گفتگوی اختصاصی با دکتراحمدشهیدگزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در تلویزیون دُرّ تی وی

بخشی از متن نگاشته شدهء پاسخهای آقای دکتر احمدشهید به مصاحبه گر تلویزیون در تی وی ابراز نگرانی از افزایش عنان گسیخته اعدام در ایران

در واقع این یک مسئله اعدام یک مساله  بسیار جدی است، من بارها و بارها در گزارش هایم نگرانی بسیار جدی خودم را در مورد استفاده از مجازات اعدام در ایران، در هر دومورد -هم  تعداد افرادی که با حکم اعدام روبرو هستند و هم طیف وسیعی از جرائم که مردم به بواسطه انجام آنها به مرگ محکوم میشوند، همراه با موضوع محاکمه های ناعادلانه یا محاکمه هایی که در آنها حداقل استانداردهای بسیار اساسی از حق دادرسی رعایت نمیشود - ابراز کرده ام
این نگرانی ادامه دارد و در روزهای  اخیر من متوجه شدم که تعداد اعدام ها افزایش یافته و این بسیار نگران کننده است.

موضع گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در قبال پرونده سازی برعلیه آقای دکترمحمدعلی طاهری

مورد آقای طاهری مثال واضحی است که در این پرونده و اتهامات وارده حداقل استانداردهای یک محاکمه عادلانه نیز دیده نمیشود.
پرونده آقای طاهری دارای نقاط مبهم بسیار فراوانی است به همین دلیل با استانداردهای  قوانین  بین المللی به هیچ وجه همخوانی ندارد.
جرائم ادعایی در قوانین بین الملل حکمش اعدام نمیباشد  به همین دلیل موارد نقض قوانین بین المللی در پرونده آقای طاهری فراوان است.

جایگاه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

سازمان ملل متحد پیکره اعضای تشکیل دهنده آن است به همین دلیل شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد هم پیکره این اعضا وکشورهاست. اما در ارتباط با حقوق بشر یک عملکرد حراستی دارد.بنابراین آنچه سازمان ملل متحد میتواند انجام دهد بالا بردن سطح آگاهی بین المللی در ارتباط با  مسائلی است که در دست دارد و در این مورد خاص تذکرو درخواست تجدید نظر در رویکرد و اجرای تعهدات بین المللی میباشد. ایران عضو کنوانسیون عمومی حقوق بشر در قوانین بین المللی است بطور مثال آیسز اف بی آی . موارد دیگری از نقض معاهدات بین المللی در تعدادی از محاکمه ها نیز  وجود دارد به اضافه این موارد بخصوص
بنابراین سازمان ملل متحد میتواند ابراز نگزانی  جدی خود را در ارتباط با نقض قوانین و تعهدات بین المللی ارسال کند و همچنان با دیگر اعضا شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این ارتباط بحث و گفتگو کند که آنها نیز نگرانی خودشان را در این ارتباط ابراز کنند و همچنین راهی پیدا کنند که طبق آن دولت ایران را موظف سازد که در ارتباط با موضاعات بیان شده توضیحات لازم و کافی را سریع و با شیوه ایی مناسب بدهد.

نشست های فصلی شورای حقوق بشر سازمان ملل در مقر اروپایی این سازمان در ژنو

همانطور که میدانید بررسی ادواری جهانی از همه کشورهای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دعوت میکند تا عملکرد خود را توضیح  و ارائه دهند سپس توصیه های سازمان ملل متحد را بکار گیرند و بعد از آن توضیح دهند که این توصیه ها را چگونه  در روند کاری خود بکار بستند و با آنها چه کردند و ایران تا کنون دو بررسی ادواری جهانی داشته است که آخرین آن سال گذشته بوده است.
در حال حاضر در هر موضوع به خود آن کشور بستگی دارد که به معاهداتش پایبند باشد و ایران تعداد معاهداتی را برای برقراری حاکمیت قانون در جامعه بسته است و در واقع ایران دارای قانون اساسی میباشد که طبق آن باید به اعمال حاکمیت قانون واستانداردهای دادگاهها و محاکمات عادلانه پایبند باشد.
حالا وقتی که کشوری دائما حقوق اولیه مردم خود را نقض میکند سطح نگرانی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد افزایش خواهد یافت و اگر این نقض حقوق بشر ادامه یابد این کشور مورد بررسی  بیشتری از سوی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد قرار خواهد گرفت  که حقیقتا چه اتفاقی در درون این کشور در حال افتادن است. شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد امیدوار است با استفاده از ترغیب و آشکار سازی و بالا بردن سطح آگاهی عمومی کشورهایی همانند ایران اجرای تعهدات خود در رابطه با برقراری  استانداردهای محاکمات و دادگاههای عادلانه را آغاز کنند .
شما در سوالتان به آنچه که نظام ایران در مورد گزارش من گفته بود اشاره کردید وبعد به درستی گفتید که گزارش من مورد به مورد بر پایه واقعیتها استوار میباشد.

در مورد دکتر طاهری آنچه که ما میگوییم اتهاماتی مانند توهین به مقدسات و فساد بر روی زمین بسیار مبهم میباشد و حتی مقدمات ورود به محدوده مجازات اعدام را درقوانین بین المللی فراهم نمیکند و این احتیاج به بیانات و نظرات مخالفان حکومت ایران ندارد و طبق قانون اساسی ایران  بصورت سیاه و سفید این کاملا واضح است و این که چگونه در مخالفت با استانداردهای بین المللی حقوق بشرمیباشد.
گزینه های گوناگون شورای حقوق بشر سازمان مل متحد برای حراست از حقوق بشر

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد گزینه های فراوانی برای کشورهایی که دائما حقوق بشر را نقض میکنند دارد به من بستگی ندارد که آن گزینه ها را توصیه کنم یا حدس و گمان بزنم که چه میباشند اما شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد دستور العملهای بسیار روشنی برای حراست از حقوق بشرو ارتقا بیشتر آن دارد بنابراین ابزاری را در اختیار دارد که کشورها را متقاعد کند که برای حراست و پاسداری از حقوق بشر مردم  بیشتر از انچه که در حال حاضر انجام میدهند انجام دهند.
پس یک بار دیگر به این دلیل که شورا ی حقوق بشر سازمان ملل متحد پیکره اعضای سازمان ملل متحد است تمایل زیادی به دادن بیانیه در ارتباط با حراست از حقوق بشر مردم دارند اما شما در رفتار شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در گذشته میبینید که ابزاری در اختیار دارند که برای وارد کردن فشار بیشتر به کشورها برای اجرای تعهدات بین المللی حقوق بشری مورد استفاده قرار داده اند.
من فکر میکنم که ایران نسبت به فشارهای وارده جوابگوست برای مثال شما در گذشته میبینید که وقتی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد موارد خاص..

این گفتگو را بصورت کامل در سیمای "دُرّ" - ( در تی وی) - مشاهده بفرمائید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر