جهان بینی عمامه به سرها نسبت به آیت الله خمینی چه ریشه هایی دارد؟

متعاقب پیروزی انقلاب ایران در بیست و دوم بهمن 1357 هجری خورشیدی، در روز بیست و هفتم آذر 1358 هجری خورشیدی، گروهگ تروریستی فرقان، تحت قیادت عده ای طلبه به سرکردگی آخوندی افراطی ومخالف آیت الله روح الله خمینی به نام گودرزی، آیت الله مفتح را هنگام ورود به دانشکده ی الهیات با شلیک چند گلوله از پا انداخت.
آیت الله روح الله خمینی به مناسبت شهادت آقای مفتح در پیامی بیان کرد :«...جناب حجت الاسلام دانشمند محترم آقای مفتح و 2 نفر پاسداران عزیز اسلام رحمة الله علیهم به فیض شهادت رسیدند و به بارگاه ابدیت راه یافتند و در دل ملت و جوانان آگاه ما حماسه آفریدند و آتش نهضت اسلامی را افروخته تر و جنبش قیام ملت را متحرک تر کردند.
خدایشان در جوار رحمت واسعه ی خود بپذیرد و از نور عظمت خود بهره دهد. امید بود از دانش استاد محترم و از زبان علم او بهره ها برای اسلام و پیشرفت نهضت برداشته شود و امید است، از شهادت امثال ایشان بهره ها برداریم. من شهادت را بر این مردان برومند اسلام تبریک و به بازماندگان آنان و ملت اسلام تسلیت می دهم.»

تهران- ایرنا- بیست و هفتم آذر سالروز شهادت آیت الله مفتح است؛ فرهیخته ای که سال ها برای نزدیکی حوزه و دانشگاه تلاش کرد تا این 2 مرکز علمی مهم، در راه مبارزه علیه استبداد، استعمار و برقراری نظام اسلامی همراه با هم گام بردارند.محمد مفتح در بیست و هشتم خرداد 1307 هجری خورشیدی در شهر همدان چشم به جهان گشود و در خانواده ای مذهبی رشد و پرورش یافت. پدرش شیخ محمود مفتح، روحانی و از واعظان مشهور این شهر بود. محمد مفتح در کودکی، ضمن آموزش احکام اسلامی، ادبیات را نیز از پدر فراگرفت و پس از سپری کردن تحصیلات ابتدایی، به دلیل علاقه و اشتیاق فراوان به یادگیری علوم اسلامی، در مدرسه ی علمیه ی آیت الله العظمی آخوند ملاعلی همدانی به تحصیل مشغول شد. او به دلیل داشتن استعداد بالا، دوره ی مقدماتی را در مدت کوتاهی به پایان رساند و برای کامل کردن تحصیلات خود به حوزه ی علمیه قم رفت.آیت الله مفتح در کنار یادگیری علوم دینی و حوزوی در دانشگاه نیز به تحصیل علم و دانش همت گماشت و در 1344 هجری خورشیدی در دوره ی دکترا رساله ی خود با را با موضوع «حکمت الهی و نهج البلاغه»، ارایه داد. این شخصیت علمی پس از به پایان رساندن تحصیلات خود در حوزه و دانشگاه، هم زمان با تدریس معارف دینی، در سخنرانی های خویش به ترویج احکام نورانی اسلام در میان مردم می پرداخت. آیت الله مفتح با تشخیص صحیح توطئه ی استعمارگران مبنی بر جدا نگاه داشتن 2 قشر دانشگاهی و روحانی، تمام توان خود را برای وحدت و نزدیکی میان دانشجویان و روحانیون به کار بست.این عالم مبارز آنچه را که سال ها با تلاش فراوان آموخته بود، به دانش پژوهان می آموخت و تربیت نیروهای جوان را برای مبارزه با رژیم پهلوی سرلوحه ی فعالیت های خود قرار می داد.

 او با شجاعت در کلاس های درس و سخنرانی های خود، مردم و به ویژه نسل جوان را به رویارویی با استعمار و استبداد فرا می خواند و آنها را آماده ی ورود به صف مبارزان راه آزادی می کرد.آیت الله مفتح با توجه به نیازهای اجتماعی و سیاسی موجود در جامعه، «جلسات علمی اسلام شناسی» را در 1340 هجری خورشیدی تشکیل داد. این ابتکار با هدف سازماندهی طلاب و بحث و تبادل نظر آنها در خصوص مسایل دینی صورت پذیرفت. این مجمع تلاش کرد تا چهره ی واقعی اسلام را به مردم نشان دهد. سرانجام نیروهای امنیتی شاه، این مرکز را به دلیل فعالیت هایش درباره ی نشر احکام اسلامی و بیداری مردم تعطیل کرد.او مانند دیگر شاگردان امام خمینی با آغاز نهضت انقلاب اسلامی در ابتدای دهه ی 1340 هجری خورشیدی، به صورت فعال به مبارزه علیه نظام طاغوتی و استبدادی پرداخت. وی در مسایل سیاسی بی پرده و با شور و حرارت با مردم سخن می گفت. پس از تصویب لایحه ی انجمن های ایالتی و ولایتی، وی با سخنان خود نیت و ماهیت ضد اسلامی حکومت در این مساله را افشا کرد.سخنرانی های او در شهرهای مختلف، در روشن ساختن آرمان نهضت اسلامی و افشای چهره ی رژیم پهلوی بسیار موثر بود، به گونه ای که سازمان اطلاعات و امنیت کشور (ساواک) با آگاهی از تاثیرات این سخنان، جلسه های سخنرانی ایشان را تعطیل و بارها او را دستگیر و زندانی کردند. وی همچنین در حسینیه ارشاد نیز به فعالیت های تبلیغی و علمی همت گماشت و پس از تعطیلی این حسینیه به وسیله ی رژیم، با پذیرش امامت جماعت مسجد جاوید در 1352، هسته ی دیگری از دانشجویان و روشنفکران را تشکیل داد و با تعطیلی این مسجد، وی امامت مسجد قبا را به عهده گرفت. نماز عید فطر در سیزدهم شهریور 1357 هجری خورشیدی با حضور پرشمار مردم به امامت آیت الله مفتح و سخنرانی آیت الله محمد جواد باهنر برگزار شد، که نقطه ی عطفی در تاریخ مبارزه های این مبارز انقلابی محسوب می شود. آیت الله مفتح در سخنرانی خود بر رهبری امام خمینی تاکید کرد. در این روز راهپیمایی مردم با شعار حمایت از امام خمینی و سرنگونی حکومت شاه از ابتدای صبح شروع و تا 9 شب ادامه داشت که این عمل زمینه ساز راهپیمایی هفدهم شهریور و حوادث پس از آن شد. آیت الله مفتح آثار گران بهایی را ازخود به یادگار گذاشت که می توان به اندیشه در علم منطق، حکمت الهی در نهج البلاغه، تفسیر مجمع البیان، آیات اصول اعتقادی قرآن و... اشاره کرد.همواره در سال های پیش از انقلاب اسلامی حکومت تلاش کرده بود میان حوزه و دانشگاه جدایی بیاندازد تا بدین وسیله، راحت تر به خواسته های خود برسد، ولی حضور روحانیون بزرگی مانند آیت الله مفتح در دانشگاه در پر کردن شکاف میان این 2 مرکز علمی، تاثیر به سزایی داشت.

راديو فردا مراد ویسی/ ۱۳۸۹/۰۶/۰۵ روزانه برنامه ای برای بازخوانی تاريخ سی ساله جمهوری اسلامی ايران ارايه می کند. امروز چهارم شهريور ماه اين برنامه اختصاص دارد به ترور مهدی عراقی از سران موتلفه در ۴ شهريور ۱۳۵۸توسط گروه فرقان و نيز بررسی نقش و جايگاه اين گروه در سال های اول انقلاب ۱۳۵۷ ايران.امروز چهارم شهريور مصادف با سالروز ترور مهدی عراقی از سران جمعيت موتلفه در سال ۱۳۵۸ توسط گروه فرقان .


توضيح بدهيد که اصولا گروه فرقان چگونه گروهی بود واز کجا و وارد عرصه سياست ايران شده بود؟
اولين نکته ای که بايد گفته شود اين است که اين ترور منتسب به گروه فرقان هست و در ۳۱ سال گذشته جز اظهار نظرهای رسمی جمهوری اسلامی و اعترافاتی که از اين گروه در تلويزيون جمهوری اسلامی پخش شد، اسناد مستقل ديگری درباره اهداف و نيات اين گروه و تشکيلات آن در دسترس نبوده است و به همين دليل ظهور و فعاليت اين گروه و حذف و سرکوب آن هنوز با ابهامات زيادی روبرو است.ولی طبق اعلام رسمی جمهوری اسلامی مقامات آن زمان جمهوری اسلامی،فرقان گروهی مسلح مخالف نظام جمهوری اسلامی ايران بود که با چند ترور مهم و کشتن برخی از شخصيت های کليدی جمهوری اسلامی وارد عرصه سياست ايران شد.از نظر جمهوری اسلامی اين گروه تعدادی جوان بودند که برداشت ها و تفسيرهای تندروانه ای از اسلام سياسی و قرآ ن داشتند و با تفسيری که از قرآن می کردند ، خود را فرقان يعنی جدا کننده بين حق و باطل می دانستند.

رهبری اين گروه با چه کسی بود؟
رهبر گروه فرقان شخصی به نام اکبر گودرزی معرفی شد که قبل از انقلاب ۱۳۵۷ در حوزه علميه طلبه بود که در ۱۸ دی ۱۳۵۸ دستگير شد و در روز ۳ خرداد ۱۳۵۹ در ۲۴ سالگی تيرباران شد.

اين گروه چه کسانی را ترور کردند؟ و با چه هدفی اين ترورها را انجام می دادند؟

از نظر جمهوری اسلامی گروه فرقان معتقد بودکه حکومت وقت جمهوری اسلامی يک حکومت منحرف از اسلام است و چون متفکرينی چون مرتضی مطهری و محمد مفتح نقش اصلی را در انحراف آن داشته اند بايد ترور ها متوجه چنين افرادی باشد . در همين چارچوب ۸ ترور به گروه فرقان منتسب هست.
ترور مرتضی مطهری که الان از وی به عنوان مهمترين متفکر جمهوری اسلامی ياد می شود در ارديبهشت ۵۸ ، ترور محمد مفتح ديگر روحانی معروف و نزديک به آيت الله خمینی در ۲۷ آذر ، ترور مهدی عراقی از سران موتلفه، از مدیران روزنامه کیهان و از غير روحانيون نزديک به محفل خصوصی آيت الله خمینی در چهارم شهريور ۵۸، ترورآِيت الله قاضی طباطبايی مهمترين روحانی حکومت در تبريز ،ترور تيمسار قره نی رييس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی و ترورحاجی تقی طرخانی از ديگر اعضای موتلفه و ترور شيخ قاسم اسلامی. البته در انتساب اين ترورها به گروه فرقان ، غير از روايت رسمی جمهوری اسلامی سند مستقل و معتبر ديگری ارائه نشده است. 
ترور اکبر هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۵۸ هم منتسب به گروه فرقان هست ؟

بله ولی هاشمی رفسنجانی از اين ترور جان سالم بدر برد.

و بالاخره سرنوشت اين گروه چی شد؟


از حدود ۷۰ نفری که به روايت جمهوری اسلامی از اين گروه در يک خانه تيمی بازداشت شدند ، ۲۵ نفر از جمله اکبر گودرزی رهبر گروه اعدام شدند و بعد از آن هم ديگر خبری از اين گروه نشد ولی در ادبيات سياسی ايران واژه گروه فرقان از آن به بعد برای بد نام کردن رقبا و متهم کردن آنها به داشتن افکار و عقايد التقاطی استفاده می شد

بعضی ها گفته اند که فرقان به مجاهدين خلق وابسته بودند؟

اين ديدگاه را من فقط در سخنان محمد صادق مفتح ديدم که پسر محمد مفتح است وپدرش توسط گروه فرقان کشته شد . اين فرد مدعی است که اسناد همکاری فرقان و مجاهدين خلق در سفارت اشغال شده امريکا در تهران بدست آمده ولی سند محکمی برای اين ادعا ارائه نشده است . ضمن اينکه وی مدعی شده که انگليس برای لطمه زدن به انقلاب ايران درصدد ترور متفکرين انقلاب از طريق گروه فرقان بوده که برای اين هم سندی وجود ندارد .

سوال آخر شما اشاره کرديد به ابهاماتی که در باره گروه فرقان هست. شما فکر می کنيد چگونه می شود اين ابهام را برطرف کرد؟

به نظرم در درون جمهوری اسلامی آقايان محمد عطريان فر و سعيد حجاريان که اتفاق هر دو در جريان تحولات سال گذشته ايران بازداشت شدندو سپس آزاد شدند اطلاعات بيشتری در اين مورد دارند . آقای عطريان فر و حجاريان در آن موقع از مسولان اطلاعاتی و امنيتی کشور بودند و اگر اطلاعات بيشتری را در اين باره منتشر کنند به رفع ابهامات درباره فرقان کمک خواهند کرد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر