حجت الاسلام سیدعبدالله فاطمی: عده ای بدون هیچ آشنایی با فلسفه به مولوی و ملا صدرا ایراد میگیرند

حجت الاسلام مظاهری عرفان را راه دل دانست و گفت عده ای طلبه بیسواد و بی اخلاق ایراد میگیرند که چرا امام خمینی به گورباچف نامه نوشت و از ابن عربی صحبت کرد!!

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید عبدالله فاطمی نیا پنجشنبه شب در مراسم چهلمین روز درگذشت حضرت آیت‌الله یحیی انصاری شیرازی که با حضور مراجع تقلید در مسجد اعظم قم برگزار شد بابیان این‌که مرحوم آیت‌الله انصاری شیرازی یک عارف فیلسوف بزرگی بودند، اظهار کرد: امام جواد (ع) می‌فرمایند که سیر الی الله شروع آن از قلب است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین فاطمی نیا با بیان این‌که قصد خدا کردن و به‌سوی او حرکت کردن در این کلام امام معصوم مبدأ آن قلب است بار معنایی سنگینی دارد، گفت: در جمع حاضر بادل گرمی خوبی می‌توان به تفسیر این حدیث پرداخت آن‌هم حدیثی که امامی آن را فرموده که خود سید عابدین و ساجدین جهان است.
وی افزود: در باب این حدیث ارزشمند می‌توان به این نکته اشاره کرد که قصد به‌سوی خدا از طریق قلب بهتر از آن است که جوارح بدن را به‌ زحمت بیندازیم این معنایی عجیب و بزرگی دارد.
خطیب برجسته بابیان این‌که روزی جزوه ای از فضل عبادات حضرت امیرالمؤمنین(ع) به دست امام سجاد(ع) افتاد ایشان بعد از مطالعه این جزوه با ناراحتی آن را کناری گذاشتند، عنوان کرد: امام معصوم بعد از روئت این جزوه با ناراحتی فرمود که چه کسی است که بتواند با ظاهر عبادی حضرت امیر عبادتش را بفهمد و دریابد و چه کسی توان عبادت حضرت علی(ع) را دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین فاطمی نیا با اشاره به این‌که عمق این احادیث باید فهمیده شود، اظهار کرد: این احادیث و این سیره معصوم نشان از آن است که اگر از قلب و باطن شروع نشود انسان به‌جایی نخواهد رسید.
وی با بیان این‌که عبادت در  اسلام به کیفیت آن است نه کمیت، عنوان کرد: عارفانی همچون علامه طباطبائی و آیت‌الله بهجت با عرفان درون خود شروع کردند و به این مقام‌های علمی و عرفانی بلند دست یافتند.
وی ادامه داد: امام خمینی(ره) درجایی فرموده بودند که اگر طلبه ها در کنار رسائل و مکاسب کتاب نراقی را قرار ندهند آن چیزی که آموختند زوال خواهد شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین فاطمی نیا یادآورشد: این جمله امام خمینی(ره) نشان از آن است که طلبه نباید به خاطر مسائل علمی اخلاق را کنار بگذارد و آن را نادیده بگیرد.
وی ادامه داد: امام رضا(ع) می‌فرماید اگر بنده‌ای حداقل روزی یک‌بار نفسش را به‌ حساب نکشاند از ما نیست باید به این توجه داشته باشیم که باطن و اخلاق می‌تواند ما را به مقامات علمی بالایی برساند.
وی با اشاره به این که برخی از طلاب سؤال می کنند که چرا امام خمینی(ره) در نامه خود به گورباچف ابن عربی را معرفی کرده است گفت: در جواب باید گفت قرآن کریم می گوید چیزی را که تکذیب کردند هیچ احاطه علمی به آن ندارند.
وی افزود: امام خمینی(ره) در نجف 15 سال هر روز به زیارت حضرت امیرالمؤمنین(ع) می‌رفتند و هرروز انگار اولین باری بود که مشرف می‌شدند و به زیارت می‌پرداختند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین فاطمی نیا با اشاره به این‌که برخی می‌خواهند برای نقض فلسفه حتی چهره‌هایی همچون امام خمینی(ره) و رفتارهای علمی آنان را زیر سؤال ببرند، گفت: برخی می‌آیند و می‌گویند مولوی هیچ است و اسفار هیچ است این در حالی است که هیچ احاطه علمی به این موارد علمی و شخصیت‌های علمی ندارند

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر