نامه ۱۷۷ وکيل دادگستری به لاریجانی در مورد پرونده وکلای زندانی دروایش

فایل صوتی رادیو فردا - ۱۷۷ وکيل دادگستری در نامه‌ای به آيت الله محمد صادق لاريجانی رييس قوه قضاييه جمهوری اسلامی ايران،خواستار رسيدگی او به نحوه عملکرد قاضی ابوالقاسم صلواتی رييس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در رسيدگی به پرونده اتهامی وکلای زندانی دراويش گنابادی شده اند.
رادیو فردا درباره دلايل نگارش اين نامه با مصطفی آزمايش از فعالان حقوق دراويش در خارج از ايران گفت و گو کرده است:دکتر سیدمصطفی آزمایش : آقای قاضی صلواتی مسئول پرونده آقایان دراویش وکیل و مدافع حقوق بشر است که اینها بدون محاکمه و بدون رسیدگی عادلانه ، پرونده را در اختیار دارد. این آقای قاضی صلواتی به هیچیک از ارکان رویه قضایی و قانون اساسی و قانون مجازات عمومی و آئین دادرسی کیفری پایبند نیست و به کسی هم جوابگو نیست. حالا از میان این آقایان ، آقای اسلامی و آقای یداللهی دو تن از وکلای شیرازی هستند که پرونده شان افتاده در جمع کسانیکه در بند ۳۵۰ اوین بسر می برند زیر دست آقای قاضی صلواتی مانند بقیه. وقتی از ایشان خواسته میشود که موارد اتهامی این اشخاص چیست ؟ چرا در زندان هستند ؟ و وکیل مطابق قانون آئین دادرسی حق دارد که بیاید پرونده موکلش را بخواند و قاضی موظف است که این پرونده را در اختیار وکیل مدافع قرار دهد آقای قاضی صلواتی از این قضیه استنکاف کرده و اصول دادرسی عادلانه را کاملا لگدمال کرده وزیر پا گذاشته است.
محمد ضرغامی : آقای آزمایش ؛ آیا تا بحال پیش ازاین خانواده های این افراد تلاش کرده بودند که این مسئله را در دادگاه انتظامی قضات مطرح کنند؟
دکتر سیدمصطفی آزمایش : در مورد پرونده آقایان وکلای دراویش و مدافعین حقوق بشر که درویش پیرو مکتب طریقت نعمت اللهی گنابادی هستند، هرگونه دادخواهی و هرگونه شکایت و هر گونه اعتراضی که قابل تصور باشد توسط خانواده ها و عزیزانشان در بیرون زندان صورت گرفته و نتیجه ای نبخشیده است و قوه قضاییه هم به این مسئله رسیدگی نمی کند یعنی نشان داده شده که متأسفانه در این مدت که آقای قاضی صلواتی اصولا زیر تأثیر قوه قضاییه نیست و از نهادهای امنیتی متأسفانه تأثیرپذیر است.
محمد ضرغامی : خوب در این شرایط چطور ممکن است که این نامه بتواند کارساز واقع شود؟
دکتر سیدمصطفی آزمایش : اصلا اینجا خارج از قضیه رسیدگی به دو مورد آقای امیر اسلامی رودکی و فرشید یداللهی فارسی مسئله استقلال قوه قضاییه است که کاملا بازیچه نهادهای امنیتی شده و آقای قاضی صلواتی در کمال بیخبری و بی توجهی کار خودش را می کند چون به او دستور می دهند، و این مسئله سلامت قوه قضاییه را بخصوص در این برهه از زمان که انتخابات کانون وکلا تدارک دیده میشود و بیش از پیش نهادهای امنیتی حتی می خواهند بر روی کانون مستقل وکلا که اصولا یک نهاد مستقل از قوه قضاییه است هم دست بیندازند. به همین دلیل اینجا لازم می آید که وکلا در هر نقطه ای برای اینکه استقلال خودشان را حفظ کنند استقلال قوه قضاییه را حفظ کنند. و به همین دلیل به آقای صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه دارند هشدار می دهند. که اگر بیش از این بی توجهی بکنید دیگر از قوه قضاییه هیچ نام و نشانی باقی نمی ماند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر