آمستردام ؛ اعتــــراض به تأیید محکومیت ۷ درویش گنابادی
در اعتراض به محکومیت ۷ درویش گنابادی به اتهام محاربه و فساد فی الارض تظاهراتی با شرکت شماری از دراویش ساکن کشورهای هلند ، بلژیک و آلمان در شهر آمستردام در هلند برگزار شد.

شرکت کنندگان در این حرکت اعتراضی ضمن ردّ اتهامات و احکام یادشده ، خواهان آزادی همه زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران شدند.

شهرام میریان – رادیو فردا : در شهریورماه ۳ سال پیش شماری از طلبه ها و گروهی که از آنها با عنوان نیروهای خودسر یاد میشود در شهر کوار در استان فارس به خیابانها آمده و علیه دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی دست به تظاهرات زدند در این میان شماری از پیروان این سلسله هم برای دفاع از باورهای مذهبی خود حرکت مسالمت آمیزی را آغاز کردند که در نهایت به درگیری انجامید و بدنبال آن یک درویش جوان بنام وحید بنانی بر اثر شلیک گلوله از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی مجروح شد و سپس در بیمارستان درگذشت.

در جریان این تظاهرات و حرکتهای اعتراضی بعدی دهها درویش هم بازداشت و راهی زندان شدند حال پس از گذشت سه سال و اندی از این ماجرا ، دیوان عالی کشور رأی صادر شده از سوی دادگاه انقلاب شیراز در محکومیت ۷ درویش سلسله گنابادی را تأیید کرده. بر پایه این احکام ۳ درویش بنامهای کاظم دهقان، حمیدرضا آرایش و محمدعلی شمشیرزن به تبعید مادام العمر و ۴ تن دیگر نیز به اسامی محمدعلی دهقان، محمدعلی صادقی ، ابراهیم بهرامی و محسن اسماعیلی هر یک به ۷ سال تبعید محکوم شده اند در اعتراض به این احکام شماری از درویشان ساکن هلند ، آلمان و بلژیک بعد از ظهر شنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۳ در شهر آمستردام هلند دست به تظاهرات زدند.

سخنگوی این حرکت اعتراضی آقای افشین ساجدی است.

افشین ساجدی : ما دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در شهر آمستردام هلند جمع شدیم به تأیید اتهام محاربه ۷ درویش سلسله گنابادی در دیوان عالی کشور اعلام کنیم.

ما در اینجا با عکسهایی از دراویش و وکلای دربند که زندانی هستند و متأسفانه به بیمارستان برده نشدند.

اعتراض خودمان را به فشارهایی که به دراویش در ایران اعمال میشود ، اعلام می کنیم.

شهرام میریان – رادیو فردا : آقای ساجدی ؛ احکام ۷ درویش گنابادی به اتهام محاربه و فساد فی الارض در حالی صادر شده که به تازگی علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقلیتهای قومی – مذهبی برخورد با دراویش را خودسرانه و خارج از حاکمیت ذکر کرده و گفته این برخوردها در گذشته رخ داده و دیگر تکرار نشده.

افشین ساجدی : نگاه من به این گفته اینطور است که ، این گفته ها نمی تواند خیلی جدی تلقی شود بخاطر اینکه بعد از بیان این گفته ها اولا ۳ نفر از وکلای دراویش دربند که در بیمارستان بستری بودند به زندان بازگردانده شدند. یک نفر از اینها در راه انتقال به بیمارستان دیگر برای انجام آزمایشات پزشکی بدون اعلان قبلی به زندان برگردانده شده است. آقای مصطفی دانشجو با حال بد و با ریه از کار افتاده در حال حاضر در اتاقی ۲۰ زندانی است که همراهش ۲۵ زندانی هستند. بقیه دراویش و وکلا هم در شرایط مشابه بسر می برند. ما در اینجا جمع شدیم ، عکسهای اینها را در دست گرفته ایم تا توجه افکار عمومی را به وضع اینها جلب کنیم.

من از شهر بن آلمان آمده ام. دراویش گنابادی خیلی تحت فشار هستند. خانواده هایشان تحت فشار هستند. ما خواسته مان این است که هرچه سریعتر زندانیان سیاسی ما را آزاد کنند. و تا رسیدن به این هدف ما به این گردهمایی و اعتراضمان ادامه می دهیم.


تظاهرات روز شنبه در شهر آمستردام هلند ادامه یک سلسله حرکت های اعتراضی در شهرها و پایتخت های اروپا است که ۳ سال است از سوی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران انجام میشود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر