گردهمایی بزرگداشت روز درویش، «روز همدلی و همبستگی دراویش» در لندن

روز شنبه ۳ اسفندماه به مناسبت بزرگداشت روز درویش گردهمایی با شکوهی در سالن اجتماعات یک مجموعه فرهنگی در مرکز شهر لندن برگزار شد.
این برنامه که به همت جمعی از علاقه مندان به مکتب تصوف و عرفان ایران تدارک دیده شده بود، با استقبال باشکوهی از سوی حاضران در این گردهمایی همراه بود.
بزرگداشت روز درویش با برنامه های متنوع فرهنگی – هنری متشکل از بداهه نوازی ، قوالی اشعار شاعر و عارف پارسی زبان - مولانا جلال الدین رومی -، نمایش مجموعه داستانهای مثنوی – معنوی به زبانهای انگلیسی و پارسی ودر نهایت با دف نوازی گروه موسیقی «کاروان عشق» پایان یافت.
برخی از چهره های شناخته شده صاحب کلام و صاحب نظر در زمینه عرفان و تصوف ایران در این گردهمایی حضور بهم رساندند، و از استقبال شرکت کنندگان نسبت به بزرگداشت این روز تقدیر کردند.
دکتر نورعلی تابنده بزرگ طریقت گنابادی که از وی با عنوان قطب سلسله گنابادی نام برده میشود، با تجلیل «روز درویش» این روز را روز همدلی و همبستگی دراویش دانست و از آن با عنوان روزی مقدس و مبارک یاد کرد.
به گزارش پایگاه اطلاعرسانی دراویش در داخل کشور نیز قرار بود روز شنبه سوم اسفندماه مراسم جشنی به مناسبت این روز، توسط جمعی از دراویش گنابادی برگزار شود که، در آخرین ساعات برگزاری با  دخالت مأموران وزارت اطلاعات این مراسم لغو گردید.
گزارشها حاکی از آن است که با نزدیک شدن به سالروز سوم اسفند، فشارهای امنیتی بر دراویش سراسر کشور شدت یافته است.
لازم به یادآوری است، اعمال فشار بر دراویش طریقت گنبادی از سال ۱۳۸۴ شدت گرفته و از آن زمان تا کنون، تعدادی زیادی از آنها بازداشت شده اند.
در پی تخریب محل تجمعات دروایش گنابادی در شهرهای قم، اصفهان ، بروجرد و تخریب مقبره درویش اسدالله ایزدگشسب در آرامگاه تخت فولاد اصفهان از اثار ملی ثبت شده در میراث فرهنگی ایران، جمع کثیری از پیروان این طریقت صوفیانه در ایران ، روز سوم اسفندماه سال ۱۳۸۰ در اقدامی خودجوش برای آنکه فریاد تظلم خواهی شان را به گوش نمایندگان مجلس برسانند در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمعی مسالمت آمیز برگزار کردند.
پس از آن هر ساله دراویش سراسر کشور با بزرگداشت «روز همدلی و همبستگی دراویش» روز سوم اسفند را گرامی می دارند.
حکومت ایران از حدود یک سال و نیم پیش، تعداد زیادی از دراویش گنابادی و وکلای مدافع آنها را دستگیر کرده، از اینرو جمعی از وکلای دراویش گنابادی به اتهام دفاع از موکلانشان به زندان‌های طولانی مدت محکوم شده‌اند.
به گزارش خبرگزاریها ، در آستانه روز درویش، نه تن از وکلای زندانی و فعالان حقوق دراویش از زندانهای اوین و شیراز در نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، خواستار رسیدگی به وضعیت دراویش زندانی شدند.
در بخشی از این نامه نوشته شده که: "به بایکوت خبری دراویش پایان ببخشید. فریاد، آخرین واکنش ستمدیده در برابر ستم است. محروم کردن او ‌‌نهایت جنایت است. فریاد‌ها را در گلو، به بغض و کینه مبدل نکنید."

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر