زنجیره انسانی دراویش گنابادی در برابر دادگستری و وعده های مقامات قضایی


در پی تجمع مسالمت آمیز و اعتراضی دراویش طریقت گنابادی در برابر دادستانی تهران در هفته های اخیر، امروز یکشنبه ۶ مهرماه ۱۳۹۳ خورشیدی ، جمعی از پیروان این طریقت صوفیانه در ایران در اعتراض به عدم رسیدگی به وضعیت دراویش دربند و وخامت وضعیت جسمی ایشان - در پی اعتصاب غذای نامحدود و اعتراض به نگاه امنیتی حکومت بر پیروان طرایق تصوف در ایران - در مقابل دادگستری تهران دست به برگزاری «زنجیره همدلی» زدند.


این دراویش با سکوت در برابر ساختمان دادگستری دستهایشان را بهم زنجیر کرده و با در دست داشتن پلاکاردهایی خواستار تحقق خواسته های خود و هم مسلکی هایشان از مقامات و مراجع قضایی ذیصلاح شدند.

بر اساس گزارشها نماینده وزیر دادگستری با حضور در جمع دراویش متحصن در محل، ضمن دعوت به نشست با خانواده های دراویش در بند، یک هفته مهلت خواست تا به خواسته های آنها رسیدگی کند.

نماینده وزیر دادگستری از متحصنین خواسته تا در جلسه ای با حضور مسئولان قوه قضاییه و رئیس مجلس به وضعیت دراویش در بند رسیدگی شود و نتایج مذاکرات را به اطلاع آنها برساند.

گزارشها حاکی از آن است ، پس از وعده های فرستاده ویژه وزیر دادگستری خانواده های زندانیان از تحصن کنندگان که عموما هم مسلکی هایشان هستند خواستند تا محل را ترک کنند. به گفته تحصن کنندگان در این حرکت اعتراضی ، قرار است در صورت عدم تحقق خواسته های دراویش و خانواده های دراویش در بند، تحصنی گسترده تر در هفته های آتی برگزار شود.

بگفته شاهدان عینی حاضر در محل ، جمعیت امروز تحصن کنندگان مقابل وزارت دادگستری بیش از ۱۰۰۰ تن تخمین زده شده است.

گفتنی جمعی از حامیان ، اعضا و هواداران نهادهای حقوق بشری بویژه انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران در روزهای اخیر با انتشار بیانیه ای خطاب به علی یونسی مشاور ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی هشدار داده بودند که در صورت عدم تحقق خواسته های برحق دراویش دربند و خانواده های آنها و رفع نگاه امنیتی حکومت بر جامعه دراویش ایران در شهرهای مختلف اروپا و آمریکا و کانادا ، دست به برگزار تجمعات اعتراضی خواهند زد.

به همین منظور ظهر امروز - یکشنبه ۶ مهرماه ۱۳۹۳ – اعضا و هوادران این نهاد حقوق بشر در میدان ترافالگار شهر لندن در کشور بریتانیا که یکی از میادین پرتردد شهر لندن بشمار میرود با در دست داشتن پلاکارد و با سر دادن شعارهایی دست به برگزار حرکتی اعتراضی در همدلی و همراهی با دراویش در بند و خانواده هایشان زدند.

همچنین حرکتی مشابه از سوی نهاد حقوق بشر – انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران – در کشور سوئد برگزار شد. که گزارش تکمیلی آن متعاقبا به سمع و نظر خوانندگان خواهد رسید.

شایان ذکر است ، تظاهرات مشابهی در هفته جاری در کشورهای فرانسه ، بلژیک و کشورهای نوردیک برگزار خواهد شد. در بیانیه مطبوعاتی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران خطاب حجت الاسلام علی یونسی آمده است، در صورت عدم تحقق خواسته های اعتصاب غذاکنندگان در زندان ، اعضا و هواداران انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران در کشورهای مختلف اروپا و آمریکا و کانادا دست به اعتصاب غذای نامحدود خواهند زد.از سوی دیگر ، در اقدامی ناشایست و غیرمرسوم ، سایتهای وابسته به محافل امنیتی – اطلاعاتی بجای اقرار به اشتباه در اعمال سرکوب و خشونت علیه پیروان طریقت گنابادی در ایران ، بطور ناجوانمردانه و بدور از شأن ضمن تخطئه حرکت دراویش متحصن و اعتصاب غذای دسته جمعی زندانیان در سیاهچالهای جمهوری اسلامی اقدام به انتشار اخبار کذب و ساختگی و شایعه پراکنی در سایتهایشان علیه دراویش طریقت گنابادی در ایران کرده اند.


هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر