انتقاد شدید سازمان ملل از صدور حکم اعدام برای محمد علی طاهری

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، روز چهارشنبه، ۱۴ مرداد ماه، با انتشار بیانیه‌ای از صدور حکم اعدام برای محمد علی طاهری، بنیان‌گذار «عرفان حلقه»، به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمیسر عالی حقوق بشر می‌گوید آقای طاهری روز یکشنبه به اتهام «افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد» به اعدام محکوم شده است.

وی از مقامات ایران خواست اتهامات علیه آقای طاهری را ملغی کرده و وی را بدون قید و شرط آزاد کنند.

رادیو فردا : آقای طاهری از اردیبهشت سال ۹۰ در بازداشت به سر می‌برد. او در تیرماه سال گذشته در نامه‌ای به گزارشگر ویژه سازمان ملل نوشت که بازجویان او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به اعترافات ساختگی وادار کرده‌اند.

خبرگزاری قوه قضائيه ايران، اواخر هفته گذشته به نقل از یک منبع آگاه صدور حکم اعدام برای آقای طاهری را تاييد کرد و نوشت که این حکم به وکیل وی ابلاغ شده است.

به نوشته اين خبرگزاری، محمدعلی طاهری روز ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۰ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به اتهام «توهين به مقدسات، مداخله غير قانونی در امور پزشکی و درمان بيماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غير مجاز از عناوين علمی مانند دکتر و مهندس و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ ميليون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

«افساد فی‌الارض از طريق منحرف کردن افراد» ديگر اتهام محمدعلی طاهری بود که به گزارش خبرگزاری قوه قضائيه «دادگاه به تحقيقات صورت گرفته در اين بخش اشکال نقص گرفت و پرونده برای تکميل تحقيقات به دادسرا ارسال شد.»

بنا بر این گزارش، «در نهايت، دادسرا پس از رفع نواقص، پرونده را مجددا به دادگاه ارسال کرد و ششم اسفند ماه سال ۹۳ برای رسيدگی به اين اتهام تعيين شد اما با درخواست استمهال متهم، دادگاه، برگزاری جلسه محاکمه را به تاريخ ديگری موکول کرد تا اينکه دادگاه اوايل ارديبهشت ماه امسال به اين بخش از پرونده طاهری رسيدگی کرد».

پيش از اين در ۳۰ خرداد ماه، يک «منبع آگاه» در گفت‌وگو با خبرگزاری ميزان صدور حکم اعدام برای بنيان‌گذار «عرفان حلقه» را تکذيب کرده بود.

هواداران محمدعلی طاهری در سال‌های اخير چندين تجمع اعتراضی برگزار کرده‌اند و البته تعداد زيادی از آنها نيز بازداشت و زندانی شده‌اند.

آقای طاهری در تيرماه سال ۱۳۹۳ در نامه‌ای به احمد شهيد، گزارشگر ويژه سازمان ملل متحد درباره حقوق بشر در ايران، نوشت که «بازجويان و بازپرس‌ها» او را با «اعمال فشار و شکنجه روانی» به «اعترافات ساختگی» وادار کردند.

او همچنين گفت که به علت شکنجه‌های وارد شده بر خود در دوران بازداشت، چهار بار اقدام به خودکشی و دو بار اعتصاب غذا کرده است.

کانون نویسندگان ایران خواهان لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری شد

در این اطلاعیه با عنوان «اعدام عقیدتی، اعدام آزادی بیان است»، کانون نویسندگان ایران آورده است: «در ایران روند اعدام‌ها همچنان پرشمار و پرشتاب ادامه دارد و منظور از آن دامن زدن به فضای رعب و وحشت میان مردمی است که خواسته‌های به‌حق و برآورده نشده‌شان طی سالیان، انبوه شده است.»

این کانون «اعدام عقیدتی» را «نمونه‌ روشنی از نقض مطلق حقوق انسانی افراد» دانسته و افزوده است: «جایی که داشتن عقیده‌ متفاوت با ایدئولوژی رسمی حاکمیت و تبلیغ آن “افساد فی‌الارض” تلقی و دلیل صدور حکم اعدام انسان‌ها می‌شود، از آزادی و ارزش جان آدمی خبری نیست.»

محمدعلی طاهری، بنیانگذار مؤسسه فرهنگی هنری «عرفان حلقه» است که از ۱۰ مردادماه سال ۱۳۸۹ در زندان به‌سر می‌برد. او از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام «توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع با لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس) و ضاله بودن کتب و آثار» به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

دادگاه به تحقیقات صورت گرفته درباره اتهام دیگر طاهری یعنی «افساد فی‌الارض از طریق منحرف کردن افراد» ایراد گرفت و پرونده برای تکمیل تحقیقات به دادسرا ارسال شد

خردادماه سال جاری اعلام شد که محمدعلی طاهری به اعدام محکوم شده اما غلامحسین محسنی ‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه گفت هنوز حکم او قطعی نیست.

طاهری در حال گذراندن محکومیت خود بود که به‌تازگی به اتهام «افساد فی‌الارض» محاکمه و به اعدام محکوم شد.
کانون نویسندگان ایران در اطلاعیه خود داشتن عقیده و تبلیغ آن را حق انسانی هر کس دانست و خواهان لغو حکم اعدام محمدعلی طاهری و آزادی فوری او و تمامی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد.کانون نویسندگان ایران با انتشار اطلاعیه‌ای صدور حکم اعدام برای محمدعلی طاهری، نویسنده و پژوهشگر عرفان در دادگاه بدوی را محکوم کرد و خواهان لغو آن شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر