یک ادعای خنده آور: کسانی که به فلاسفه و عرفا توهین میکنند و آنهارا نجس میشمارند، اعضای حجتیه هستند!

توهین و تکفیر عرفا و فلاسفه اسلام توسط چه جریانهایی صورت میگیرد؟

در نمایش مضحک و شکست خورده و بارد و بیمحتوایِ موسوم به"تحجر و اسلام آمریکایی"- که در آن آخوند داس و چکشی موسوم به مرتضی امین نیا گرداننده سایت تکفیری بیچاره فرقه نیوز و مسئول مرکز تکفیری موسوم به موسسه حق پژوهی میاندار و معرکه گیر بود، تلاش فراوانی از طرف مدعوین شد تا همه کاسه و کوزه های بی اعتنایی بیست و شش ساله به "منشور روحانیت" آیت الله العظمی سیدروح الله الموسوی المصطفوی الخمینی" بر سر پیروان "انجمن حجتیه" شکسته شود

به گزارش خبرگزاری رسا نیوز از قم حتی یکی از سخنرانان - که آخوندی به اسم اکبری آهنگر بود - با اشاره به وسعت اختلافات و انحرافات فکری به اصطلاح انجمن حجتیه در مباحث اعتقادی، خاطرنشان کرد: مخالفت افراطی با فلسفه و عرفان یکی دیگر از تفکر انجمن حجتیه است؛ ما با نفس این‌که با فلسفه و عرفان مخالفت داشته باشند مشکلی نداریم زیرا این‌یک اختلاف فقهی و علمایی است، بحث‌های علمی است که در موارد مقتضی بحث می‌شود اما آنان به خودشان جرأت می‌دهند که به فلاسفه و عرفا توهین کنند، تکفیر کنند و آنان را نجس بدانند. از ملاصدرا گرفته تا علامه طباطبایی و شاگردان ایشان همچون آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله حسن‌زاده آملی و آیت‌الله مصباح یزدی(!!!) که به‌صراحت به آنان توهین می‌کنند؛ افراد بسیاری داریم که در این مباحث با امام مشکل داشتند اما در مواضع سیاسی از ولی‌فقیه زمانش تبعیت می‌کرد و به جبهه می‌رفتند، مرحوم آیت‌الله مروارید و میرزاعلی آقا فلسفی این گونه‌اند.

اما واقعیت پشت پرده آن است که این نمایش مفتضح از این بابت برپا شد که آخوند داس و چکشی مرتضی امین نیا ضمن تلاش بمنظور انحراف افکار مستمعین و مخاطبین و بسیجیها و پاسداران و طلبه ها به جانبِ قضیه حجتیه، به دست محسن اراکی به رونمایی از خبیثانه ترین تولید صوتی - تصویری برعلیه زیربنایی ترین ارزش مورد قبول آیت الله العظمی سیدروح الله الموسوی المصطفوی الخمینی پرداخت. این خبیثانه ترین تولید چیزی نیست جز یک مجموعه "پرونده سازی صدا-سیمایی" زیر عنوان "مستند غبار" برعلیه تصوف و عرفان اسلامی و طریقت صوفیانه به منظور تخطئه حاج آقا ملاسلطان محمدگنابادی سلطانعلیشاه و مشرب فکری ایشان.

این "پرونده سازان" که به بهانه "مستندسازی" دست در کیسه بیت المال مردم مستضعف کرده و میلیارد ها چپاول و اختلاس مینمایند، با وقوف و آگاهی کامل نسبت به این حقیقت که آیت الله العظمی سید روح الله الموسوی المصطوی الخمینی از خود به عنوان "صاحب کشکول فقر محمدی" یاد میکرد، و به امر ایشان آیت الله محمدمحمدی گیلانی در متن صریح امان نامه مورخ 1360 از جناب سلطانحسین تابنده - رضاعلیشاه - به عنوان "رئیس الفقراء" یاد کرد، در این "مستند تقلبی" انواع و اقسام اهانتها و توهین های ناروا را به صوفیان نعمت اللهی گنابادی روا داشته اند. پُر واضح است که تهیه کنندگان و نمایش دهندگان این مستند قلابی و برگزار کنندگان مراسم به اصطلاح رونمایی از این مستند قلابی همه خصم آشکار و دشمن غدار شخص آیت الله سیدروح الله الموسوی المصطفوی الخمینی هستند، و دشمنی آنها با تصوف و عرفان اسلام و طریقت صوفیانه نعمت اللهی گنابادی تَبَعی است.

ای کاش بجای این همه هزینه بیت المال برای انحراف افکار از اعماق نیت شومشان، یکبار برای همیشه تکلیف کار را روشن میکردند و مانند آخوندموحدی کرمانی خطیب نماز جمعه هفته پیش آب پاکی را روی دست همه مخاطبان میریختند و عنوان میکردند که "آیت الله خمینی اشتباه کرد!! و شهید باهنر و شهید رجایی و سایر شهداء نیز اشتباه کردند !! و با اشتباهات خودشان اساس نظام را به خطر انداختند!!" موحدی کرمانی با این اظهارات یکجا به مرزبندی با آیت الله خمینی و همه شاگردان و وفاداران به مکتب ایشان پرداخت. در نتیجه رهروان مکتب آیت الله العظمی سیدروح الله الموسوی المصطفوی الخمینی امروز میدانند که خط فکری موحدی کرمانی و کسانی که به او میدان برای اظهار نظریات خودش را میدهد ریشه درکجا دارد. ریشه در مخالفت صریح با آیت الله العظمی سیدروح الله الموسوی المصطفوی الخمینی دارد و دیگر در این باره جای انکار نیست. پس نباید به دنبال انجمن حجتیه مردم را سرگردان کرد و اعضای این انجمن منحله را عامل به فراموشی شپرده شدن "منشور روحانیت" به مدت بیست و شش سال دانست.

نکته در آن است آخوندهای داس و چکشی امثال مرتضی امین نیا خود را به تغافل میزنند. همین و بس! گویا فقط فراموش کردند که گناه برچیدن نام خیابان "نوفل لوشاتو" درتهران را نیز به گردن اعضای انجمن منحله و هنوز فعال حجتیه بیندازند!

گزارش سایت تکفیری ضال مضل بیچاره موسوم به فرقه نیوز از یورشهای طراحی شده به جانب به اصطلاح "انجمن منحله و هنوز فعال حجتیه"!! به قرار زیر است:

به گزارش فرقه نیوز، حجت‌الاسلام رضا اکبری آهنگر، پژوهشگر حوزه علمیه شب گذشته در آخرین شب از دومین همایش ملی «تحجر و اسلام آمریکایی» که به همت مؤسسه راهبردی حق‌پژوهی در تالار نور مشهد برگزار شد به بیان مطالبی در ادامه مباحث دومین شب این همایش پرداخت و گفت: کمتر از یک ماه پیش با یکی از تربیت‌شدگان تفکر حجتیه بحثی شد، قسمتی از بحث به مسأله فلسطین رسیدیم و این فرد با اصطلاحاتی زشت گفت چه لزومی دارد ما به این سنی‌ها کمک کنیم؟ 

وی، بابیان این‌که یکی از مشکلات ما با انجمن حجتیه، تظاهر به مبارزه با وهابیت است، ادامه داد: یکی از مشکلات ما با این طرز تفکر این است که آنان به‌ظاهر می‌گویند ما با وهابیت مبارزه می‌کنیم اما همه هدف آنان مبارزه با اهل سنت است، این در حالی است که مرحوم شیخ محمود حلبی این‌گونه نبود؛ ایشان پیش از انقلاب گفته‌اند «این‌ها (اهل سنت) برادران ما هستند و اگر کسی بخواهد به آنان چپ نگاه کند ما چشم آن را درخواهیم آورد». 

انجمنی‌های جدید بسیار خطرناک‌تر از انجمنی‌های قدیم هستند 

این پژوهشگر دینی با اشاره به اعتقاد برخی مبنی بر منحل شدن انجمن حجتیه، خاطرنشان کرد: انجمن حجتیه نه‌تنها در حال فعالیت است و وجود دارد بلکه انجمنی‌های جدید به‌مراتب خطرناک‌تر از انجمنی‌های قدیم هستند یعنی پا را از تفکرات رهبر خود نیز فراتر گذاشته‌اند. 

وی بابیان این‌که انجمنی‌ها هیچ‌گاه حاضر به مناظره نمی‌شوند، اضافه کرد: آنان معتقدند مناظره اتلاف وقت است و می‌گویند «امام زمان(ع) خودشان می‌آیند و از ما دفاع می‌کند». 

تحریف پیام قیام عاشورا در کتاب‌های انجمن حجتیه 

حجت‌الاسلام اکبری آهنگر بابیان این‌که ما در مسائل گوناگونی با انجمن حجتیه مشکل‌داریم، تصریح کرد: در کتاب «رمز عاشورا، درس بندگی از سیرت حسینی» نوشته دکتر بنی‌هاشمی از مجموعه کتاب‌های انجمن حجتیه است که از انتشارات منیر به چاپ رسیده است؛ در این کتاب فصلی به‌عنوان «بزنگاه تحلیل شکست‌های بشری» وجود دارد که به تحلیل قیام امام حسین (ع) می‌پردازد. 

وی افزود: در این کتاب برای قیام امام حسین(ع)، هیچ‌گاه از لفظ قیام استفاده نکرده و به‌عنوان حرکت از آن یاد می‌کند، تنها در یک مورد از لفظ قیام استفاده می‌کند و می‌گوید «که اگر کسی بخواهد قیام سیاسی کند با خانواده خود حرکت می‌کند؟» از این طریق تلاش دارد القا کند که حرکت امام حسین(ع)، حرکت سیاسی نیست. 


زیر سؤال بردن اسوه بودن امام حسین 

این پژوهشگر حوزه انجمن حجتیه به تلاش آنان برای زیر سؤال بردن اسوه بودن امام حسین (ع) اشاره و اظهار کرد: وی بابیان سخنانی، الگو بودن امام حسین (ع) را زیر سؤال می‌برد و می‌گوید «از واقعیت دور است که تحت عنوان الگو و اسوه بودن امام حسین(ع) دستورالعمل‌های کلی صادر کنیم و یکی از این دستورالعمل‌ها را گرفته و بر مبنای آن حرکت کنیم»؛ با این سخنان، کلام امام خمینی(ره) را که قیام امام حسین(ع) را الگو و اسوه نهضت انقلاب اسلامی خوانده بودند زیر سؤال می‌برد.

وی به نگاه تفکر حجتیه به موضوع مهدویت اشاره کرد و گفت: آنان قائل‌اند که نهایت وظیفه ما در زمان غیبت، تربیت نیروهای متدین و متعهد برای دوران ظهور است و به هیچ بهانه نباید نیروی آنان را هدر دهیم و تلف کنیم؛ ازاین‌رو به خود جرأت می‌دهند و می‌گویند خون‌هایی که درراه انقلاب ریخته شد هدررفته است؛ شخص دیگری در کتاب خود می‌نویسد «در روزگار غیبت، ستیز و نبرد انسان منتظر کمتر آشکار و رودرروست زیرا باید نیرو، امکانات، سلاح و تجهیزات را برای آن نبرد بزرگ آماده کند؛ این‌یک پیکار فرسایشی است و نیازمند استتار و اختفاست».

توهین و تکفیر فلاسفه اسلام

حجت‌الاسلام اکبری آهنگر با اشاره به وسعت اختلافات و انحرافات فکری انجمن حجتیه در مباحث اعتقادی، خاطرنشان کرد: مخالفت افراطی با فلسفه و عرفان یکی دیگر از تفکر آنان است؛ ما با نفس این‌که با فلسفه و عرفان مخالفت داشته باشند مشکلی نداریم زیرا این‌یک اختلاف فقهی و علمایی است، بحث‌های علمی است که در موارد مقتضی بحث می‌شود اما آنان به خودشان جرأت می‌دهند که به فلاسفه و عرفا توهین کنند، تکفیر کنند و آنان را نجس بدانند.

وی به برخی موارد اهانت به فلاسفه اشاره و بیان کرد: از ملاصدرا گرفته تا علامه طباطبایی و شاگردان ایشان همچون آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله حسن‌زاده آملی و آیت‌الله مصباح یزدی که به‌صراحت به آنان توهین می‌کنند؛ افراد بسیاری داریم که در این مباحث با امام مشکل داشتند اما در مواضع سیاسی از ولی‌فقیه زمانش تبعیت می‌کرد و به جبهه می‌رفتند، مرحوم آیت‌الله مروارید و میرزاعلی آقا فلسفی این گونه‌اند. / رسا

منشور روحانیت حذف نگاه متحجّرانه اسلام امریکایی بود


امام خمینی (س) درتاریخ سوم اسفند ماه سال 1367 پیامی با عنوان منشور روحانیت برای روحانیون، مراجع، مدرسین، طلاب و ائمه جمعه و جماعات صادرکردند. موضوع این پیام امام خمینی (س) تعیین استراتژى نظام جمهورى اسلامى ایران ورسالت حوزه هاى علمیه بود.

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر، نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری رسا در مشهد، در تحلیل این پیام تاریخی حضرت امام(قدس) به طلاب و حوزه های علمیه اظهار کرد: با توجه به حداقل معنای کارکردی روحانیت در گذشته به این معنا که حضور آنان منحصر به ایام خاصی چون محرم و ماه رمضان و انجام فعالیت های مسجدی بود؛ هرچند این فضای مطلوبی بود اما امام با صدور فرمان منشور روحانیت این نگاه را که نقش روحانیون منحصر به مسجد باشد، را عوض و وظایف روحانیت را در تمام شئونات و ابعاد زندگی انسان ها تعریف کردند.

نگاه متحجّرانه به دین در اسلام امریکایی

وی با بیان این که این منشور تفکیک نگاه رهبران دینی از نگاه متحجّرانه است، تصریح کرد: اسلام ناب، اسلام کارآمدی که بتواند تمام شئونات انسان ها پاسخ دهد به تعبیر امام راحل اسلام ناب محمّدی است که ایشان رهبرانی برای آن توصیف کردند که در عرصه جهاد و شهادت و در همه عرصه های سیاسی- اجتماعی پا به پای مردم حضور پیدا کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: رهبرانی که فقط در بخشی از مسائل همراه مردم و بقیه عرصه های دینی را رها کرده بودند و به جهاد و شهادت اعتنایی نداشتند به گونه ای که جهاد و شهادت را خلاف شئونات روحانیت می دانستند؛ امام این افراد را مفسر اسلام ناکارآمد در واقع اسلام امریکایی می دانستند.

حجت الاسلام پژمانفر خاطرنشان کرد: در همین راستا حوزه علمیه با شتاب قابل توجهی در مسیر اندیشه های امام رضوان الله تعالی به خصوص در عرصه جهاد و شهادت حرکت کردند چنان که در دفاع مقدس بین همه اصناف دانشجویان، دانش آموزان، کارگران و غیره شهدای روحانی نبست به جمعیت خودش چندین برابر سایر اقشار بود.

وی تصریح کرد: روحانیت بالاترین حضور را در عرصه های اجتماعی داشت و امروز نیز بالاترین مسؤولیت های اجتماعی را متوجه خویش می داند، در عرصه تولید علم و دانش، تربیت و رشد بشر اسلام کارآمد و محمّدی را معرفی می کند.

اختلاف؛ عامل ایجاد فساد

وی با اشاره به لزوم حفظ وحدت در حوزه های علمیه منطبق بر این منشور اظهار کرد: در هر زمینه ای «اختلاف و تفرقه» عامل ایجاد فساد است؛ مسلم است اختلاف بین روحانیون و علمای دین که رهبران جامعه هستند با فساد بیشتری همراه می شود، بسیار می بینیم انرژی هایی که در این مسیر گذاشته می شود اما به دلیل وجود اختلاف به جای به کار گرفته شدن در رسیدن مقصود و هدف در خنثی کردن یکدیگر به کار گرفته می شوند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی افزود: به همین دلیل امام تأکید داشتند در جامعه تنها حرکت نکنید تلاش کنید ظرفیت خود را در یک گروه گسترده به کار گیرید.

حجت الاسلام پژمانفر با اشاره به نهضت انقلاب به رهبری امام خمینی (ره) بیان کرد: امام تنها با یک گروه و طیف خاص مسیر انقلاب را جلو نبردند، بلکه امام در حرکت انقلابی خود با همه لایه های مردم ارتباط برقرار کرده بودند، و اگر گاهی شکافی بین این ارتباط ایجاد می شد امام خمینی(ره) حرکت را کند می کردند تا تزلزل در قدم ها و شبهات از بین برود و همه باهم در مسیر انقلاب حرکت کنند.

چالش های حوزه های علمیه

وی اختلاف نظر و تفسیر به رأی به عنوان یک آفت در حوزه های علمیه مطرح کرد و افزود: منحرف شدن از مسیر ناب اسلام با نگاه های کوتاه به دین و تشبیه آن به جریان فردی نه یک جریان اجتماعی که یک تفسیر خائنانه نسبت دین است از دیگر چالش های تهدید کننده این جایگاه رفیع است.

حجت الاسلام پژمانفر با تأکید بر این که هیچ دلیلی برای کناره گیری روحانیت از صیانت و پشتیبانی نظام اسلامی وجود ندارد، گفت: گاهی مسیر و جهت علم گذاری ها غلط است که نباید در آن حرکت کرد اما گاهی مسیر و جهت ها صحیح است ولی در حوزه اجرا اشکالاتی به وجود می آید و بعضی ها هم ضعف هایی دارند؛ طبیعی است که باید جلوی آن از سوی روحانیون گرفته شود که این اتفاق هم می افتد و افراد در رأس حوزه اجرایی به هر نحو ممکن باید آن را مدیریت کنند.

وی با بیان این مطلب که پیام انقلاب امام یک پیام جهانی برای انسان هایی که مقابل خود راه عبوری نمی دیدند و به بن بستی رسیده بودند؛ ابراز کرد: امام این نقطه امید را در دل بشریت ایجاد کردند که اسلام به عنوان یک راه منحصر به فرد این ویژگی را داشته باشد که همه نیازهای انسان را پاسخ دهد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این احساس امیدی که در بشر ایجاد شد، نباید سرخورده شود تا این ذهنیت برایش پیش آید که اسلام توانایی و کارآمدی مدل شدن برای پاسخگویی همه نیازهای بشر را ندارد و امام این کار را انجام دادند.


وظیفه حوزه های علمیه

حجت الاسلام پژمانفر تصریح کرد: امروز هم می بینیم که پس از انقلاب اسلامی گرایش به دین، توسعه ای که در این مسیر ایجاد شده و تمایلاتی که به گزاره های دینی در دنیا شده است کم نظیر و شاید بی نظیر باشد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: حوزه های علمیه این بار سنگین ایجاد شده را به دوش بکشند و این انتظارات را پاسخ دهند و من فکر می کنم هیچ راه دیگری جز این نیست یا باید از این ادعایی که توانایی پاسخگویی به نیازهای بشر را داریم صرف نظر کنیم.

حجت الاسلام پژمانفر خاطرنشان کرد: اگر بر این اعتقاد و باوریم که ادعای ما واقعی است باید در یک جهاد علمی و جهاد رفتاری نسبت به ایجاد چنین مدینه فاضله ای همه ظرفیت و تلاش خود را به کار گیریم. / رسا


آیت الله اراکی دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب در گفتگو با خبرنگار فرقه نیوز با اشاره به خطر تحجر و اسلام آمریکایی گفت: جریان تحجر در طول تاریخ وجود داشته است و جریانی بوده است که قصد ضربه اسلام ناب را داشته است به عنوان مثال جریان خوارج نمادی از این جریان تحجر است که به اسلام صدمه زده است. یعنی ما در تاریخ اگر بگوییم که جریان خوارج بیشترین ضربه را به اسلام زده مبالغه نکردیم.

وی افزود: این جریان امروز هم هست حضرت علی (ع) هم فرمودند این جریان به این سادگی ها پایان پذیرنیست و باید مبارزه کرد. این جریان قصد ضربه زدن به اسلام ناب محمدی را دارد و تا حدودی در بعضی از موارد ضربه وارد کرده است و جریان اسلام آمریکایی سعی دارد از درون با جریان اسلام ناب بجنگد.

آیت الله اراکی ادامه داد: به حمد الله نسل جوان ما با آگاهی تا حدود بسیار زیاد، اجازه گسترش این تفکر در جامعه را نداده است و انشالله این جریان با تلاش گسترده نسل جوان ما در این زمینه رو به افول خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: نسل جوان ما نسلی نیست که بتوان آن را با روش های قدیمی فریب داد و با توجه به اطلاع رسانی های چند سال اخیر فریب این نسل کار مشکلی است.

دبیر کل مجمع جهانی تقریب خاطر نشان کرد: مهمترین اقدام در این زمینه تربیت نسل بسیجی آگاه و پا به کار است چه بسیجی که در دانشگاه ها و چه بسیجی که در حوزه های علمیه است این بزرگترین کاری است که در دانشگاه ها در حال شکل گیری است.

وی ادامه داد: خوشبختانه در عرصه های سینما کار بسیار خوبی انجام گرفته که اثر گذار بوده امیدواریم این کارها بهتر از گذشته تداوم پیدا کند.

آیت الله اراکی با اشاره به منشور روحانیت امام خاطرنشان کرد: لیبرالیسم و انجمن حجتیه دو لبه یک قیچی است، که امام خمینی(ره) در منشور روحانیت به آن اشاره کرده است لیبرالیسم جریان تفریطی است و حجتیه جریان افراطی است ما همیشه این جریان افراط و تفریط را داشته ایم حالا گاهی در قالب حجتیه و یا در قالب های دیگر گاهی در غالب تفریط در شکل لیبرالیسم خود را نشان داده است.

وی ادامه داد: خداوند در قرآن کریم و سوره حمد به این دو گروه اشاره کرده است که غیر مغضوب اشاره ای به جریان تفریط و ضالیین اشاره به جریان افراط است و این دو همیشه دو لبه یک قیچی بودند که با روند رسالت انبیا همیشه در جنگ بوده اند امروز هم این جریان وجود دارد که به حمد الله نتوانسته توفیق چندانی به دست بیاورد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر