آخوند صدیقی اولین کسی بود که در مسجد جمکران مبحثی رابه اسم"شیعه انگلیسی" کلید زد!


با بالا گرفتن کار گروه موسوم به حکومت اسلامی داعش که کارش تکفیر و سربریدن است، و تصرف بخشهای قابل توجهی از خاک سوریه و عراق و انفجار قبور و مراقد و مزارهای انبیاء و اولیاء همه مسلمانان بلکه مردم جهان به یاد جنایات واقع شده در دو دهه اخیر در ایران برعلیه اهل تسنن و تصوف و سایر دگر کیشان توسط گروه های تکفیری وطنی افتادند. علی مطهری در آخرین نطق نیمه کاره خود در مجلس شورا به صراحت گفت اگر دست اندرکاران مدیریت نظام با پیروان سنت و جماعت و اهل تسنن رفتار خصمانه انجام نمیدادند، امروز ما شاهد تولد گروه های تکفیری مانند داعش نبودیم. در هفته وحدت و در کنفرانس وحدت که در میان زرق و برق و سرو صدای تمامی راه اندازی شد و بیشتر شبیه به یک کارناوال نمایشی بود تا جریانی وحدت جو، تنها نمازخانه اهل سنت در پایتخت جمهوری اسلامی در تهران مهر و موم و تعطیل شد! مردم ایران و جهان همه این اتفاقات را به رای العین میبینند و با گوشت و پوست خود لمس میکنند، اما ناگهان آخوند صدیقی امام جمعه موقت تهران و در پشت سر رحیم پور ازغدی و ... سر میرسند و با اختراع ترکیبی من درآوردی زیر عنوان "شیعه انگلیسی" مدعی میشوند که آنچه سبب تفرقه در جهان اسلام شده، شیعه انگلیسی به سرکردگی جریان "شیرازی ها" است!! بعد در این رابطه گفتگوی رادیویی و تلویزیونی و رسانه ای به راه میندازند فقط با هدف مخدوش کردن اذهان! حالا نمونه هایی از این سیاست مضحک و اسفبار را در سایت تکفیری موسوم به فرقه نیوز به نقل از پایگاه پروپاگانداچی و دروغگستر موسوم به خبرگزاری فارس ملاحظه میکنیم. فاعتبروا یا اولی الابصار

به گزارش فرقه نیوز،به نقل از خبرگزاری موسوم به فارس نزدیک به سپاه پاسداران برنامه این هفته "گفت‌وگوی روز" با موضوع "انحرافات در شیعه" و با محوریت قرار دادن «شیعه انگلیسی» به معرفی و حواشی و خواستگاه فکری این جریان، با حضور سجاد نوروزی و حجت الاسلام مهدی مسائلی کار‌شناسان سیاسی و مذهبی و با اجرای علی فروغی در"رادیو گفتگو" برگزار شد.

در آغاز مجری – کار‌شناس برنامه با اشاره به اینکه اولین بار در مسجد مقدس جمکران بحث تشیع انگلیسی و جریانی که در شیعه وجود دارد توسط حجت‌الاسلام والمسلمین صدیقی بیان شده و پس از ایشان استاد رحیم‌پور ازغذی و آیت‌الله اراکی در این رابطه اقدام به روشنگری نموده‌اند. همچنین رهبر انقلاب نیز صراحتا از شیعه انگلیسی نام بردند و مختصات این جریان را بیان نمودند، لذا بنا داریم به تشریح مسائل و مصائب مربوط به این جریان در فضای داخلی کشور و بین المللی بپردازیم.

فرقه‌ای که با اسلام سیاسی مخالف است

نوروزی ضمن بیان مقدمه بحث توضیح داد: در حال حاضر مهم‌ترین تهدیدی که شیعیان با آن مواجه‌اند تفکر تکفیری و وهابی است. این تفکر در عراق و سوریه و سایر بلاد اسلامی خودش را نشان می‌دهد و به اشکال مختلف، مشکل آفرین است. حتی نحوه قضاوت جهانیان نسبت به اسلام تحت تاثیر بوق‌های تبلیغاتی و حرکت هدفمند آن‌ها هستند شکل خاصی پیدا کرده است. در چنین فضایی که شیعه با چنین مخاطره عظیمی مواجه است، پدیده خاصی به نام «شیعه انگلیسی» هم بروز و ظهور پیدا کرده است. چرایی نام‌گزاری این جریان به «شیعه انگلیسی» جالب توجه است. جدا از اینکه سرآمدان این جریان در لندن اقامت دارند، مقام معظم رهبری نیز در این زمینه فرمایش ارزشمندی دارند: انگلیس را به چه می‌شناسیم؟ به فرقه‌سازی و به اینکه سعی می‌کند از درون جریان‌های پویندهٔ اجتماعی، یارگیری کند و جریان‌های موازی را طراحی کند تا برش مکتبی را منقطع کند.

از بیان استاد ازغدی وام می‌گیرم که این جریان سر و صدای زیادی دارد، این‌ها در لندن هستند، حتی ممکن است در قم یا مشهد هم باشند، همانطور که در سوریه و عراق هم هستند. در وهلهٔ اول تکثر عجیبی در بلاد دارند ولی وقتی به حیطه مدنی آن‌ها نگاه می‌کنیم چنین تکثری را نمی‌بینیم. ولی برای اینکه این سر و صدا در جاهای مختلف شنیده شود یک تفکیک وظیفه صورت گرفته است. در باب معرفی و ذات اصلی این جریان به مردم باید گفت به طور مشخص با یک جریانی مواجهیم که به بعضی وجوب «انجمن حجتیه» نزدیک هستند. این‌ها با جمهوری اسلامی مخالفند چرا که با اسلام، سیاسی مخالفند، ریشه این گروه که در قم و در خاندانی به نام شیرازی است، آن‌ها اجتهاد را به صورت وراثتی نسل به نسل در خود منتقل می‌کنند و تقریبا هیچ عالم برجسته‌ای این‌ها را تایید نکرده است. ما پدیده‌ای در کشورهای همجوارمان داریم به نام: شیعه‌کشی، یک عده به قصد قربت، شیعه می‌کشند (جدا از اینکه تکفیری‌ها عقاید خاص خودشان را دارند) یک علت دیگر در این میان وجود دارد و آنهم توهین این جریان به مقدسات اهل‌سنت است که در حجم عظیم رسانه‌ای تکثیر می‌شود.

نوروزی درپاسخ به اینکه چه بستر اجتماعی و فکری فراهم شد که تفکر تکفیری سلفی بر پایهٔ آن طی طریق کند، گفت: قطعا و یقینا اقداماتی که جریان شیعه انگلیسی انجام داد تقویت کننده مسیر حرکتی سلفی‌ها وتکفیری‌ها بود.

تفکر «شیعه انگلیسی» در سب و لعن خلاصه شده است

نوروزی در مورد مصداق عینی برای شناخت این جریان گفت: طلبهٔ جوانی که به تعبیر سیدحسن نصرالله از معاریف شیعه نیست، در کویت بر فراز منبر به همسر پیامبر(ص) توهین کرد و این را به عنوان یکی از واجبات شیعه مطرح کرد، سپس از کویت اخراج و به لندن رفت و در کمال شگفتی آنجا کتابی 500 صفحه‌ای و با عنوانی مشئمز کننده منتشر می‌کند (با وجود اینکه در لندن اگر بخواهید یک سخنرانی در روز عاشورا داشته باشید باید از هزار فیلتر رد شوید)، آقای یاسر الحبیب به راحتی مجالس سب و لعن برگزار می‌کند، و باعنوان اینکه ما اصل تولی و برائت داریم، رکیک‌ترین و اهانت بار‌ترین توهین‌ها را به اهل سنت مطرح می‌کنند.

سال‌ها پیش مقامات ارشد مالزی از مقامات جمهوری اسلامی ایران درخواست کردند برای مقابله با بهائیت که در مالزی بسیار پیشرفت کرده است، مبلغ دینی بفرستید. چرا که شیعه الگوی موفقی است تا بتواند جلوی این فرقه بهائیت قد علم کند و بدین شکل ما بتوانیم مردم مالزی را از این منجلاب نجات بدهیم. مبلغین دینی به آنجا رفتند و فضای حب اهل‌بیت پا گرفت، ناگهان سر و کله این جریان در مالزی پیدا شد و شروع به سب و لعن و فحاشی به مقدسات اهل سنت کردند، مسلمین در آنجا دو قسمت شدند. شروع به دیوارنویسی علیه یکدیگر کردند، در ‌‌نهایت دولت مالزی مذهب شیعه را ممنوع اعلام کرد.

در سوریه هم وضعیت به همین شکل بوده است، این جریان در کنار حرم حضرت زینب دارای دفتر و دم و دستگاه تبلیغ بودند اما تا سلفی‌ها در حوادث اخیر سوریه به حرم حضرت زینب(س) نزدیک شدند دفا‌تر خود را جمع کردند و حاضر به دفاع از حرم حضرت زینب نشدند. اگر حزب الله لبنان و مدافعین حرم و حمایت مستقیم جمهوری اسلامی نبود، ممکن بود فاجعه بزرگی برای مسلمین و شیعیان اتفاق بیفتد. نمونه مشخص دیگر در عراق است، شیعیان در عراق اکثریت‌اند اما حتی یک نماینده از معتقدین به این جریان در انتخابات پارلمانی عراق رای نیاورد. ویژگی مشخص این جریان کثرت سر و صدا و قلت حضور مدنی است.

حجت‌الاسلام مهدی مسائلی نیز در مورد نسبت این جریان با اسلام اصیل، گفت: در حادثه عاشورا و قیام حضرت سیدالشهدا(ع)، تمام اقشار مسلمانان و حتی مسیحیان هم نقش پررنگی دارند، اما متاسفانه این جریان در صدد هستند که جاذبه‌های تشیع را که می‌تواند برای مسلمان و غیرمسلمان الگوپذیری داشته باشد از بین ببرند، و صریحا خود عزاداری‌ها را هدف قرار می‌دهند و از همین جا هم افراط گرایی در عزاداری را مطرح می‌کنند؛ عزاداری را به نحوی انجام می‌دهند که در نگاه انسان‌ها خشن و فجیع باشد و به صورت‌های آن هم تنوع می‌دهند.

قمه زنی باعث وهن شیعه شده است

مجری ـ کار‌شناس برنامه با ذکر اهداف مشخص این جریان در عزاداری‌ها که یکی لعن و سب و دیگری قمه زدن است از حجت الاسلام مسائلی سوال کرد: آیا در مذهب ما و علمای ما در سده‌های گذشته قمه زنی وجود داشته و چگونه وارد شیعه شده است؟

وی در پاسخ گفت: در مورد قمه زنی سنتی از عصر قاجاریه بوجود آمده و گسترش یافته، مقام معظم رهبری سخنی دارند که آنچه از علما و فقهای گذشته نقل شده این است که اگر قمه زنی ضرر جدی نداشته باشد جایز است. سپس ایشان بیان می‌کنند آیا تخریب تشیع در سایر مسلمانان و انظار جهانیان، زایل کردن خون شهدای انقلاب و خدشه دار کردن حب اهل بیت در زمان کنونی ضرر نیست؟ اگر شما این اصل را انکار کنید حقیقت را انکار می‌کنید و آنقدر تعصب مذهبی بر شما غالب شده که حقیقت را که با یک جستجوی سادهٔ «شیعه» و «عزاداری» در اینترنت و تصاویری که مشاهده می‌کنید گواهی می‌دهد که این کار می‌تواند بزرگ‌ترین ضربه‌ها را به تشیع وارد کند. الان اگر دشمنان می‌خواستند اسلام را تخریب کنند شاید نمی‌توانستند کاری که امروز داعش در تخریب چهرهٔ اسلام می‌کند را انجام دهند. اقدامات برخی شیعیان متعصب که نمی‌خواهند حقیقت را درک کنند بالا‌ترین ضربه‌ها را به تشیع می‌زند.

دوری کردن از تفکر، تعقل و اجتهاد در جریان شیعه انگلیسی

نوروزی سپس توضیح داد: خط تفکر اصولی در شیعه در مقابل تحولات جدید، به واسطه باز بودن باب اجتهاد مقهور و تسلیم نیست. آیت الله جوادی آملی در کتاب خود با عنوان «منزلت عقل در هندسه معرفت دینی» که چکیده آن این است که عقل در کنار نقل، منبع معرفت دینی است. اما در این جریانات ما چنین مسایلی را نمی‌بینیم. همه چیز در نظر این طیف تقریبا حرام است، اساسا در مقابل تحولات جدید حرفی برای گفتن ندارند، این‌ها تنها کارویژهٔ مشخصی که در حال انجام آن هستند تبدیل شیعه از یک عقیده به یک فرقه است. ما برای کسب معرفت قرب الی الله عزاداری می‌کنیم، اما این جریان با کارهای عجیب مثل از روی خار راه رفتن، از روی زغال گذشتن، قمه زدن و.... عزاداری را به یک مناسک فرقه‌ای فرو کاهیده‌اند.

برای ما شکل عزاداری موضوعیت دارد یا محتوایی که به قصد معرفت انجام می‌دهیم؟ جریان تشیع انگلیسی باعث شده ما در نظر دیگران شبیه هندو‌ها و بودیسم و... شویم که هرچند وقت دور هم جمع می‌شوند و کارهای عجیبی می‌کنند، یعنی یک نهضت شورانگیز عاشقانه و عاقلانه‌ای که شیعه مدیونش است، در نظر این‌ها در حد یک مناسک تقلیل پیدا می‌کند.

چرا شیعه انگلیسی؟

حجت الاسلام مسائلی در مورد اینکه چرا این جریان به «شیعه انگلیسی» گفته می‌شود گفت: در بعضی موارد انگلیس و سازمانهای جاسوسی این کشور نقش مستقیم در هدایت این جریان دارد اما ادعا نمی‌کنیم که همه افرادی که به این تفکر کمک می‌کنند و آن را گسترش می‌دهند انگلیسی هستند بلکه مرادمان این است که این تفکر، مطلوب انگلیس است. تفکری است که در راه اهداف سلطه گرایانه استکبار مخصوصا انگلیس، فعالیت می‌کند، این تفکر حتی در درون تشیع مواجهه به وجود می‌آورد. آن‌ها همچون وهابیت انحصارگرایی دارند و یک پکیج عقایدی بر خودش مسلط کرده تا سایر مسلمانان را از دایره تشیع خارج کند، حتی در برخی موارد، نسبت‌های ناروایی را به علمای اسلام می‌دهند. در اخبار جدید، اعتقاد به علوم عقلی بین علمای ما وجود داشته است اما اینهابه شکل عوامانه وارد این بحث‌ها می‌شوند و عنصر تکفیر و رد علمای شیعه را بین مردم گسترش می‌دهند. یاسر الحبیب و مصطفی شیرازی همواره آیت الله بهجت را تکفیر می‌کنند. این‌ها بدین خاطر با ایشان دشمنی می‌کنند که آیت الله بهجت عرفان نظری و علوم عقلی را نزد علمای بزرگ نجف مثل آیت الله قاضی فرا گرفته بود و این منشا تکفیر اینهاست. و این گونه شیعیان را روبروی هم قرارمی دهند و مشغول یکدیگرمی کنند و مانعی برای تشیع انقلابی که بر محور مقاومت در برابر استکباران و ظلم ستیزی است ایجاد کرده‌اند. یعنی هم مبارزهٔ بیرونی هم مبارزهٔ درونی ایجاد می‌کنند تا از قدرت تشیع بکاهند.

علی فروغی در ادامه سوال کرد: چطوراین‌ها این تعداد شبکه بدون تبلیغات دارند؟ چگونه این همه شبکه و منابع مالی دارند؟ فضای فعالیت آن‌ها در اروپا و آمریکا و کشورهای دیگر چگونه شکل گرفته است؟ و در یک جمله هزینه رسانه‌های بدون تبلیغ این‌ها چطور تامین می‌شود؟

نوروزی در پاسخ گفت: رسانه اگر روی پای خودش بایستد باید متکی به تبلیغاتش باشد، علیرغم گفته‌های ایشان غیر ممکن است که بتوانند با وجوهات شرعی، حدود سی شبکه را تامین کنند. مگر اینکه یک مرجع در جهان تشیع داشته باشیم و آن هم ایشان باشد تا تمام وجوهات شرعی به سمتشان سرازیر بشود!!

در لندن طراحی دیگری هم شکل گرفته، شبکه وهابیت و این‌ها هم زمان فعالیت می‌کنند و به یکدیگر ناسزا می‌گویند. این آزادی بیان نیست بلکه یک جریان هدفمند و هدایت شده جهت اختلاف افکنی بین مسلمین است، این جریان با تکثیر عقایدش به شکل تصنعی و نه به صورت اجتماعی می‌کوشد خودش را پرچمدار شیعه نشان بدهد.

یک طلبهٔ افغانی در آمریکا (واشنگتن) یک دوربین در مقابل خودش داده و صبح تا شب به جمهوری اسلامی، مرجعیت شیعه، و به مقدسات اهل سنت توهین می‌کند و جالب است که فصل مشترک تمام اینهایی که اهل توهین به اهل سنت هستند عناد و دشمنی و رویکرد خباثت آمیز به جمهوری اسلامی است. در قضیه مصر که آیت الله اراکی هم اشاره کرده‌اند داستان شیخ شحاته چه بود و چه بر سرش آمد؟ همین فرقه شیرازی که رسانه در اختیار دارند ایشان را به یکی از شبکه‌هایشان بردند و سب عایشه همسرپیامبر را از دهان ایشان بیرون کشیدند و نتیجه این شد که سلفی‌ها به محل اقامت ایشان حمله کردند و او را کشتند و استدلالشان این بود که نشسته‌اید و به مادر مسلمانان توهین می‌شود.

جمهوری اسلامی با اینکه قائل به شهادت حضرت زهراست و هرگز از عقایدش دست نخواهد کشید اما با این وجود وحدت عملی در مواجهه با دشمن را لازم می‌داند چرا که اهل سنت را از خانواده خود می‌داند.

سکوت در قبال توهین به پیامبر و خدشه دار کردن روز عاشورا در سال 88

مهدی نوروزی در انتها گفت: امیدوارم اگر واقعا اهل برائتند، که البته اصل اساسی آن هم جهاد است، همین الان فتوا دهند و مقلدان خود را به دفاع از عتبات متبرکه در عراق و در سوریه بخوانند. قطعا اگر پیروز شوند اجر ثواب و جهاد می‌برند و اگر به فیض شهادت برسند نیز به مرتبه بالایی می‌رسند.

حجت الاسلام مسائلی نیز در پایان برنامه بیان کرد: آنچه که در شناخت این جریان مهم به نظر می‌رسد این است که جریان شیعه انگلیسی، فکر اصلی تشیع و مرزهای فکری آن را پوشیده می‌دارد و نقاط حاشیه‌ای، انحرافی را برجسته می‌کند و ازآن به عنوان تفکر شیعه به مردم ارائه می‌دهد. خیلی از مباحث اصلی که باید مطرح شود از آن غفلت می‌کند، این طیف حتی به جسارت‌هایی که در این چندسال اخیر به اعتقادمان شد، در توهین به پیامبر و توهین به امام حسین بعد از فتنه 88 عکس العملی نداشته‌اند.

در پایان برنامه گفتگوی روز، علی فروغی، مجری کار‌شناس برنامه با اشاره به ماموریت اصلی برنامه گفت: همواره تلاش کرده‌ایم در عرصه‌های مختلف به روشنگری بپردازیم و انشاا... زوایای پنهان جریان شیعه انگلیسی در برنامه‌های بعدی مورد واکاوی جدی تری قرار خواهد گرفت.

برنامه رادیویی گفتگوی روز هر شب ساعت 20 از رادیو گفت‌و‌گو پخش می‌شود. / فارسدر همین رابطه:

به گزارش ادیان نیوز، این روزها، خبرهایی از اهانت زنجیره ای رسانه های غربی به ساحت مقدس پیامبر اعظم(ص) شنیده می شود و در کنار این اقدام وقیحانه و هدفمند نشریات غربی، سکوت معنادار جریان موسوم به "شیرازی" که به لطف مزدوری برای انگلیس، رسانه های زیادی را در اختیار دارند، بسیار جالب توجه است.

اهانت هایی که با کارگردانی سرویس های جاسوسی کشورهای غربی و رژیم جعلی صهیونیستی، در راستای جلوگیری از نفوذ روز افزون تشرف غربی ها به دین مبین اسلام و پیشبرد پروژه اسلام هراسی، صورت می گیرد، خشم مقدس مسلمانان جهان را بر انگیخته، ولی عده ای اندک با نام تشیع، به عنوان عامل این سرویس ها، گویا از این اقدام، رنجش خاطری متوجه آنها نیست.

چگونه است که این جریان، در سالروز میلاد مبارک پیامبر اعظم(ص)، با راه اندازی عده اندکی از افراد فریب خورده، به سب و لعن اعتقادات برادران اهل تسنن پرداخته و آنها را تکفیر کرده، اما اکنون که دنیای سلطه و کفر و نفاق به جنگ همه جانبه با پیامبر رحمت و مهربانی آمده اند، همچون کبک سر در برف کرده، گوئی که اصلا چنین اتفاقی نیفتاده و هیچ عکس العملی نشان نمی دهند؟

باید از صادق شیرازی-سرکرده این جریان منحرف- که لعنت را افضل بر صلوات قلمداد می کند، پرسید، چرا در شبکه های ماهواره ای که توسط سرویس های جاسوسی غربی برایشان راه اندازی شده است، فریاد اعتراض و مخالفت با یزیدیان روزگار و لعنت بر شیطان های مجسم، شنیده نمی شود؟

آدرس غلطی که اسلام ستیزان به جریان " شیرازی" داده اند، و آنها آگاهانه یا ناآگاهانه در حال طی طریق در آن هستند، ‌دیر زمانی نخواهد گذشت که آنها را به ته چاه سقوط و تباهی خواهد کشاند و در تاریخ تشیع به عنوان غده ای سرطانی و عفونی، از آنها به خباثت و خیانت یاد خواهد شد.

اگر در کنار افتتاح مرکز جدید شبکه مرجعیت در عراق، با آزادی بیانی که انگلیس برای نشر عقاید انحرافی به آنها داده است، همگام با بقیه مسلمانان، مقابل این هتاکی ها، اندک واکنشی نشان می دادند، امروز رسانه های غربی به خود اجازه نمی دادند، چنین جسارتی به ساحت نورانی پیامبر اعظم(ص) کنند.

جریان" شیرازی" به عنوان شمشیری در دست سرویس های جاسوسی غرب برای تفرقه اندازی بین شیعه و سنی و به شکست انجامیدن وحدت مسلمانان، در حال فعالیت است و گردانندگان آن، هنوز یا به درجه ای از بصیرت و فهم نرسیده اند که بدانند و یا خود را به نادانی زده اند که نمی دانند، انگلیس در هیچ زمانی بلندگوئی به دست مسلمانان و خصوصا تشیع نمی دهد.

البته این اولین باری نیست، که شاهد سکوت سردمداران و رسانه های این فرقه نسبت به مسائل جاری جهان اسلام هستیم. در حالی که جنایات وحشیانه صهیونیست ها علیه فلسطینیان، صدای کشورهای حامی رژیم صهیونیستی را هم در آورده بود، آنها سکوت کردند و این نسل کشی ها را حتی محکومیت زبانی هم نکردند.

حرکتهای نابخردانه و دشمن شاد کن کسانی که بر طبل تفرقه مسلمانان می کوبند، مایه خوشبختی کشورهای غربی شده و کوچکترین نتیجه تفرقه، آن است که نشریه "شارلی ابدو" فرانسه به جای عذرخواهی از مسلمانان جهان، در جدیدترین شماره خود، ضمن انتشار کاریکاتور موهن به پیامبر"رحمت للعالمین"، تیراژ خود را از 60 هزار نسخه به سه میلیون نسخه افزایش و به شانزده زبان منتشر کرد تا مهر ننگین خیانت به اسلام، بر پیشانی تفرقه افکنان نقش بندد.

گفتنی است، جریان منحرف" شیرازی" در حالی ادعای ارادت به خاندان اهل بیت و امام حسین(ع) را دارند که در برابر حرمت شکنی آشوبگران روز عاشورا در جریان فتنه آمریکایی، انگلیس و صهیونیستی سال 1388، نیز سکوت کردند و حتی نشانه هایی از رضایت نیز در بین آنها مشاهده شد.

منبع: انجمن رهپویان هدایت

در همین رابطه:

به گزارش فرقه نیوز، یکی از طلاب و محققان حوزه علمیه قم در نامه ای سرگشاده خطاب به سید صادق شیرازی تاکید کرد: استاد محترم! امروز شیعیان و غیر شیعیان در جهان اسلام به برائت نیازی ندارند، بلکه محتاج وحدت و هدایت هستند و بیش از هر زمان دیگر آمادگی آشنایی عمیق و واقعی با مکتب اهل بیت را دارند؛ در این شرایط هیچ چیز به اندازه‌‏ی تکفیر و افراطی‏‌گریِ متشیّعین مانع از ترویج و تعمیق مکتب تشیع نیست؛ امروز بیش از هر زمان دیگری باید چهره‏‌ی جذاب، منطقی، مهربان و با اخلاق شیعه به مسلمانان سایر مذاهب اسلامی معرفی شود؛ چند نفر از فقها و محدثین از متقدمین و متأخرین قمه می‏‌زدند؟/ امروزه با انعکاس رسانه‌‏ای قمه‌زنی و ادبار قلوب از دیدن آن صحنه‌‏ها، دیگر نمی‏‌توان این رفتار را تعظیم شعائر حسینی دانست، زیرا براستی چهره‏‌ی نامناسبی از شیعه و کربلا به نمایش می‏‌گذارد. 
متن کامل نامه حمیدرضا مظاهری سیف به این شرح است: 
بسمه تعالی 
جناب آیت‌الله سید صادق شیرازی وفقه الله تعالی 
با سلام و احترام 
مدت‌هاست برخی افراد که خود را به شما منسوب می‌دانند، با افراطی‏‌گری و ارائه‌‏ی چهره‏ای مخدوش از تشیّع و به خصوص حضرت اباعبدالله الحسین روحی لثاره الفداء بهانه به دست جریان‏‌های تکفیری وابسته به وهابیت داده و جان شیعیان و بسیاری از پیروان سایر مذاهب اسلامی را به خطر انداخته‏‌اند. و نیز موجب تنفر و روگردانی پیروان مذاهب دیگر از مکتب اهل بیت شده‏‌اند. 
به موجب آیه شریفه «وَ لْتَکنْ مِنْکمْ أُمَّةٌ یدْعُونَ إِلَی الْخَیرِ وَ یأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ ینْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکرِ وَ أُولئِک هُمُ الْمُفْلِحُون» (آل عمران 104) وظیفه شرعی خود می‏دانم که نکاتی را به محضر عالی عرض کنم: 
نخست آن‌که، عدم طرد متشیّعین افراطی و تکفیری که به مقدسات برخی از مذاهب اسلامی اهانت می‏‌کنند و آتش کینه‏‌ورزی را در بین وهابیون و هم‌پیمانان آن‌ها شعله‏‌ور می‏‌سازند؛ منکر بزرگی است و ساکتان را در گناه ریخته شدن خون شیعیان مظلوم و سایر مسلمانان در کشورهای مختلف شریک می‏‌سازد. 
متشیعیّن تکفیری با استفاده از سرمایه‌‏ها و فرصت‏‌های رسانه‏‌ای و پشتیبانی آمریکا و انگلیس در ده‏‌ها شبکه‌‏ی ماهواره‌‏ای، مقدسات گروهی از مسلمانان را به باد تهمت و اهانت می‏‌گیرند و از سوی دیگر مدعی هستند، که کسی غیر از شما را قبول ندارند و می‏‌کوشند با سوءاستفاده از این انتساب، برای خود پشتوانه‌‏ی حوزوی بسازند و این همه متأسفانه با سکوت شما تأیید می‏‌شود.
حضرت آیت‌الله! شیعه رازهایی دارد و دردهایی که با تمسک به سنت خدا و اهل بیت پیامبر اکرمصلی‌الله علیه و آله و سلم آن‌ها را فاش نساخته است و تا ظهور حضرت حجت عج فاش نخواهد ساخت. خلفا در کدام یک از گفتار اهل بیت علیهم‌السلام به صراحت و به عنوان اولی لعن شده‌‏اند؟ اگر اوصاف و عناوین ثانویِ موضوعی بیان شده، بهتر است که ما هم تابع و مطیع باشیم و پیش و پس نیفتیم. 
تردیدی نیست که حق اهل بیت علیهم‌السلام در اعمال ولایت و نیز حق جامعه اسلامی در برخورداری از هدایت آنان تباه شد، ولی مسأله این است، که سفارش پیامبرصلی‌الله علیه و آله و سلم و سنت ائمه‏ی معصومین علیهم‌السلام در برابر این رویداد چه بوده است؟ بیان حق و دفاع معقول و منطقی از آن و یا تهمت و اهانت به برادران مسلمان و توهین به همسر پیامبر؟ 
برائت و بیزاری از دشمنان اهل بیت علیهم السلام موضوعی است که امام علی علیه‌السلام به سفارش پیامبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم آن را در دل نگه داشتند و در ظاهر هیچ عداوتی را آشکار نکردند. با وجود این سنت حسنه و سیره‏ی روشن، چگونه است که برائت را به نمادی برای شیعه تبدیل می‏‌کنیم و ایام ولادت پیامبر صلح و صبر را با رنگ بیزاری و دشمنی آن هم با برادران دینی خود می‏‌آلاییم؟ 
استاد محترم! امروز شیعیان و غیر شیعیان در جهان اسلام به برائت نیازی ندارند، بلکه محتاج وحدت و هدایت هستند و بیش از هر زمان دیگر آمادگی آشنایی عمیق و واقعی با مکتب اهل بیت علیهم‌السلام را دارند. در این شرایط هیچ چیز به اندازه‌‏ی تکفیر و افراطی‏‌گریِ متشیّعین مانع از ترویج و تعمیق مکتب تشیع نیست. امروز بیش از هر زمان دیگری باید چهره‏‌ی جذاب، منطقی، مهربان و با اخلاق شیعه به مسلمانان سایر مذاهب اسلامی معرفی شود و نهی از منکر متشیّعین هتاک بر همه‏‌ی ما واجب است. 
دوم، نمایش جهانی چهره‏ای زننده از عاشورا و اباعبدالله الحسین علیه‌السلام خیانتی بزرگ و گناهی نابخشودنی است. هر کس در دنیای امروز نام عاشورا و کربلا را می‏‌شنود، در اولین انتخاب به شبکه‏‌های مجازی مراجعه می‏‌کند، تا با این مکتب آشنا شود، اما آنچه می‏‌بیند، صحنه‌‏های وحشتناک و نفرت‌انگیزی است، که هر کسی را روگردان و گریزان می‏‌سازد. 
چند نفر از فقها و محدثین از متقدمین و متأخرین قمه می‏‌زدند؟ چرا یک رفتار عوامانه که از سوی برخی فقهای گذشته تلقی به قبول شده است، باید به نماد مکتب عاشورا تبدیل شود و شکوه و جاذبه و سازندگی مکتب حسینی را پنهان سازد؟ چرا با وجود این همه فتوا در باب حرمت قمه‌زنی، رشته‏‌ی احتیاط را در برابر این عملِ نهایتاً مستحب گسسته‌‏ایم و بی‌‏پروا بر انجام آن اصرار ورزیم؟ 
امروزه با انعکاس رسانه‌‏ای قمه‌زنی و ادبار قلوب از دیدن آن صحنه‌‏ها، دیگر نمی‏‌توان این رفتار را تعظیم شعائر حسینی دانست، زیرا براستی چهره‏‌ی نامناسبی از شیعه و کربلا به نمایش می‏‌گذارد. اگر روزی بنی‏‌امیه با شمشیرهای برکشیده دست مردم را از دامن حسین بن علی علیه‌السلام کوتاه کردند، امروز قمه‏‌های برکشیده و صحنه‏‌های مشمئزکننده‏‌ای که در رسانه‏‌های مجازی و ماهواره‏ای پر شده است، تازه‌آشنایانِ با مکتب عاشورا را چنان می‏‌راند، که بنی‌‏امیه نتوانستند چنان کنند. امیدوارم که این مختصر منشأ اثر شود./ رسا 
حمیدرضا مظاهری سیف 
ربیع الاول 1436- دی ماه

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر