مباحث مطروحه درباره مصحف فاطمه ع در "دُرّ تی وی" در داخل حوزه انعکاس قابل توجهی یافته است

با نگاهی به سایتهای درون حوزوی مشاهده میکنیم که هرروز - بیش از پیش- نشانه هایی از نفوذ اندیشه های مطروحه در تلویزیون اینترنتی "دُرّ تی وی" در بین اهل عبا و عمامه قم نشین ظهور میکند. از جمله مقاله زیر درباره مصحف فاطمه ع

مصحف فاطمه چيست و آيا هم اکنون در دست امام زمان (عج) است؟

  • جمعه, 11 مرداد 1392 07:42
مصحف فاطمه چيست و آيا هم اکنون در دست امام زمان (عج) است؟
وقتي که خداوند متعال پيغمبرش (ص) را قبض روح نمود، فاطمه (س) چنان از وفات آن حضرت اندوهگين شد که کسي جز خدا مقدارش را نداند. از اين رو خداوند فرشته اي را بر وي فرستاد تا او را دلداري داده و با او سخن بگويد: فاطمه (س) اين جريان را به اميرالمؤمنين (ع) گزارش داد، علي (ع) فرمود: هر گاه آمدن فرشته را احساس کردي و صدايش را شنيدي، به من بگو. پس فاطمه (س) به اميرالمؤمنين (ع) خبر داد و آن حضرت هر چه مي شنيد مي نوشت، تا آنکه از آن سخنان مصحفي ساخت، ولي در آن مصحف، چيزي از حلال و حرام نيست، بلکه در آن، علم به پيشامدهاي آينده است. [1] .
امام صادق (ع) در اين روايت، چگونگي پديد آمدن اين مصحف شريف را توضيح داده و در روايتي ديگر به يار وفادار و باصفاي خود ابو بصير مي فرمايد: «همانا مصحف فاطمه (س) نزد ماست، و مردم چه مي دانند که مصحف فاطمه (س) چيست؟!» ابوبصير عرض کرد: مصحف فاطمه (س) چيست؟ حضرت فرمود: «مصحفي است سه برابر قرآني که در دست داريد، به خدا سوگند، حتي يک حرف قرآن هم در آن نيست.» [2] يعني مطالبي که شما از ظاهر قرآن و تفسير آن مي فهميد، در مصحف فاطمه (س) نيست، ولي از نظر تأويل و معناي باطني قرآن که ما اهل بيت آن را مي فهميم، مصحف تفصيل قرآن است.
بعد از شناخت اجمالي از مصحف فاطمه (س) در پاسخ به سوال مذکور گوييم: آري، طبق رواياتي که به دست ما رسيده، معلوم مي شود اين مصحف شريف دست به دست از امامي به امام ديگر منتقل گشته، تا به دست امام زمان (عج) رسيده است.
حضرت رضا (ع) مي فرمايد: «امام نشانه هايي دارد. دانشمندترين مردم است. در داوري، پرهيزکاري، بردباري، شجاعت، عبادت و سخاوت، سرآمد روزگار است... و مصحف حضرت فاطمه (س) نيز در دست او مي باشد.» [3] .
******
[1] اصول کافی کلینی ج1 ص 24
[2] همان 283
[3] اثبات الهداه شیخ حر عاملی ج 7 ص 388
منبع: منتظر قائم (عج)
برداشتی از کتاب یکصد پرسش و پاسخ درباره ی امام زمان (عج) از علیرضا رجالی نبوغ
نوشته شده توسط 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر