ادامه تقابل اداره فرق و ادیان با پیروان مکتب تصوف و درویشی و عرفان اسلامی


در تداوم فشارهای غیرقانونی نهادهای فراقانونی امنیتی، هنوز دو نفر از دراویش گنابادی آقایان کسری نوری و مصطفی عبدی در زندان به سر می‌برند. آقای مصطفی عبدی  در بهار ۱۳۹۲ به اتهام  واهی و پوشالی اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت ملی در شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست یک عنصر امنیتی و بی اطلاع از آئین دادرسی قانونی و رعایت حقوق متهمان موسوم به "قاضی صلواتی" به سه سال زندان محکوم شد و اکنون در بند هشت زندان اوین به سر می‌برد. هفت نفر از این تعداد که از وکلای دراویش بودند در شهریورماه ۱۳۹۰ دستگیر شدند و چندین ماه در سلول‌های انفرادی اوین تحت بازجویی قرار گرفتند. آنها نهایتاً به اتهاماتی مانند نشر اکاذیب در سایت مجذوبان نور (پایگاه خبررسانی دروایش)، تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور از طریق فعالیت در سایت مجذوبان نور دادگاهی شدند و همگی آنها در دادگاه بدوی مجموعاً به ۶۰ سال زندان محکوم شدند.ده نفر از دراویش گنابادی که در ارتباط فعالیت با سایت مجذوبان نور در سال ۱۳۹۰ دستگیر شدند و از سال ۱۳۹۳ تاکنون هشت نفر از آنها به نام‌های حمیدرضا مرادی، مصطفی دانشجو، فرشید یداللهی، افشین کرم‌ پور، امیر اسلامی، امید بهروزی، رضا انتصاری و صالح‌الدین مرادی پس از اتمام دوران حکمشان آزاد شدند. حمیدرضا مرادی تازه‌ترین درویشی است که در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ پس از پایان دوران چهار سال و نیم حکم زندان خود آزاد شد.
این وکلا با اظهار اینکه دادگاه‌های تجدیدنظر فاقد صلاحیت برای رسیدگی به پرونده‌هایشان هستند از تقاضای تجدیدنظر صرف‌نظر کردند با این حال حکم آنها در دادگاه تجدیدنظر شکست. حمیدرضا مرادی که در دادگاه بدوی به ۱۰ سال و نیم زندان محکوم شد در دادگاه تجدیدنظر حکمش به چهار سال و نیم حبس کاهش یافت. او بخش زیادی از دوران حبسش را به دلیل بیماری‌های قلبی و عروقی در بیمارستان شهدای تجریش به سر برد و حکم آزادی او نیز در بیمارستان به او ابلاغ و در تاریخ ۲۵ مرداد ۱۳۹۴ آزاد شد.
مصطفی دانشجو، وکیل درویش که در دادگاه بدوی به هفت سال و نیم حبس محکوم شد پس از چهار سال و نیم حبس در تاریخ ۲۸ اردبیهشت ۱۳۹۴ پس از پایان دوران حکمش از زندان آزاد شد. آقای دانشجو نیز بخشی از دوران حبسش را به علت بیماری ریوی و آسم شدید در بیمارستان به سر برد.
فرشید یداللهی، امیر اسلامی، امید بهروزی و افشین کرم پور که هر سه در دادگاه بدوی به هفت سال و نیم محکوم شدند در دادگاه تجدیدنظر حکم آنها به سه سال و نیم کاهش پیدا کرد. هر سه این دراویش، پس از پایان دوران حکمشان در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ از زندان آزاد شدند. صالح‌الدین مرادی که در اسفند ماه ۱۳۹۳ دستگیر شد در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۴ پس از سه ماه حبس در زندان‌های عادل آباد و نظام شیراز با قرار منع تعقیب آزاد شد. رضا انتصاری نیز ۲۳ مرداد ۹۴ از زندان آزاد شد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر