رادیو فردا ؛ «نفی بلد» مادام‌العمر برخی از درویشان در گفتگو با دکترسیــدمصطفی آزمـــایش


فایل صوتی - تصویری : حکم زندان و تبعید هفت تن از دراویش گنابادی شهرستان کوار در استان فارس با رای دیوان عالی کشور به تایید نهایی رسید. تعدادی از این درویشان به نفی بلد مادام العمر و برخی هم به تبعید موقت از شهرستان کوار محکوم شده‌اند.

نوشین سیدحسینی از رادیو فردا در گفت‌وگو با مصطفی آزمایش، مسوول روابط عمومی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران، از وی درباره جزئیات بیشتر این خبر پرسیده است.


گفت‌وگوی نوشین سیدحسینی با مصطفی آزمایش درباره نفی بلد مادام‌العمر برخی از درویشان


دکتر سیدمصطفی آزمایش : آقایان کاظم دهقان، و حمیدرضا آرایش و محمدعلی شمشیرزن، آقای محمدعلی دهقان و محمدعلی صادقی و ابراهیم بهرامی و محسن اسماعیلی مجموعاً هفت نفر از دراویش گنابادی ساکن کوار هستند که در ابتدا متأسفانه اینها را متهم به محاربه و فساد فی الارض و تبانی علیه نظام و شرکت در گروههای غیرقانونی کردند. بعد حکمی صادر کرده بودند که تبعید ۲۸ ساله و تبعید مادام العمر برای این اشخاص بود. متأسفانه مشاهده می کنیم که این حکم در بالاترین مرجع رسیدگی حقوقی درا یران یعنی دیوان عالی کشور مورد تایید قرار گرفته است.

نوشین سیدحسینی : آقای آزمایش! این هفت نفر به نفی بلد و یا تبعید هم محکوم شده اند ؟

دکتر سیدمصطفی آزمایش : نفی بلد و تبعید یعنی سه نفرشان برای مدت ۲۸ سال و آن چهار نفر دیگر به مدت مادام العمر حق حضور در مسقط الرأس خودشان را یعنی شهرستان کوار آنجایی که بدنیا آمده اند را ندارند و مهم نیست که اینها به کجا بروند؟! مهم این است : اینها زندگیشان در اینجاست. یعنی محل کارشان ، محل اقامتشان ، خانه و کاشانه شان. خانواده شان اینها در اینجا در کوار زندگی می کنند ولی حالا – با حکم صادره - باید آواره بشوند و بروند به یک نقطه دیگری.

نوشین سیدحسینی : آقای ازمایش! مختصر لطفا توضیح می دهید اینکه این پرونده چطور شروع شد و این دراویش چطور زندانی شدند؟

یک طلبه ای به نام آقای شهبازی رفت به شهرستان کوار و در آنجا یک تعدادی بسیجی را جمع کرد و در خیابانها راه افتادند، و هر جایی که یک مغازه ای یا یک دکانی بود که متعلق به درویشی بود اینها روی آن شعاری نوشتند، یک توهینی به صوفی کردند. و بعد با دراویش برخورد کردند که چرا شما سبیلتان بلند است؟ چرا تفرقه ایجاد می کنید؟ چرا فرقه گرایی می کنید؟ و این در شهریور ۱۳۹۰ بطور برنامه ریزی شده اتفاق افتاد و کار به درگیری کشیده شد یعنی شروع کردند با چوب و چماق و قمه که از قبل آماده کرده بودند به دراویش شورش آوردن و آنها را بشدت مضروب و مصدوم کردند. در نتیجه سایر دراویش که در شهرهای دیگری بودند مثلا سروستان در استان فارس آمدند به کوار برای اینکه همدردی کنند با برادران و خواهران ایمانی خودشان و متأسفانه سپاه پاسداران انجا راه را بر آنها بست و شروع به تیراندازی با گلوله های جنگی کرد. چهار نفر در این ماجرا تیر خوردند ولی یکی از اینها بنام آقای درویش وحید بنانی به دلیل شدت خونریزی در بیمارستان دکترها موفق به متوقف کردن خونریزی نشدند و ایشان به شهادت رسید. و بعد هم شکایت کردند ولی تا به امروز این شکایت ها هیچ نتیجه ای نداده و با اینکه یک بار هم دادگاه تشکیل شده و آن طلبه بسیجی – شهبازی – را احضار به دادگاه کرده اند او استنکاف را از حضور دادگاه کرده و اصولا قوه قضاییه را مورد ریشخند و تخطئه قرار داده است.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر