اولین چالش‌تاریخی بین روایت مصادره کنندگان انقلاب، با روایت طیف حضرت آیت الله العظمی حسینعلی منتظری

کودتا برای کنار زدن آیت الله منتظری و باز کردن راه بعد از درگذشت آیت الله خمینی کار "یک گروه سوم " بود.

حجت الاسلام احمد منتظری: گروه سومی بین امام و آیت‌الله منتظری را به‌هم زدند.

در تاریخ سیاسی کشور، بررسی فراز و فرود یک فرد و توصیف آن اهمیت زیادی دارد. اما آنچه این بررسی را مهم‌تر می‌کند، ریشه‌یابی و تبیین علل فراز و فرود و چرخش چهره‌های سیاسی است. خصوصاًً این قضیه وقتی اهمیتش دوچندان می‌شود که آن فرد، نه یک فرد بلکه چهره شاخص یک طیف و جناح باشد.
 آیت الله منتظری چه در دوران مبارزه با رژیم طاغوت و چه در دوران پس از پیروزی انقلاب، یکی از چهره های برجسته و شاخص و بسیار نزدیک به آیت الله خمینی بوده است. اولین قائم مقام رهبری و فقیه عالیقدر مورد تأیید امام. به همین دلیل هم دستهایی که میکوشیدند او را کنار بزنند تا راه بعد از درگذشت آیت الله خمینی باز شود، باید طرحی پیچیده را باتوجه به ارزیابی صحیح از همه زوایا و نقاط شخصیت شناسی و وضعیت میدانی و فضای اطراف بیت آیت الله منتظری به دست آورده، و با توجه به حساسیتهای آیت الله خمینی قدمی بردارند که در نهایت چنین وانمود نماید که آیت الله منتظری طی یک سلسله فعل و انفعالات روند جدایی از نظام را در پیش گرفته است. امری که باور آن برای آیت الله خمینی قابل تحمل نبود، بلکه غیرقابل تصور بود و به همین دلیل نیز ایشان در کشاکش این ماجرا بارها اظهار داشت که مرگ خود را از خدا طلب می‌کند.


حجت الاسلام احمد منتظری معتقد است که اصل قضیه معروف به "مخالفت آیت الله خمینی با قائم‌مقامی آیت الله العظمی منتظری" -پدرش -دروغ است و در این باره اظهار میدارد: «یک رهبر انقلاب با این عظمت - مانند آیت الله سیدروح الله خمینی اگر با مسأله‌ای به این مهمی مخالفند، چرا باید یک گوشه‌ای به آقای گیلانی بگویند که ایشان هم حالا برود پیگیری بکند یا نکند. خیلی راحت می‌شد یک اشاره‌ای بکنند.»

به همین دلیل عزل آیت‌الله منتظری فقیه عالیقدر و قائم مقام رهبری بصورت ناگهانی وبا طرح یک نامه از آیت الله خمینی برای اطرافیان او که چندین سال در پناه عنوان «قائم مقام رهبری» در ردیف یکی از مؤثرترین طیف‌ها و جریانات سیاسی کشور قرار گرفته و ناگهان از حیز انتفاع ساقط شده بودند، بسیار سنگین بود. از نظر یاران و نزدیکان آیت الله العظمی منتظری فقیه عالیقدر دستهای پنهانی یک کودتای خزنده و پیچیده را - که از اول انقلاب برای کنار زدن تمامی یاران راستین آیت الله خمینی از صحنه انقلاب تدارک دیده بودند- در شلوغیهای داخلی و اثنای جنگ خارجی و طرح قضیه آتش بس و مسافرت هیات آمریکایی به ریاست مک فارلین به ایران، با افراطیگریهای "داماد خانواده منتظری" یعنی "مهدی هاشمی اصفهانی" در هم آمیختند و با عَلَم کردن یک مقوله مخدوش و جعلی یعنی " نامه 68/1/6 امام به منتظری" طرح خود را اجرایی نمودند. البته نزدیکان به بیت آیت الله العظمی منتظری حتی فرزند ایشان حجت الاسلام احمدمنتظری هرگز کتمان نمیکنند که وجود سیدمهدی هاشمی برای بیت آیت الله منتظری مضر بوده است. حجت الاسلام احمدمنتظری بصراحت عنوان میکند که خود او به عنوان فرزند آیت الله منتظری آنقدر به "مهدی ‌هاشمی" بی‌ارادت بوده که تا به حال حتی یک بار هم بر سر قبرش حاضر نشده و حتی جای دقیق قبر او را بلد نیست. بهرحال، ماجرای کودتای خزنده برعلیه قائم مقامی آیت الله العظمی منتظری فقیه عالیقدر مسئله بسیار مهمی در تاریخ نظام حاکم بر ایران است که از ابتدای وقوع ، جنجال‌ها و عکس‌العمل‌های مختلف و متعددی را به دنبال داشته که تا سال‌های اخیر نیز ادامه دارد.

درواقع کسانی که پروسه عزل آیت الله منتظری از مقام قائم مقامی رهبری را اجرایی کردند به نامه ای منسوب به آیت الله خمینی استناد میکنند که از نظر حجت الاسلام احمدمنتظری در انتساب اصل آن به آیت الله خمینی جای تردید فراوان وجوددارد. در این نامه 1/6 امام‌خمینی به آیت‌الله منتظری - که حاوی فرازهای مختلفی است- مطالب غیرقابل باوری به صورت اتهام به آیت الله العظمی منتظری مطرح میشود که هریک از آنها جداگانه قابل تدقیق و بررسی است. از جمله آنکه بر اساس این نامه، آیت الله خمینی در چهارمین نکته‌ای که خطاب به آیت الله منتظری مرقوم داشته اند- عملکرد آیت الله منتظری را از مسند قائم مقامی رهبری، همطراز "خیانتی به کل نظام" ارزیابی کرده اند!!: ..."نامه‌ها و سخنرانی‌های منافقین که به وسیله شما از رسانه‌های گروهی به مردم می‌رسید؛ ضربات سنگینی بر اسلام و انقلاب زد و موجب خیانتی بزرگ به سربازان گمنام امام زمان – روحی له الفداء – و خون‌های پاک شهدای اسلام و انقلاب گردید؛ برای اینکه در قعر جهنم نسوزید خود اعتراف به اشتباه و گناه کنید، شاید خدا کمکتان کند."!!

با این حال بررسی سِیر عملکرد و مواضع آیت الله العظمی حسینعلی منتظری نجف آبادی در 20 سال حیات خود پس از این نامه کذایی، و در عین حال حوادث عجیبی که در فضای حوزه علمیه قم و در شهر قم برعلیه ایشان سازماندهی شد و توسط چماقداران به اجرا درآمد - و نقطه بسیار سیاهی در کارنامه عملکرد دستگاه های اجرایی و امنیتی و انتظامی نظام برجا گذاشت- عمق و ابعاد آن جریان خزنده کودتا را از کمون و خفا خارج کرد و در برابر انظار بین المللی بطور وضوح "آفتابی" نمود. امری روشن که با خاک انداز هیچ تحریفی نمیتوان برروی آن خاک پاشید و آن را مخفی و مستور نمود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر