در راستای خط "خمینی زدایی از نظام" اسم خیابان نوفل لو شاتو را نیز حذف کردند

فضاحت خط مشی خمینی زدایی در ساز و کارهای حاکم بر جریان بسیج بالا میگیرد و سروصدای اعتراض آمیز بسیجیهای سابقه دار را در می آورد.


در جریان راه اندازی مهندسی شدهء موج بسیجی ها برای راه انداختن هیاهوی در اطراف سفارت فرانسه، آرم خیابان "نوفل لو شاتو" را کنده و بدور افکنده شد.
این حرکت خودجوش نبوده و نیست، بلکه برعکس بطور مشخص نشانه دیگری از خط "خمینی زدایی" از ذهن تاریخی جامعه ایران است. این آش به قدری شور شده که حتی یک بسیجی سابقه دار موسوم به "مسعود ده نمکی" با انتشار عکسی از این واقعه، در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام خود به این عمل خُرده گرفته و یادآور شده که کندن نام خیابان نوفل لوشاتو، در واقع به زمین زدن خاطره مبارزه های مردم ایران برعلیه نظام سلطنتی در دوران اقامت آیت الله خمینی در دهکده نوفل لوشاتوی فرانسه میباشد، و ارتباطی به اعتراض به فرانسه یا دفاع از ارزشهای اسلامی یا بیان ارادت به حضرت رسولخدا صلی الله ندارد.
مسعود ده نمکی "درباره حاشیه‌های تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در تهران" نوشت: «شرف المکان بالمکین. شرافت مکان‌ها به انسان‌هایی است که در آنجا زیسته‌اند. شرافت نوفل لوشاتو به خاطر امام و تاریخ انقلاب بود، نه فرانسه بودن". 
به گزارش «تابناک»،تاریخ انتشار: ۰۱ بهمن ۱۳۹۳ - تجمع بزرگ عاشقان رسول الله (ص) در اعتراض به توهین‌های مکرر به حضرت محمد مصطفی (ص) در فرانسه در لوای آزادی بیان و حمایت دولت فرانسه از چنین اعمالی، روز دوشنبه در مقابل سفارت فرانسه با حضور هزاران تن از قشرهای مردمی برگزار شد و حاضران با شور حسینی، حماسه‌ای دیگر در نوفل لوشاتو آفریدند و در حرکتی مسالمت آمیز، اعتراضشان را نسبت به آنچه در خاک فرانسه رخ می‌دهد و توهین مستقیم به اعتقادات ۱.۵ میلیارد مسلمان است، اعلام کردند. 
در جریان تجمع در مقابل سفارت فرانسه در واکنش به توهین نشریه فرانسوی به حضرت محمد (ص) و حمایت دولت فرانسه از این رویه، نام نوفل لوشاتو که به خاطر امام خمینی (ره) بر این خیابان گذاشته شده بود، حذف شد. در همین راستا، مسعود ده‌نمکی نصیحتی در این زمینه کرد که باید در تجمعات مشابه مورد توجه قرار گیرد تا چنین حرکت‌های مثبتی در دفاع از مقدسات اسلامی به نحو احسن برگزار شود. 
تجمع کنندگان شعارهای «حسین حسین شعار ماست شهادت افتخار ماست»، «لبیک یا محمد (ص)»، «مرگ بر فرانسه»، «مرگ بر اسرائیل»، ‌«فرانسه فرانسه ننگت باد»‌، «لا اله الله محمد رسول الله»، «مرگ بر فرانسه و صهیونیسم»، خونی که در رگ ماست هدیه به رهبر ماست»، «مرگ بر وطن‌فروش»، «مرگ بر سازشکار» و «مرگ بر داعش آمریکایی» سر دادند. 
همچنین تجمع‌کنندگان با در دست داشتن پلاکاردهایی با عنوان «من محمد (ص) را دوست دارم» به زبان‌های مختلف جهان عکس‌هایی از جهاد مغنیه پسر شهید عماد مقنیه، پرچم‌های یا حسین (ع)، لا اله الا الله، عکس‌هایی از مقام معظم رهبری و... در دست داشتند. تجمع‌کنندگان با نوشتن نام حضرت محمد رسول‌الله (ص) روی تابلوی یکی از خیابان‌های اطراف سفارت فرانسه در تهران، به صورت نمادین، نام این خیابان را تغییر دادند. 
در این تجمع، احمد توکلی نماینده مردم تهران، سیدمحسن میرحاجی نماینده بسیج دانشجویی دانشگاه تهران، سلیم ملازهی به نمایندگی از دانشگاه مذاهب اسلامی، پهلوان نماینده جامعه اسلامی دانشجویان، حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان مطالب مهمی را درباره آنچه به شکلی مشکوک در پاریس رخ داد، بیان کردند و خواستار پیگیری راهکارهای مؤثر حقوقی و دیپلماتیک برای توقف چنین اهانت‌هایی شدند.
در این میان اما یک اتفاق قابل تأمل بود و آن، کندن تابلوی خیابان نوفل ‌لوشاتو در میان خشم انقلابی جوانان است؛ هرچند شاید این اتفاق در قبال برگزاری منظم و کم حاشیه این راهپیمایی ارزشی اهمیت بالایی نداشته نباشد، با توجه به ریشه چنین نامگذاری که ارتباط خاصی با فرانسه نداشته و بیشتر به یاد امام خمینی (ره) است، یادآوری یک نکته ضروری است و این نکته را نیز مسعود ده‌نمکی، کارگردان سینما و تلویزیون و چهره فعال در چنین عرصه‌هایی بیان کرده است. 
ده نمکی با انتشار عکس کندن تابلوی خیابان نوفل لوشاتو در صفحه شخصی‌اش در اینستاگرام درباره حاشیه‌های تجمع اعتراضی مقابل سفارت فرانسه در تهران نوشت: «شرف المکان بالمکین؛ شرافت مکان‌ها به انسان هایی است که در آنجا زیسته‌اند. شرافت نوفل لوشاتو به خاطر امام و تاریخ انقلاب بود، نه فرانسه بودن». 
«نوفل لوشاتو / Neauphle-le-Château» روستایی در نزدیکی پاریس است که شهرتش به دلیل اقامت امام خمینی از اواسط مهر تا یازدهم بهمن ۱۳۵۷ در دوران تبعید توسط رژیم پهلوی است و در همین راستا این خیابان که میزبان سفارت کشورهای متعددی از جمله فرانسه است، به چنین نامی تغییر یافت. در واقع نام این خیابان، به خودیِ خود، یک پیام انقلابی است. از این منظر، هرچند تجمع در مقابل سفارت فرانسه، اقدامی درخور و ارزشمند است، باید این ظرافت‌ها را در نظر گرفت و نصیحت برادرانه چهره‌ای چون ده‌نمکی را در این زمینه مورد توجه قرار داد

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر