«گردهمایی سراسری فرادرمان‌گران» در پارک شهر تهران به خشونت کشیده شد

صبح روز یکشنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ ، جمعی از شاگردان و حامیان دکتر محمدعلی طاهری در پارک شهر ضلع جنوبی مقابل ساختمان دادگستری تهران دست به تجمع زدند.

خواسته ایشان آزادی فوری و بدون قید و شرط آقای محمدعلی طاهری است.

بگزارش انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران ، تصاویر منتشر شده از این تجمع اعتراضی حاکی از حضور گسترده نیروهای انتظامی- امنیتی در برابر ساختمان دادگستری تهران است. در این تصاویر همچنین تعداد بسیاری ماشین وَن نیروی انتظامی پلیس بچشم می خورد.

بر اساس گزارشهایی - که بطور عمده ای بر روی شبکه های اجتماعی نزدیک به عرفان حلقه موسوم به عرفان کیهانی - از سوی جمعی از حاضرین در محل منتشر شده؛ نیروی انتظامی از گاز اشک آور ، شلیک تیر هوایی و ضرب و شتم و بازداشت معترضان برای متفرق کردن تجمع کنندگان استفاده کرده است.

بگفته شاهدان عینی شرکت کننده در تجمع امروز تهران ؛ خیابانهای منتهی به ساختمان دادگستری در پارک شهر تهران مملو از حضور نیروهای امنیتی - انتظامی است و تعداد زیادی از شرکت کنندگان در این حرکت اعتراضی که عموما بانوان می باشند با انتقال به داخل ماشین های ون نیروهای انتظامی بازداشت شده اند. خبرها از انتقال بازداشت شدگان به بازداشتگاه خیابان وزرا در تهران حکایت دارد.

در ساعات پایانی روز یکشنبه ، جمع کثیری از خانواده های بازداشت شدگان با تجمع در مقابل بازداشتگاه وزرا خواستار اطلاع از وضعیت عزیزان خود شدند. قرار است بازداشت شدگان صبح روز دوشنبه به دادسرای زندان اوین ارسال شوند این در حالی است که مأموران امنیتی - انتظامی از ارائه اطلاعات بیشتر از بازداشت شدگان سر باز می زنند. بر اساس گزارش منابع نزدیک به پیروان عرفان حلقه یا کیهانی شمار بازداشت شدگان نزدیک به صد تن گزارش شده است.

نیروهای امنیتی حاضر در محل ضمن تلاش برای متفرق کردن تجمع کنندگان از این حرکت اعتراضی فیلم برداری و عکس برداری کرده اند.

پس از انتشار مجموعه خبرهای مربوط به تجمع امروز در مقابل ساختمان دادگستری ، دستگاههای مربوطه با پائین آوردن پهنای باند اینترنت در منطقه مانع از بسط و انتشار اخبار مربوط به تجمع هواداران مجموعه عرفان حلقه شده اند.

لازم به یادآوری است در هفته های اخیر ، حرکت های مشابهی از سوی معترضان به صدور حکم ناعادلانه اعدام آقای محمدعلی طاهری و بازداشت دیگر اعضا فعال عرفان حلقه در شهرهای مختلف اروپا ، آمریکا ، کانادا و استرالیا شکل گرفته. شهرهای وین در اتریش ، استکهلم در سوئد ، فرانکفورت و هانوفر در آلمان ، مونترال در کانادا ، پرث وسترن استرالیا تاکنون شاهد این تظاهرات اعتراضی بوده اند.

بسیاری از نهادها و فعالان حقوق بشر مراتب نگرانی خود نسبت به وضعیت آقای طاهری را به مجامع بین المللی ابراز داشته اند؛ از آنجمله : دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران ، سازمان عفو بین الملل و دیگر نهادهای مستقل مدافع حقوق بشر بین المللی.

پیشتر نیروهای امنیتی - قضایی با توسل به اهرم دروغ و انتشار فتاوی جهت دار از سوی برخی مراجع تقلید حکومتی در قم دست به پرونده سازی برای آقای طاهری زده و وی را منحرف شده و منحرف کننده از دین برشمرده اند. مطلبی که در گفتگوی وکیل وی آقای علیزاده طباطبایی با آیت الله مکارم شیرازی نفی شده است.

آقای طباطبایی پیشتر گفته بود: "دستگاه های امنیتی گفته اند که آقای طاهری از دین منحرف شده و دیگران را هم منحرف می کند".

وکیل آقای طاهری در ادامه افزوده بود که برای گفت و گو با آیت الله ناصر مکارم شیرازی به مشهد سفر کرده است و از او در مورد فتوایی پرسیده که گفته می شود در مورد آقای طاهری صادر کرده است.

به گفته آقای طباطبایی، آقای مکارم شیرازی در پاسخ گفته است که او در مورد هیچ شخصی نظر نداده، بلکه گفته است که دیدگاه هایی که در استفتاء مطرح شده بود، انحراف از دین تلقی می شود.

به همین منظور ، صفحه فیس بوک «واحد خبر عرفان حلقه» ، از تحصن نزدیک به ۳۰ تن از اعضای مجموعه عرفان حلقه در برابر دفتر آیت الله مکارم شیرازی خبر داده ؛ تحصن کنندگان با اقامه نماز ظهر و عصر خواستار توقف برخوردهای امنیتی با اقای طاهری شده اند.

محمدعلی طاهری "بنیانگذار عرفان حلقه" ، در سال ۱۳۸۹ با ترفندهای ساختگی ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات به اتهام اقدام علیه امنیت کشور دستگیر و پس از ۶۷ روز بازجویی در بند ۲ الف (متعلق به سپاه) زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد. او اوایل سال ۱۳۹۰ مجددا به اتهام "ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات، فساد فی الارض و سب النبی" دستگیر و زندانی شد و نزدیک به یک ماه است که از سوی دادگاه انقلاب اسلامی به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شده است.

بگفته اقای طباطبایی وکیل آقای طاهری این حکم روز هفتم مرداد به او ابلاغ شده و تا ۲۷ مرداد فرصت دارد که به آن اعتراض کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر