بازخوانی قتل خلیل عالی‌‌نژاد، هنرمند کورد آئین یارسان، در سوئد

خلیل عالی‌‌نژاد ، هنرمند کورد کرمانشاهی پیرو آئین یارسان ، در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۸۰ توسط ماموران جمهوری اسلامی در سوئد به قتل رسید. متن زیر گزارشی است از یک وب سایت سوئدی که در ۱۸ نوامبر ۲۰۰۵ منتشر شده است و برای اولین بار ترجمه آن در خودنویس منتشر می‌شود.


چهار سال است که از قتل موسیقیدان ایرانی‌ می‌‌گذرد. پلیس حالا اعتراضاتی دریافت می‌‌کند که چرا تا کنون هیچ نتیجه‌ای حاصل نشده است.

خلیل عالی‌‌نژاد، موزیسین ایرانی‌ که درخواست پناهندگی از سوئد کرده بود، در تاریخ ۱۸ نوامبر ۲۰۰۱ ، در مجتمع ا بی‌اف منطقه وسترا فرولوندا (م: ناحیه‌ای در جنوب غربی گوتنبرگ سوئد) (۱) در یک حمله آتش‌سوزی کشته شد. چهار سال گذشته و پلیس هنوز کسی‌ را دستگیر نکرده است.

کارل برگستروم(۲)، دادیار پرونده ،می‌ گوید: «این رخداد یک قتل است، یک تصادف اتفاقی‌ نیست.» یک مرد ۳۳ ساله و یک زن ۳۴ ساله مظنون به انجام این قتل دستگیر شدند، اما دادگاه ناحیه گوتنبرگ، دلایل و مدارک دستگیری آنها را کافی‌ ندانست و آنها آزاد شدند. بعد از آتش‌سوزی، یک کمیته پیگیری قتل عالی‌‌نژاد، برای کمک به تحقیقات پلیس تشکیل شد. آنها با وکالت از طرف خانواده عالی‌‌نژاد، ۲ سال تلاش کردند تا ردپا و انگیزه این قتل را پیدا کنند. روز جمعه، رئیس کمیته به همراهی پنجاه نفر معترض دیگر، یک نامه اعتراضی را تسلیم رئیس پلیس ناحیه کرده و تقاضا کردند منابع بیشتری برای این تحقیقات در نظر گرفته شود.

آنها مدت چهار سال است که فقط انتظار می‌‌کشند. فرخ قهرمانی، رئیس کمیته پیگیری قتل، می‌گوید: «ما اطلاعات مربوطه را به پلیس ارائه کرده ایم اما پلیس پاسخی به ما نمیدهد. پلیس خیلی‌ چیزها را میداند اما آنها را اعلام نمی‌‌کند. خلیل (عالی‌ نژاد) به وسیله رژیم ایران کشته شده است. او (عالی‌‌نژاد) یک رهبر پر نفوذ اهل حق (آئین یارسان) بود که از اسلام روی گردانده بود و به همین خاطر توسط رژیم (جمهوری اسلامی) ترور شد. من برگه‌ های بازجویی از او توسط پلیس مخفی‌ ایران ( وزارت اطلاعات) را دیده‌ام.»

اهل حق (یارسان) یک اقلیت دینی در ایران است . بنا بر گفته‌های فرخ قهرمانی، (یارسان) یک (آئین) و جنبش صلح آمیز مرتبط با عرفان است که حدود ۴ میلیون پیرو دارد. خلیل عالی‌ نژاد نقش برجسته‌ای را در این جنبش ایفا می‌‌کرد و به دلیل اینکه به مرگ تهدید شده بود به سوئد گریخت. پرهام قهرمانی، دانشجوی حقوق، می‌‌گوید : «پلیس (سوئد) نمی‌خواهد این واقعیت را بپذیرد که رژیم ایران مسوول این قتل است، آنگاه چه میخواهند انجام دهند؟ اثبات این مساله برای رابطه سوئد و ایران به نظر نمیرسد چیز خوبی‌ باشد.» پرهام قهرمانی اضافه می‌کند: «این موضوع، در رابطه با امنیت فعالان سیاسی و دینی ایرانی‌ که در سوئد زندگی‌ می‌‌کنند، مساله مهمی‌ است. به سر انجام رساندن پرونده این قتل توسط پلیس سوئد برای آنها (ایرانیان سوئد) اهمیت اساسی‌ زیادی دارد.»

آتش‌سوزی در مجتمع ا بی‌اف در خیابان ناورلورسگاتن در منطقه فرولوندا تورگ رخ داد(۳) جایی‌ که جسد مرد ۴۴ ساله پیدا شد, منطقه‌ای بازی با چشم اندازی وسیع که در آن مجتمع‌های مسکونی متعددی قرار دارد. پیتر اهلسن مدیر ا بی‌اف می‌گوید: «یک درگیری تن‌ به تن‌ سختی روی گرفته بود، همه چیز (در آن آپارتمان) خورد شده بود و سپس کسی‌ با ریختن گازوئیل (آپارتمان) را به آتش کشیده بود . سه‌ واحد از آپارتمانها به طور کامل در آتش سوزی تخریب شده و از بین رفت.»

بسیاری از معترضان شرکت کننده در تظاهرات می‌گفتند که خلیل(عالی‌‌نژاد) قبل از شروع آتش سوزی کشته شده بود. اما پلیس مدارک و شواهد بدست آمده را مخفی‌ نگه داشته و آنها را برای عموم علنی نکرده است. دادیار پرونده، کارل برگستروم ، در رابطه با اینکه عالی‌‌نژاد قبل از به قتل رسیدن تهدید شده بود ،هیچ اظهار نظری نکرد. کارل برگستروم، دادیار پرونده، می‌گوید: «این یک پرونده پیچیده است و من می‌خواهم به حقیقت دست پیدا کنم.» تظاهرات کنندگان میخواهند بدانند پلیس در این ۴ سالی‌ که تحقیقات در باره این قتل در حال انجام بوده است، چه کاری انجام داده است. 

۱: ABF:s lokaler i Västra Frölunda / ABF’s premises in Västra Frölunda

۲: Carl Bergström / Carl Bergstrom

۳: ABF:s lokaler på Näverlursgatan vid Frölunda Torg / ABF’s premises on birch-bark horn street at Frölunda Torg


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر