرى‌هاى خود و تدارک جلسه‌هاى موازى در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران در شوراى حقوق بشر فعالیت می‌کند. نمایندگان این سازمان در شوراى حقوق بشر، حسن نایب هاشم، شعله زمینى، پرستو فاطمی و تیم همراه آنان می‌کوشند تا موارد نقض حقوق بشر در ایران را به شکلی دقیق گزارش کنند و توجه افکار عمومی و رسانه‌های بین‌المللى را به این مسائل جلب کنند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر