گفتگوی رادیو فردا با دکتر سیدمصطفی آزمایش درخصوص اظهارات اخیــر وزیر اطلاعات


گفتگوی رادیو فردا با دکتر سید مصطفی آزمایش در خصوص سخنان اخیر آقای محمود علوی، وزیر اطلاعات که در تضاد صد در صد با منشور حقوق شهروندی است.

رادیو فردا /فایل صوتی - محمود علوی وزیر اطلاعات ایران ، در نشستنی که اخیرا بین رؤسای آموزش و پرورش مناطق مختلف ایران برگزار شده ؛ گفته است : "این تفکر که دانش آموزان از لحاظ فکری به هرکجا که می خواهند بروند، موجب میشود که درویش یا صوفی شوند، یا بی دین بشوند یا بگفته وی به سمت اباحیگری بروند...". 


بیشتر بخوانیم :گفتگوی شهرام میران (از رادیو فردا) با دکتر سیدمصطفی آزمایش سخنگوی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران را دنبال میکنیم :

دکتر سیدمصطفی آزمایش : مطلبی که سیدمحمود علوی بعنوان عضو مجلس خبرگان رهبری و وزیر اطلاعات کابینه آقای روحانی گفته بسیار خطرناک است؛ به این دلیل که آقای علوی راجع به رفتار و عمل دانش آموزان صحبت نمی کند بلکه راجع به عقیده دانش آموزان صحبت می کند. یعنی اینجا بحث تفتیش عقاید است. این اقا نظرشان این است که «آن اسلامی!» که ما در مملکت می خواهیم پیاده بکنیم « آن دین حکومتی» را . آقای علوی نقطه مقابل اعتقاد به ایدئولوژی حاکم در ایران را شیطان پرستی و اباحیگری گرفته . این نشانۀ عمق ایدئولوژیک (حاکمیت) است، که در اصطلاح امروز به آن «فاشیسم مذهبی» می گویند.

شهرام میریان : آقای وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی همانطور که شما اشاره کردید از یک طرف می گوید : "ما نباید بگذاریم دانش آموزان درویش و صوفی و بی دین بشوند..." از طرف دیگر علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیتهای دینی و قومی از همکاری و همیاری و تساهل و مدارا با اینگونه اقلیتها صحبت می کند؛ نظر شما درباره این دو دیدگاه چه است؟

دکتر سیدمصطفی آزمایش : اگر حرف آقای یونسی را ما پایه قرار دهیم در تناقض آشکار با حرف محمود علوی قرار می گیرد که داشتن هرگونه عقیده ای را خارج از چهارچوب ایدئولوژی ولایت فقیه مسلط بر ایران اباحیگری و نهایتا شیطان پرستی می داند. یعنی مسیری را که آقای یونسی دارد بعنوان مدافع حقوق اقلیتهای قومی – دینی در ایران پیشنهاد می کند و این را وابسته می کند به حقوق شهروندی کاملا در تناقض و تباین اشکار با آن تک بعدی دیدن و ایدئولوژیک نگاه کردن اقای محمود علوی دارد. و نشان می دهد که کابینه آقای روحانی بر سر مسئله اقلیتها دارای دوپارچگی و انشعاب در درون خودش است.

شهرام میریان : وضعیت درویشان زندانی در زندان اوین و دیگر زندانهای جمهوری اسلامی ایران چگونه است؟

دکتر سیدمصطفی آزمایش : فشارها از زمانیکه کابینه آقای حسن روحانی روی کار آمده بر روی درویشها به هیچ وجه کاسته نشده، خانواده ها همچنان از سرنوشت عزیزان خودشان بی خبر هستند. هفت روز پیش بود که درمان آقای افشین کرمپور که زندانی زندان اوین بود و به بیمارستان شهدای تجریش فرستاده شده بودند معالجاتشان معوق شد و ایشان را بدون ترخیص پزشک برگرداندند زندان در نتیجه هم بندی هایشان یعنی آقای مصطفی دانشجو و آقای مرادی سروستانی هم گفتند ما هم حاضر نیستیم در بیمارستان شهدای تجریش بمانیم و رضایت نامه دادند که خودشان برگردند به زندان ولی یک ماشین شخصی آمد و اینها را با خودش برد؛ معلوم نیست که الآن اینها کجا هستند وسرکوب های امنیتی روی دراویش همچنان اعمال میشود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر