رادیو فرانسه ؛ حقوق بشر و نگرانی محافل بین المللی در گفتگو با دکترسیدمصطفی آزمایشحقوق بشر در ایران و نگرانی محافل بین‌المللی

سال ٢٠١٤ در جهان درحالی به پایان رسید که خشونت در خاورمیانه و بخش‌هایی از آفریقا بیداد می‌کرد.

از یک سو، داعش سنی مذهب به کشتار غیرسنی‌ها ادامه داد و هزارن نفر را بدون ارتکاب جرم و بدون محاکمه به گورهای دستجمعی سپرد و در افغانستان، ایران، پاکستان، سوریه، فلسطین، یمن، عربستان سعودی و بسیاری جاهای دیگر، شهروندان این کشورها از حداقل حقوق شهروند مانند حق انتخاب پوشش، آزادی بیان، آزادی انجمن، آزادی انتخاب مذهب، موسیقی، کتاب، حق انتخاب نمایندگان خود درسندیکاها و نهادهای قانون گذاری محروم شدند.


درمورد ایران مجمع عمومی سازمان ملل در ١٩ دسامبرگذشته با تصویب قطعنامه‌ای بار دیگر از جمهوری اسلامی ایران خواست تا به نقض حقوق بشر ازجمله «شکنجه، تبعیض جنسیتی و هدف قراردادن اهل قلم و روزنامه نگاران» پایان دهد.

درآخرین قطعنامه مجمع عمومی، در١٩ دسامبر، علاوه برایران، نقض حقوق بشردر سوریه و و میانمار نیز محکوم شده است.

در مورد ایران طی سه دهه گذشته، سازمان ملل منظم با صدور قطعنامه‌هایی هرساله در مورد ادامه نقض حقوق شهروندان ایرانی و اعدام‌ها، به مقامات رهبری در ایران هشدار داده است. 
دولت ایران با رد گزارش‌های سازمان ملل می گوید: این گونه گزارش‌ها هدف‌های سیاسی را دنبال می کند.

در اکثریت قریب به اتفاق قطعنامه‌های سازمان ملل درمورد ایران به موارد عدیده ای، نقض حق برگزاری مراسم آئینی و مذهبی ایرانیان نیز اشاره شده است.
برای نمونه، هفته اول ژانویه 2015، جامعه بهائیان ایران با انتشارگزارشی اعلام داشت که «نزدیک به ٢ ماه است که جسد بک شهروند بهایی ایرانی در شهر اهواز، به دلیل مخالفت مقام‌های محلی با دفن او، در سردخانه نگاهداری می‌شود.
در این گزارش که از سوی محافل مستقل حقوق بشری ایران نیز مورد توجه قرار گرفته، گفته شده است: در ادامه روند اذیت و آزار بهائیان ایران، مقام‌های محلی اخیراً قبرستان بهائیان را در شهر اهواز بسته و جلوی آن دیوار کشیده اند.

درماه اکتبرگذشته نیز "هرانا" خبرگزاری مستقل حقوق بشر ایران، گزارش داد که جسد یک دختر جوان ١٢ساله بهایی بنام مهنا سمندری، در شهر تبریز به مدت طولانی در سردخانه شهر نگاهداری شده و به خانواده اجازه دفن جسد این شهروند ایرانی را درشهر زادگاه خود ندادند.

به گزارش منابع خبری فارسی زبان، وضع زیستی مسیحیان ایرانی نیز در سالی که گذشت دشوارتر شده است.
گزارش ها حاکی است که هم اکنون ده ها تن از نوکیشان مسیحی ایرانی در زندان‌ها نگاهداری می شوند و یا تحت تعقیب دستگاه قضائی جمهوری اسلامی ایران هستند.
هفته گذشته در روزهای پایانی ماه دسامبر، خبرگزاری‌ها خبر دادند که روز 26 دسامبر کشیش "ویکتور بت تمرز" رهبر سابق کلیسای آشوری تهران، در منطقه شهرآرا به همراه ٢ تن از دوستانش توسط مأمورین امنیتی حکومت دستگیر شده‌اند.

آیت الله مکارم شیرازی، از مراجع تقلید حکومتی در ایران، مسلمانان را ازشرکت در جشن‌های میلاد مسیح برحذر کرده و در یک نوشته به پیروان خود گفته است: «تا ضرورتی نباشد برگزاری جشن و انجام کارهایی که مربوط به کریسمس می شود با توجه به اینکه باعث ترویج فرهنگ غیرمسلمانان می‌شود مجاز نیست».

***

درباره ادامه نگرانی محافل حقوق بشری از وضعیت اقلیت‌های قومی و مذهبی در ایران، در گفت وگویی با آقایان دکتر عبدالکریم لاهیجی، حقوقدان و رئیس جامعه‌های حقوق بشربین‌المللی در پاریس و دکترعبدالستار دوشوکی، پزشک ومدافع حقوق اقلیت‌ها درایران، از آنان خواستم نظرشان را درباره افزایش سخت گیری‌ها در ایران و دلایل آن بیان دارند.

شرکت کنندگان دراین میز گفت وشنود، خانم سیمین فهندژ، یکی ازسخنگویان جامعه جهانی بهائیان درسوئیس،دکترمصطفی آزمایش، نماینده دراویش گنابادی دراروپا، دکتر عبدالکریم لاهیجی و دکتر عبدالستار دوشوکی هستند. گوش کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر