نشست مجمع عمومی انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم

هیئت مدیره جدید انجمن ادیان و مذاهب انتخاب شد

در ششمین نشست مجمع عمومی انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم اعضاء جدید هیئت مدیره این انجمن انتخاب شدند.
به گزارش بولتن نیوز، از قم به نقل از مرکز خبر حوزه، ششمین نشست مجمع عمومی انجمن ادیان ومذاهب حوزه علمیه قم در سالن همایش انجمن‌های علمی حوزه با حضور اعضای این انجمن برگزارشد.
حجت‌الاسلام محمد رسول‌زاده‌ بازرس دور پنجم در این مراسم به ارائه گزارشی از فعالیت این انجمن در سال‌های گذشته پرداخت و گفت: این انجمن در این فاصله زمانی با همکاری سایر مراکز 15 نشست علمی در قالب موضوعاتی چون، مطالعات ادیان و مذاهب، سلفی‌گری در عصر معاصر و مناسبت علما در تقریب مذاهب برگزار کرد‌.
وی ادامه داد: برگزاری‌ 25 جلسه هیئت مدیره در قالب موضوعاتی چون طرح ممیزی ادیان و مذاهب و اتمام طرح ممیزی عرفان و... از دیگر فعالیت‌های این انجمن است.
در ادامه این جلسه انتخابات هیئت مدیره و بازرسان با رای اعضا برگزار شد و محمد جواد صاحبی به عنوان رئیس، جوادی، مفتاح، جاودان و حجج اسلام والمسلمین  قیوم، شریعتمداری و باغبان ارانی به عنوان اعضاء اصلی هیئت مدیره و حجج اسلام والمسلمین رضانژاد و بهشتی مهر به عنوان  عضو علی البدل و همچنین حجج اسلام والمسلمین رسول زاده و حسنی به عنوان بازرس اصلی و آقانوری به عنوان بازرس علی‌البدل انتخاب شدند.


مشخصات کلي
نام قبلي: مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب
نام عربي: مرکز الدراسات و الابحاث فی الادیان و المذاهب
نام انگلیسی : The Center for Religions Studies: "C.R.S "
ماهيت : پژوهشی، آموزشی،
زمينه فعاليت : شناخت و معرفی ادیان و مذاهب،
وابستگي : موسسه خیریه شهید نواب
بنيانگذار : موسسه خیریه شهید نواب
رياست عالي : سید ابوالحسن نواب
نام مسئول : سید ابوالحسن نواب
سال تأسيس : 1375
شماره ثبت : 169
تلفن : 3 - 2917941،
دورنگار : 2918247،
پايگاه وب : www.adyan.org،
آدرس : قم، 45 متری صدوق، 20 متری حضرت ابوالفضل (ع)، تقاطع اول، پلاک 99 ص.پ: 178 - 37185
معرفي
مرکز مطالعات و تحقیقات ادیان و مذاهب در سال 1375 به همت جمعی از دانشوران حوزه علمیه قم بنیاد نهاده شد.

تشریح فعالیت های علمی و پژوهشی انجمن ادیان و مذاهب اسلامی حوزه
محمد جواد صاحبی، مدیر انجمن ادیان و مذاهب حوزه علمیه قم در گفت وگو با مرکز خبر حوزه ضمن بیان گزارشی از عملکرد این انجمن، به روند تأسیس آن اشاره نمود و گفت: این انجمن از اولین انجمن هایی است که بعد از موافقت معاونت پژوهشی حوزه در سال 1382 تأسیس گردید. مسئولیت این انجمن از ابتدا بر عهده اینجانب بوده و تاکنون سه دوره از کارکرد آن می گذرد و در این مدت، کارنامه نسبتاً مقبولی را از خود ارائه داده است. وی افزود: فلسفه وجودی انجمن های علمی حوزه، اجتماع محققان هر رشته برای ارتقاء و گسترش دانش است و فلسفه وجودی انجمن ادیان و مذاهب، اجتماع محققان و متخصصان ادیان و مذاهب می باشد.
این انجمن ابتدا با 12 عضو تشکیل شد و در حال حاضر با 33 عضو به کار خود ادامه می دهد.
مدیر انجمن ادیان و مذاهب اسلامی حوزه خاطرنشان کرد: رشته ادیان و مذاهب به عنوان یک رشته تخصصی حوزه در مؤسسه ادیان و مذاهب، مدرسه علمیه امام خمینی وابسته به جامعةالمصطفی و موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی تدریس می شود.
آقای صاحبی به شرایط پذیرش این انجمن اشاره کرد و گفت: اعضای پیوسته، با مدرکسطح سه و بالاتر و اعضای وابسته، با مدرکسطح دو و بالاتر پذیرفته می شوند و علاوه بر مدارکتحصیلی، شرایط تحقیق و پژوهش هم در پذیرش این انجمن مطرح است و اولویت پذیرش، با کسانی است که دارای آثار علمی کتاب، مقاله و سنوات تحصیل بوده و صاحب نظران این رشته باشد.
مدیر انجمن ادیان و مذاهب اسلامی به اهمیت این رشته اشاره کرد و بیان داشت: این رشته، مخصوصا برای حوزه های علمیه، از جمله رشته های ضروری می باشد و دلیل این ضرورت نقد و بررسی، پاسخ به شبهات ادیان و مذاهب و ایجاد تعامل و همکاری بین ادیان و مذاهب است.
وی در ادامه یادآور شد: دین اسلام با دیگر ادیان آسمانی، در مواردی هم چون توحید و معاد و ... مشترکاتی دارد که با این مشترکات می تواند در مقابل دین ستیزان بایستد و در مواردی هم میانشان نقاط افتراق وجود دارد که سعی می کنیم با بحث های علمی، موارد اختلافی را به حداقل برسانیم. این موضوع بحث و تعامل با دیگر ادیان آسمانی از زمان ائمه اطهار علیهم السلام تاکنون ادامه داشته و مربوط به زمان خاصی نمی باشد. بحث و تبادل نظر و اندیشه، از جمله موضوعاتی است که از زمان ائمه علیهم السلام آغاز شده است و بخشی از این مذاکرات و گفت وگوهای علمی در کتاب شریف احتجاج، به وضوع دیده می شود. لذا این موضوع خود سندی از ریشه دار بودن این رشته در فرهنگ دین ما می باشد.
مدیر انجمن ادیان و مذاهب اسلامی با تأکید به ضرورت اطلاع کامل و دقیق از ادیان و مذاهب مختلف گفت: این ادیان در بستر تاریخ و تحولات زمانه تحریف شده اند و ما باید در ضمن نقد عالمانه معارف تحریف شده آن ادیان، اشتراکات دین خود را با ادیان دیگر جویا شویم؛ تا بتوانیم پاسخگوی نیازها باشیم.
وی با اشاره به همایش ها و نشست های برگزار شده در این انجمن علمی، گفت: یکی از فعالیت های انجمن، برگزاری همایش ها و نشست های مختلف می باشد و نشست هایی که تاکنون در این انجمن بر پا شده است عبارتند از؛ همایش سنت مناظره و گفت وگو با پیروان ادیان و مذاهب که به صورت کتاب منتشر شده است، سمینار جریان های جدید وهابیت، همایش امام صادق علیه السلام و گفتمان با پیروان ادیان و مذاهب همایش بررسی شیوه ها، عملکردها و رویکردهای مسیحیت تبشیری در جهان اسلام و همایش اسلام ستیزی در غرب آقای صاحبی گفت: فعالیت دیگر انجمن ادیان و مذاهب اسلامی، برگزاری کلاس های آموزشی کوتاه مدت، به صورت دوره های فشرده برای سطوح میانی حوزه با عنوان ادیان ابراهیمی و ادیان شرقی بوده است که این کلاس ها در اینده در سطح گسترده تر و با کیفیت مطلوب تری برگزار می شود.
وی در همین زمینه افزود: از دیگر فعالیت های این انجمن پیگیری تحقیقات پیمایشی می باشد. کیفیت این تحقیقات طوری است که اعضای انجمن با سفر کردن به مناطقی که هنوز آثاری از ادیان گذشته در آنجا به جای مانده است، بعضی از واقعیات و حقایق آن ادیان را کشف می کنند. یکی از این تحقیقات، سفر به منطقه چک چک یزد بوده است که مراسم زرتشتیان در بعضی از روزهای خاص در آنجا برگزار می شود. اعضای انجمن در آنجا حضور پیدا کرده و از نزدیک مراسم را دنبال کردند و در آخر با بعضی از پیروان دین زرتشت به مباحثه و گفت وگو پرداختند.
مدیر انجمن ادیان و مذاهب اسلامی یکی از بخش های مهم این انجمن را، بخش پژوهش دانست و گفت: در متون درسی ادیان و مذاهب با مشکلات بزرگی روبرو هستیم و نه تنها حوزه بلکه دانشگاه ها نیز، از این خلاء و کاستی رنج می برند؛ زیرا بیشتر متون درسی ادیان و مذاهب به صورت ترجمه بوده و پژوهشی در آنها صورت نگرفته است.
آقای صاحبی در پایان خاطرنشان کرد: انجمن از ابتدا جهت اطلاع رسانی به علاقه مندان خبرنامه ای را منتشر کرده که حاوی اطلاعات فراوانی در زمینه فعالیت های دین پژوهی و مذاهب اسلامی بوده است و انجمن، اخبار تمام فعالیت های خود و دیگران را در این خبرنامه گردآوری و اطلاع رسانی می کند.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر