تفسیر"بیان السعاده" تالیف حاج آقا ملاسلطانمحمدگنابادی - سلطانعلیشاه- تنها کتاب تفسیر قرآن مجید به زبان عربی با بیانی شیعی - عرفانی است.


معرفی «بيان السعاده»؛ تفسيری با ذوق عرفانی شيعه + دانلود

گروه فضای مجازی: سايت تخصصی موبايل مذهبی و رايانه اسلامی قائميه اصفهان كتاب تفسير بيان السعاده را برای سيستم‌عامل جاوا، اندرويد و رايانه تهيه كرده است و دانلود آن به صورت رايگان امكان‌پذير است.
به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، سايت تخصصی موبايل مذهبی و رايانه اسلامی قائميه اصفهان اينبار كتاب گرانقدر تفسير «بيان السعاده» را برای سيستم عامل جاوا، اندرويد و رايانه در اختيار علاقه‌مندان قرار داده است.
بيان السعادة، تفسير عرفانی و شيعی قرآن به عربی، تأليف حاج ملاسلطان محمد گنابادی (۱۲۵۱ـ۱۳۲۷)، ملقب به سلطان عليشاه و مشهور به سلطانعلی گنابادی و نام كامل آن «بيان السعادة فی‌مقامات العبادة» است.
اهميت اين تفسير از آن‌روست كه يگانه تفسير كامل قرآن به مذاق عرفانی شيعه است كه برجای مانده است. مدار اين تفسير بر حول مفهوم ولايت به معنای عرفانی و شئون و جوانب مختلف آن است. چنانكه در آن آيات راجع به كفر و ايمان به كفر و ايمان نسبت به مقام ولايت تفسير شده است.
بيان‌السعادة علاوه بر جنبه‌های عرفانی، جنبه‌های روايی، فقهی‌، فلسفی‌، كلامی و ادبی نيز دارد. از جنبه نقلی و روايی و بحث درباره شأن نزول آيات، مباحث مستوفايی دارد و عمده اقوال و مطالب منقول در آن مستند به احاديث و اخبار مروی از پيامبر اكرم صلّی اللّه عليه وآله وسلّم و ائمه اطهار است.
از ديگر ويژگی‌های اين تفسير، آن است كه مؤلف آن با وجود اعتقاد به اين‌كه جمع‌آوری آيات به ترتيب نزول آنها صورت نگرفته‌، چون معتقد به ارتباط معنوی ميان آنها بوده، با توجه به ترتيب موجود ميان آيات و كلمات به بيان ارتباط معنوی ميان آنها پرداخته است.
گرچه مؤلف بيان السعادة مجتهد بوده‌، در اين تفسير كمتر به مسائل فقهی پرداخته، مگر در موارد معدودی كه نظر شخصی خود را نه به صورت فتوا، اظهار كرده است‌.
علاقه‌مندان برای دريافت می‌توانند به لينك های زير مراجعه كنند.
دريافت برای نسخه جاوا

۱ نظر:

  1. از زحمات شما که چنین تفسیر ارجمندی را انتخاب نموده اید سپاسگزارم.

    پاسخحذف