در قم برگزارشد: گفتگوی بین الادیانی با پژوهندگان آمریکایی

به گزارش سرویس اندیشه خبرگزاری رسا به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست گفتگوی دینی با اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا با عنوان «نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» امروز سه‌شنبه 25 فروردین، آغاز شد.

مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشستی را با حضور اندیشمندان و صاحب‌نران دینی کشورمان و هیأتی از اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا که به همت مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی قم به ایران سفر کرده‌اند، با عنوان «نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» برگزار کرد.
این نشست با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، کشیش گیورگیس نرسیسیان، نماینده اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، از طرف ایران و خانم هایدی هدسل، رییس مدرسه عالی هارتفورد آمریکا، و تعدادی از اعضای هیأن امنا، هیأت علمی و دانشجویان این مرکز آموزش دینی، از ساعت 10 صبح امروز 25 فروردین، در محل سالن شهید رحیمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار شد.
علی‌محمد حلمی، رییس مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در سخنان آغازین این نشست، با ابراز تأسف از وجود تندوری‌‌ها دینی در جهان امروز، گفت: قدرت‌های بزرگ و متکبر ترس‌هایی را نسبت به دین ایجاد کرده‌اند و به ارایه تصویری ناصحیح از دین، می‌پردازند.
وی افزود: در این شرایط، فهم صحیح از دین که توسط گفت‌وگوهای بین ادیان ایجاد می‌شود، سبب خواهد شد که بسیاری از این ذهنیت‌های غلط، از بین بروند. حلمی تأکید کرد: باید شرایط بسیار عملیاتی برای محقق کردن این گفت‌وگوها فراهم کنیم؛ در حقیقت مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برای رسیدن به این هدف، تشکیل شده است.
وی در پایان سخنان خود، با تأکیدی دوباره اهمیت فهم ادیان را یادآور شد.
هایدی هدسل، رییس مدرسه هاتفورد، فریال سالم، دستیار پروفسور در حقوق و متون اسلامی، کورنلیوس برنارد پریور، عضو هیأت امنای مدرسه هاتفورد، ترودی جی پریور، عضو هیأت علمی مدرسه هاتفورد، سارا ابوالعقود، دانشجو، محمد عمر رحمان، دانشجو، سعود انوار، پزشک و شهردار در ایالت نیوانگلند، نانسی روبرتز، عضو هیأت علمی مدرسه هاتفورد، استفان روبرتز، فعال دینی، روبرت هال، مدرس مدرسه دینی، الیوت بنگ ویلیامز، عضو هیأت امنای مدرسه هاتفورد، علی شکیبایی، پزشک ایرانی و همکار مدرسه هاتفورد، سید عباس رضا، مدیر مرکز اسلامی جعفریه و اسرار احمد، هکار مدرسه هاتفورد، اعضای این گروه آمریکایی را تشکیل می‌دهند.
مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا در زمینه گفت‌وگوهای بین ادیانی، جایگاه ویژه‌ای در آن کشور دارد. در این مدرسه رشته‌های مختلفی برای آشنایی با ادیان ابراهیمی تدریس می‌شود. همچنین برای نخستین‌بار در آمریکای شمالی، رشته‌ای به نام شیعه‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه در حال تأسیس است و شروع به کار آن از پاییز سال جاری خواهد بود.
این مرکز ضمن برخورداری از محیط و فضای تعامل ادیان و مذاهب، یکی از پرسابقه‌ترین مراکز دینی دارای مطالعات اسلامی و بررسی روابط اسلام و مسیحیت به شمار می‌آید و تعامل بسیار طولانی و عمیقی با رهبران، اساتید و علمای دینی و مراکز اسلامی در آمریکا و برخی کشورهای اسلامی دارد.

آیت‌الله تسخیری: افراط‌گرایی محصول دین نیست
مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام در نشست گفتگوی دینی با اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا گفت: تروریسم و افراط‌گرایی دین ندارند و نمی‌توان گفت که افراط‌گرایی محصول این دین و یا این مذهب هستند.آیت‌الله محمدعلی تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، در سخنان خود در نشست دینی «نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» گفت: از یک منظر می‌توان افراط‌گرایی که یکی از مظاهر آن تروریسم است را یک مشکل سیاسی دانست که نتیجه ظلم‌ها و استبداد حکومت‌هاست. از منظر دیگری هم مشکلی اجتماعی است که باید ریشه‌های آن را یافت. با این حال معتقدم که روح افراط‌گرایی و تروریسم، یک مشکل اخلاقی است.وی افزود: وقتی انسان با فطرت خود انسجام پیدا نمی‌کند، موجود دیگری می‌شود و وقتی که تعلیمات دین، خود را منضبط نمی‌کند، این نتیجه به دست می‌آید و به راه بسته می‌خورد. مؤلف ده‌ها جلد عنوان کتاب دینی، در ادامه سخنان خود با اشاره به رجوع به متون دینی برای یافتن صفات مسلمان واقعی، اظهار کرد: جالب است که در این مراجعات خود متوجه شدم، صفات اعلام شده برای مسلمان واقعی توسط ائمه اطهار (ع) و امام علی (ع) با صفات اعلام شده برای مسیحی مؤمن توسط حضرت عیسی (ع)، یکی هستند و تطابق کاملی بین صفات مسلمان حقیقی و مسیحی متدین است.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت‌های گروه‌های تکفیری اعلام کرد: داعشی‌ها که مدعی برپایی خلافت اسلامی هستند، خشونت‌های بی‌شماری در عراق انجام داده‌اند که این خشونت‌ها با اسلام سازگار نیست. در حقیقت ادیان برای تربیت اخلاقی انسان آمده‌اند و عملکرد گروه‌های تروریستی، با اهداف دین و اسلام، مغایرت دارد.
آیت‌الله تسخیری ادامه داد: قرآن هدف مأموریت پیامبران را عبادت خدا و مبارزه با طغیان، طاغوت، شیطان و صفات شیطانی می‌داند و یکی از صفات شیطانی، افراط‌گرایی است. تروریسم و افراط‌گرایی دین ندارند و نمی‌توان گفت که افراط‌گرایی محصول این دین و یا این مذهب هستند. حتی علاوه بر ادیان ابراهیمی و آسمانی، ادیان زمینی مانند هندوئیسم و بودائیسم هم با افراط‌گرایی و انسان افراط‌گرا، سازگار نیستند.
این چهره تقریبی جهان اسلام، در ادامه سخنان خود با تأکید بر اهمیت گفت‌وگوهای دینی، بیان کرد: علمای ادیان می‌توانند با هم همکاری کنند و با استفاده از این تعامل، برای نهی الحاد و همچنین اشاعه فرهنگ تسامح، محبت و عدالت، بهره ببرند. علمای دینی همچنین در مناطقی مانند نیجریه، بوسنی، قره‌باغ و یا هرجای دیگری که ادعا می‌شود در آن درگیری‌های دینی وجود دارد، به حل درگیری‌ها کمک کنند.
آیت‌الله تسخیری، در پایان سخنان خود، درگیری‌های دینی را غیراخلاقی، سیاسی و شیطانی، توصیف کرد و گفت: اسرائیل و صهیونیسم که هیچ ربطی به دین یهود ندارند، با همین حرکت‌های دینی، فجایع خود را رقم می‌زنند. حتی امروز کشوری که داعیه اسلامی دارد، به یمن که آن هم کشوری مسلمان است، حمله می‌کند و تمام زیربناهای مدنیت آن را تخریب می‌کند؛ البته این درگیری هم دینی نیست و سیاسی است.
مرکز گفت‌وگوی ادیان و تمدن‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نشستی را با حضور اندیشمندان و صاحب‌نران دینی کشورمان و هیأتی از اندیشمندان مدرسه عالی دینی هارتفورد آمریکا که به همت مؤسسه بین‌المللی مطالعات اسلامی قم به ایران سفر کرده‌اند، با عنوان «نقش مؤمنان برای مقابله با افراط‌گرایی» برگزار کرد.
این نشست با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آیت‌الله تسخیری، مشاور مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، مره صدق، نماینده کلیمیان در مجلس شورای اسلامی، کشیش گیورگیس نرسیسیان، نماینده اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، حجت‌الاسلام ابوالحسن نواب، رییس دانشگاه ادیان و مذاهب، از طرف ایران و خانم هایدی هدسل، رییس مدرسه عالی هارتفورد آمریکا، و تعدادی از اعضای هیأن امنا، هیأت علمی و دانشجویان این مرکز آموزش دینی، از ساعت 10 صبح امروز 25 فروردین، در محل سالن شهید رحیمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، برگزار شد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر