۲۹ نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در شهر ژنو برگزار شد


در روزهای اخیر شهر ژنو پایتخت سوئیس میزبان بیست و نهمین نشست جانبی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد بود. 

در این نشست سخنرانانی از گروههای مختلف جامعه مدنی ایران حضور داشتند؛ همچون نماینده جامعه بهائیان ایران ، نماینده برخی از زندانیان سیاسی - عقیدتی و همچنین نماینده ای از سوی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران.

آقای هلموت قابل یکی از اعضا انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران عمده نطق خود را به بررسی «مکانیزم نقض حقوق بشر در ایران بر پایه ترس و تفرقه افکنی» اختصاص داد.

هشدار نسبت به وضعیت اخیر آقای محمدعلی طاهری

آقای قابل با بیان آنکه حکومت جمهوری اسلامی به جدّ به سرکوب مستمر حقوق گروههای قومی - عقیدتی اصرار می ورزد با اشاره به وضعیت بحرانی آقای دکترمحمدعلی طاهری بنیانگذار عرفان حلقه موسوم به عرفان کیهانی و همچنین اقدام مأموران امنیتی - اطلاعاتی مبنی پلمب مددکاری رضا وابسته دراویش نعمت اللهی گنابادی ، این اقدامات را محکوم کرد و خواستار رسیدگی فوری و جدی به وضعیت نامعلوم آقای دکتر محمدعلی طاهری شد.

آقای قابل با اشاره به اظهارات اخیر احمد سالک نماینده اصفهان در مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که گفته بود « این حکم (حکم اعدام) باید خیلی پیش تر از اینها صادر می شد تا این همه جوان به دام این جریان انحرافی اعتقادی گرفتار نمی شدند» این قبیل اظهارات را نقض فاحش حقوق زندانیان عقیدتی - سیاسی در ایران برشمرد.

محمدعلی طاهری در سال ۱۳۸۹ توسط ماموران اطلاعات سپاه پاسداران و به اتهام اقدام علیه امنیت کشور دستگیر و پس از ۶۷ روز بازجویی در بند ۲ الف (متعلق به سپاه) زندان اوین به قید وثیقه آزاد شد. او اوایل سال ۱۳۹۰ مجددا به اتهام "ارتداد، محاربه، توهین به مقدسات، فساد فی الارض و سب النبی" دستگیر و زندانی شد. 

دادگاه انقلاب پیش از این آقای طاهری را به‌ اتهام "توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران، ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضاله بودن کتب و آثار" به ۵ سال حبس، ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرده بود. 

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران اسفند سال گذشته خبر داده بود که "سه تن از مراجع تقلید طی استفتائاتی که از سوی دستگاه قضا صورت گرفته است، حکم ارتداد طاهری را صادر کرده اند."

سازمان عفو بين‌الملل به تازگی از احتمال اعدام آقای طاهری ابراز نگرانی کرده بود.

تداوم فشار و سرکوب علیه دراویش نعمت اللهی گنابادی

در ادامه این سخنرانی آقای قابل با اشاره به پلمب مددکاری رضا وابسته به دراویش طریقت نعمت اللهی گنابادی در ایران توسط مأموران امنیتی - اطلاعاتی خاطر نشان کرد که این مرکز کاری جزء مددرسانی و یاری سالمندان و درماندگان ندارد.

وی دلیل اتهامات وارده به سلسله گنابادی را نگرانی های پیاپی نیروهای امنیتی بدلیل عضویت بزرگ طریقت نعمت اللهی گنابادی در جبهه ملی - مذهبی ها در سالهای منجر به انقلاب اسلامی دانست و با اشاره به اخباری که در سایتهای ضد تصوف و عرفان اسلامی علیه پیروان این طریقت صوفیانه منتشر میشود؛ خاطرر نشان کرد که اتهام زنندگان درموارد گوناگون سعی دارند سلسله نعمت اللهی گنابادی را یک گروه سیاسی معرفی کنند.

در پایان آقای قابل دلیل اصرار مقامات مسئول جمهوری اسلامی مبنی بر عدم وجود زندانی سیاسی - عقیدتی در ایران را فریب افکار عمومی جامعه جهانی دانست و خاصر نشان کرد که برای ایستادگی در برابر نظام خودکامه جمهوری اسلامی در ایران باید همواره با تدبیر و درایت و هشیاری برخورد کرد.

وی سخنان خود را با این بیت از ابیات شیخ اجل «سعدی شیرازی» پایان داد : 

مورچگان را چو بود اتفاق

شیر ژیانرا بدرانند پوست

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر