مدافعان حقوق بشر خواستار آزادی بی قید و شرط خانم نرگس محمدی و زندانیان سیاسی - عقیدتی شدند


مدافعان حقوق بشر عضو «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران» و جمعی از کنشگران اجتماعی - روز یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ خورشیدی - در میدان ترافالگار شهر لندن گردهم آمدند تا خواستار آزادی بی قید و شرط کلیه زندانیان سیاسی - عقیدتی بویژه خانم نرگس محمدی شوند.

در این حرکت اعتراضی، معترضان به بازداشت غیرقانونی و خودسرانه خانم محمدی ماسکهایی از ایشان برچهره داشتند.

از دیگر خواستهای تجمع کنندگان توقف سرکوبها و فشارهای افسارگریخته حکومتی علیه گروههای قومی - عقیدتی در ایران است.

خانم نرگس محمدی - فعال حقوق بشر - تاکنون بارها توسط نهادهای امنیتی - اطلاعاتی بطور خودسرانه بازداشت شده است؛«ماموران دادستانی» جمهوری اسلامی صبح روز سه‌شنبه، ۱۵ اردیبهشت، با مراجعه به منزل نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، او را بازداشت کرده‌اند.

نرگس محمدی در ابتدا حاضر نشده است درِ منزل خود را به روی ماموران باز کند، اما پس از ارائه حکم که با «تهدید به شکستن در منزل» همراه بود، سرانجام ماموران وارد منزل شدند.

بر اساس این گزارش، در زمان بازداشت، گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی، نیز در منزل نرگس محمدی حضور داشته است.

در هفته های اخیر همزمان با تصویب طرح حمایت از «آمران به معروف و ناهیان از منکر » در مجلس و ابلاغ آن توسط علی لاریجانی رئیس مجلس به نهادهای اجرایی ، فشارهای حکومتی بطور چشم گیری افزایش یافته است.

از جمله این فشارها، بازداشت خودسرانه خانم نرگس محمدی با حمله به منزل ایشان، پلمب حسینیه دراویش گنابادی در جزیره آزاد کیش ، پلمب مددکاری و مرکز خیریه رضا وابسته به صوفیان گنابادی است.

پیشتر علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای قومی - مذهبی ، برخورد با دراویش در کشور را «ناگوار» و «حرکتی خودسرانه» توصیف کرده که برخلاف «مصالح و قانون جمهوری اسلامی» بوده است.

آقای یونسی این برخوردها را «خارج از اراده حکومت و حاکمیت» جمهوری اسلامی ذکر کرده گفته بود، حاکمیت جمهوری اسلامی «به هیچ وجه موافق این تندروی‌ها نیست.»

علی رغم اظهارات دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتها گروههای خودسر و فراقانونی به سرکوبها و بازداشتهای غیرقانونی خود ادامه می دهند. اگرچه اقداماتشان هزینه های سنگین بین المللی برای دولتمردان بهمراه دارد. چیزی که پیامی روشن برای آقای روحانی و مشاور ایشان آقای یونسی بشمار می رود : «توصیه ها و اخطارهای دولتمردان به این نیروها گوش شنوایی ندارد و برای رژیم هزینه های سنگین بهمراه خواهد داشت.»

آنسوتر، در روزهای اخیر سازمان عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام محمدعلی طاهری، "فرادرمانگر" و بنیانگذار "عرفان حلقه" هشدار داده . آقای طاهری که ۴ سال از دوره پنج‌ساله محکومیت خود را گذرانده، متهم به "افساد فی الارض" شده که مطابق با قانون مجازات اسلامی ، حکم آن اعدام است.


در راستای افزایش فشارها بر شهروندان ، اعضا انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران اعلام کرده اند که به حرکتهای اعتراضی خود تا آزادی بی قید و شرط خانم محمدی و رفع فشارها بر گروههای قومی - عقیدتی ادامه خواهند داد.

مدافعان حقوق بشر عضو انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران با حضور چشمگیر در میدان ترافالگار شهر لندن ضمن نوازش آلات موسیقی سنتی و اصیل ایرانی همچون دف، تار ، نی و تنبور پیام خود را بگوش شهروندان ، دولتمردان و گردشگران رساندند.

لازم به یادآوری است، در هفته های اخیر مدافعان حقوق بشر عضو انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران ضمن ملاقات با نمایندگان پارلمان اروپا ، گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای حقوق بشری گزارش مشروحی از نقض حقوق شهروندی و سرکوب جامعه مدنی و گروههای قومی - عقیدتی در ایران را به نمایندگان این نهادها ارائه نمودند.

نجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران در گزارشات خود به جدّ خواستار آنست : موضوع حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران- در مذاکرات آتی بر سر برنامه اتمی این کشور با قدرتهای جامعه بین الملل - نباید تحت الشعاع قرار گیرد؛ و هرگونه تعامل و تفاهمی با ایران باید حاکمیت این کشور را موظف به اجرای بدون قید و شراط حقوق بشر و حقوق شهروندی در ایران نماید.

حقوق گروههای قومی - عقیدتی در موزائیک فرهنگی - بومی ایران ، احترام به حقوق شهروندی ، آزادی و حقوق برابر عموم شهروندان ، آزادی بدون قید و شرط زندانیان سیاسی - عقیدتی بویژه خانم نرگس محمدی از محورهای اصلی مورد بحث اعضا این نهاد حقوق بشر با نمایندگان پارلمان اروپا و گزارشگران حقوق بشر سازمان ملل متحد بود.

گزارش صوتی از این گردهمایی متعاقبا ارسال خواهد شد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر