بیست و هشتمین نشست اجلاسیه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با موضوع «اقلیت‌های مذهبی در ایران»


روز چهارشنبه ۲۰ اسفند‌ماه ۱۳۹۳ ، بیست و هشتمین نشست اجلاسیه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با موضوع «اقلیت‌های مذهبی در ایران» با هماهنگی نهاد غیر‌دولتی سودویند برگزار شد.
فشار بر اقلیت های مذهبی در جمهوری اسلامی موضوع دومین رویداد جانبی کارزار افشاى نقض حقوق بشر در جمهورى اسلامى ایران در شهر ژنو پایتخت سوئیس بود.

این نشست با حضور تنی چند از فعالان حقوق بشر و کنشگران مدنی همراه بود؛ هر یک از سخنرانان شرکت کننده در نشست اجلاسیه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در پنلهای جداگانه ای به ارائه گزارش‌های دقیق و جامع از وضعیت نقض حقوق پیروان تنوعهای قومی - عقیدتی در ایران پرداختند.

از سخنرانان این نشست می توان به خانم ایو بورلی از انجمن پاسداشت حقوق بشر در ایران ، خانم رضوان مقدم گرداننده پنل، مجید محسنی ، محمد احمدی و کاوه طاهری نام برد.

نخستین سخنران این نشست خانم ایو بورلی از انجمن پاسداشت حقوق بشر در ایران بود که ضمن همکاری با این نهاد حقوق بشر در این حوزه نقض حقوق پیروان اعتقادی در ایران با نهادهای همسو فعالیت می کند. 
خانم بورلیبه صدور حکم محاربه علیه ۷ تن از دراویش گنابادی ساکن کوار اشاره کرده که اخیرا توسط دیوان عالی کشور «بالا‌ترین مرجع قضایی ایران» صادر شده است.

وی با اشاره به اتهام وارده به این دراویش از جمله "وابستگی به گروهک برانداز و تعیین مجازات تبعید مادام‌العمر برای ۴ نفر از این دراویش و تبعید ۲۸ ساله برای ۳ نفر دیگر این تصمیم مرجع قضایی در ایران را اقدامی علیه مسلمانان پیرو مکتب درویشی برشمرد و یادآور شد : که از نظر قوه قضاییه پیروی از مکتب درویشی معادل با محاربه علیه نظام قلمداد میشود.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به تصمیم اخیر دیوان عالی کشور مبنی بر محکومیت این دراویش از تصویب لایحه ۹۰ مجلس شورای اسلامی بتاریخ - ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - سخن بمیان آورد که بر اساس آن پیروان مکاتب و مذاهب اعتقادی و آیینی شامل مسلمانان اهل سنت و مسلمانان شیعه پیرو مکتب تصوف در کنار نوکیشان مسیحی و هموطنان بهایی و دیگر گروه‌های دینی به عنوان جریان‌های غیر قانونی به شمار می‌روند. 
خانم بورلی با اشاره به محکومیت اساتید دانشگاه به دلیل اعتقاد به مکتب تصوف و عرفان و تداوم حبس تنی چند از دراویش زندانی در سیاهچالهای ایران گفت : علی یونسی مشاور ویژه ریاست جمهوری در امور اقوام و ادیان اخیرا اذعان داشته که در زندان‌های ایران حقوق زندانیان به شدت پایمال می‌شود و گروه‌های فشار بطور مستمر دست به نقض حقوق بشر در ایران می زنند.

وی در ادامه از تلاش دستگاههای سرکوب برای سرپوش کذاشتن بر اقدامات ضدبشر در ایران سخن گفت و یادآور شد : دستگاه‌های پروپاگاندای نظام حاکم بر ایران همچنان تلاش می کنند ضمن سرکوب شهروندان با فرستادن نمایندگان دیگر آئینهای اعتقادی در ایران مانند زرتشتیان، یهودیان، آشوریان، مسیحیان و کلدانیان به مجامع بین المللی و شورای حقوق بشر سازمان ملل وانمود کنند بر خلاف گزارش‌های دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران این اقلیت‌های دینی در ایران از حقوق کامل شهروندی برخوردار هستند.

این در حالی است که نظام جمهوری اسلامی با حاکمیت کنونی وجود فرقه‌ها و گروه‌هایی از قبیل دراویش و صوفیان و پیروان مکاتب عرفانی و نوکیشان مسیحی و بهایی را تحمل نمی‌کند. 

خانم رضوان مقدم گرداننده این پنل با اشاره به کشتارهای دهه ۶۰ به ویژه سال ۱۳۶۷ از کشته شدن بسیاری از زندانیان دگراندیش سخن بمیان آورد و اظهار داشت سرنوشت این گروه از زندانیان به سوالاتی چون پذیرش اسلام یا جمهوری اسلامی گره خورده بود. 

مجید محسنی سخنران دوم این پنل و از هواداران آقای کاظمینی بروجردی ، ایشان را پیشوای مستقل دینی معرفی کرد و گفت که آیت الله بروجردی تنها بدلیل اعتقاد به جدایی دین از حکومت و مخالفت با اسلام سیاسی و تئوری ولایت مطلقه فقیه، از اکتبر ۲۰۰۶ میلادی زیر شکنجه‌های طاقت فرسا روحی و جسمی در وضعیت بحرانی بسر می برد.

سومین سخنران این پنل آقای محمد احمدی ، فعال مذهبی و عضو جامعه روحانیون منتقد جمهوری اسلامی بود. ایشان با اشاره به احضار و بازداشت فعالان سیاسی مذهبی در شهرهای مختلف ایران توسط وزارت اطلاعات از فشار ماموران این وزارتخانه در زمان بازجویی نسبت به عواقب هرگونه ارتباط و همکاری با با مراجع منتقد نظام جمهوری اسلامی خبر داد.

آقای احمدی در بخش دیگری از گزارشش خود از بازداشت یکی از روحانیون بنام بدلیل در گیری با مصباح یزدی رهبر ایدئولوژیک جبهه پایداری که یک تشکل سیاسی است، خبر داد و افزود : در حالیکه آیت الله نکونام از مدرسان درس خارج فقه حوزه علمیه ‌قم هستند ، علی رغم آنکه بیش از یکصد مقاله و کتاب در عنوان‌های مختلف فقهی‌ و معرفتی دارند ؛ با این حال نهادهای ذیربط از توزیع رساله فقهی وی در کشور جلوگیری و تمام نسخ آن را جمع آوری شده است. 

آخرین سخنران این پنل کاوه طاهری، روزنامه‌نگار، وبلاگ‌نویس و فعال حقوق بشر که بدلیل فعالیتهایش با فشار وزارت اطلاعات مجبور به ترک کشور شده است

آقای طاهری با اشاره به وضعیت بیش از ۷۴ زندانی اهل سنت در زندان رجایی شهر و اعدامهای اخیر شهروندان اهل تسنن در ایران ابراز نگرانی عمیق کرد و خواستار توجه به وضعیت این زندانیان عقیدتی و خانواده های آنها در شهرهای مختلف ایران شد.

وی با اشاره به وضعیت مخوف سیاهچالهای ایران از انواع شکنجه های روحی و جسمی وارده بر ایشان از جمله : آویزان کردن از سقف که منجر به در رفتن کتف می‌شود، تزریق داروهای مرگ‌آور، آویزان کردن وزنه به بیضه، نگهداری در هوای سرد، شلاق‌، ضربه با شوکر، اعدام مصنوعی، بازداشت‌های بلند مدت در سلول‌های انفرادی، ضربه به نقاط حساس بدن مانند سر، گیج‌گاه، گردن، ستون فقرات، شکم، ساق پا، زانو و پشت زانو ، خبر داد. 
وی در بخش دیگری از اظهاراتش به وضعیت نگران کننده شهروندان بهایی در زندانهای ایران اشاره کرد که چگونه بدلیل عدم تفکیک با زندانیان خطرناک در یک بند نگهداری میشوند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر