بولتن نیوز، دیده بان، جوان آنلاین، عماریون، ندای انقلاب،وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران

انواع سایت های وابسته به سپاه

سایت های وابسته به سپاه پاسداران به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند. دسته نخست سایت هایی هستند که به عنوان سایت رسمی بخش های مختلف سپاه و بسیج فعالیت می کنند؛ همچون سایت "سپاه نیوز" که زیر نظر "مرکز اطلاعات و نشرالکترونیک اداره روابط عمومی و انتشارات سپاه" به فرماندهی "رمضان شریف" از فرماندهان ارشد سپاه فعالیت می کند یا سایت "حماسه" که اخبار روابط عمومی سپاه پاسداران را منتشر می کند. 
قریب به اتفاق سپاه های استانی نیز هر یک سایت مشابهی دارند همچون سایت سپاه استان تهران، سایت سپاه عاشورا وابسته به سپاه آذربایجان شرقی. 
فعالیت رسانه ای سپاه پاسداران و بسیج در اینترنت اما اکنون ابعاد دیگری نیز دارد و به شماری از سایت ها و خبرگزاری های مادر، و ده ها سایت اقماری گسترش یافته است. از جمله سایت ها و خبرگزاری های مادر که فعالیت رسانه ای سپاه پاسداران و بسیج در اینترنت را بر عهده دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد: 
خبرگزاری فارس، بصیرت، سپاه نیوز، ندای انقلاب، فرهنگ انقلاب اسلامی، فاطرنیوز، مشرق نیوز، بولتن نیوز، دیده بان، جوان آنلاین، عماریون، بسیج پرس ، خبر دانشجو و خبرگزاری تسنیم وابسته به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران و نزدیک به سپاه قدس-شاخه برون مرزی سپاه پاسداران.
علاوه بر این سایت ها و خبرگزاری ها، سپاه پاسداران همچنین اقدام به تاسیس مجموعه های رسانه ای کرده است که هر یک چندین سایت و خبرگزاری را اداره می کنند. برای نمونه "مجتمع رسانه ای اطلس" یکی از مجموعه هایی است که خود به تنهایی مجموعه ای از سایت های اقماری شامل برهان، نسیم آنلاین، مجلس نهم، افسران جوان جنگ نرم، اشراق، موج قانون، به دخت، دیدار مدیا، ایران هسته ای، سفیر را نیز راه اندازی کرده است.

سپاه پاسداران ایران طی سالهای گذشته بصورت گسترده وارد فعالیت های رسانه ای شد و در اینترنت حضوری پرنگ داشته است. اما به نظر می رسد که اکنون این ارگان تصمیم گرفته که فعالیت های خود را در سطح تلویزیونی گسترش دهد.
دبی-العربیه.نت فارسی/   مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران ایران، روز پنجشنبه 6-3-2014 اعلام کرد، این ارگان در 24 استان کشور فعالیت تلویزیونی داشته و برنامه تولید می کند.


به گزارش فارس، سردار رمضان شریف، بعد از ظهر پنجشنبه در جریان بازدید از مرکز تلویزیونی سپاه خراسان شمالی گفته است که پیگیری‌های لازم برای راه‌اندازی مرکز تلویزیونی سپاه پاسداران ایران در سایر استان‌ها با تعامل صدا و سیمای این کشور در حال انجام است".
فعالیت های رسانه ای سپاه
تاریخ ورود سپاه پاسداران به فعالیت های رسانه ای به سالهای 1990 بر می گردد. 2 سال پس از پایان جنگ ایران وعراق سپاه پاسداران به سوی مطبوعات و رسانه ها خیز برداشت. درآغاز سپاه با بولتن روزانه ای به نام "اخبار و تحلیل ها" که اداره سیاسی نمایندگی ولی فقیه در سپاه منتشر می کرد، اعضای خود را در جریان رویدادها و مواضع فرماندهی سپاه قرار می داد. علاوه بر این اخبار رسمی سپاه و بسیج نیز از سوی رسانه های دولتی چون صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و روزنامه ها رسمی منتشر می شد. اما فعالیت های عمده و علنی مطبوعاتی سپاه با انتصاب حسین شریعتمداری عضو ارشد سپاه توسط علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به عنوان "نماینده ولی فقیه و مدیر روزنامه کیهان" و انتصاب محمدحسین صفارهرندی که سال ها رئیس اداره سیاسی سپاه بود به عنوان "سردبیر کیهان" آغاز شد و به این ترتیب یکی از پرسابقه ترین روزنامه های ایران در اختیار سپاه پاسداران قرار گرفت.

پس از انتخابات سال 1997 و انتخاب محمد خاتمی به ریاست جمهوری ایران جریان انتشار روزنامه های نزدیک به اصلاح طلبان در ایران آغاز شد. در همان سالها سپاه پاسداران با انتشار روزنامه "جوان" تلاش کرد فعالیت مطبوعاتی خود را گسترش دهد. اما روزنامه جوان تا سال 2009 و انتشار نسخه "جوان آنلاین" نتوانست پاسخ گوی اهداف مورد نظر سپاه باشد.
ورود سپاه به رسانه های اینترنتی
نخستین تجربه اعضای سپاه پاسداران راه اندازی سایت "بازتاب" در سال 2001 بود. مدیریت سایت "بازتاب" را شماری از اعضای پیشین سپاه که از نزدیکان محسن رضایی فرمانده پیشین این ارگان بودند، بر عهده داشتند. عملکرد سایت بازتاب در خصوص مخالفان خارج از کشور و نیز اصلاح طلبان داخل ایران با سیاست های کلی سپاه همسو بود. با آغاز انتخابات سال 2005 مدیران بازتاب از محسن رضایی و محمد باقر قالیباف دو فرمانده ارشد سپاه حمایت نکرد و از محمود احمدی نژاد پشتیبانی نمود. همین امر باعث اختلاف درونی سپاه شد و این سایت ابتدا فیلتر و تعطیل شد، و بعدها در دوره احمدی نژاد جای آن سایت تابناک تاسیس شد.
خبرگزاری فارس وابسته به سپاه
با راه اندازی خبرگزاری فارس در سال 2002، سپاه پاسداران بزرگترین و تاثیرگذارترین رسانه خود در عرصه عمومی را راه اندازی کرد. این خبرگزاری زمانی آغاز به کار کرد که خبرگزاری "ایرنا" به عنوان خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی در اختیار دولت اصلاح طلب محمد خاتمی بود و خبرگزاری های ایسنا و ایلنا نیز دو خبرگزاری با گرایش اصلاح طلبانه شناخته می شدند.

خبرگزاری فارس تا مدت ها وابستگی خود به سپاه پاسداران را پنهان می کرد و این در حالی است که برنامه هفتگی آن را "شورای تعیین خط مشی" که مرکب از شماری از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران می باشد در طی جلسات هفتگی تعیین می شد و می شود. محمدحسین صفار هرندی معاون فعلی فرمانده کل سپاه وجود چنین شورایی را تائید کرده و گفته است که خودش نیز عضو "شورای هفتگی تعيين خط مشی خبرگزاری فارس بوده است."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر