انعکاس فشارها بر دراویش ایران در گزارشهای بین المللی

وب سایت خبری دراویش و سایت‌های دیگری که قدرت حاکمه ایران موجودیت بسیاری از آنها را نمی‌خواهد

دسته: اختصاصی مجذوبان نور 
پنج شنبه, مرداد 03 1392
رادیو اروپای آزاد/رادیو آزاد: وب سایت خبری دراویش و سایت‌های دیگری که قدرت حاکمه ایران موجودیت بسیاری از آنها را نمی‌خواهدرادیو اروپای آزاد/رادیو آزاد: قدرت حاکمه ایران، موجودیت بسیاری از وب سایت ها را نمی خواهد و غالبا با این ادعا که اینگونه سایت‌ها علیه منافع ملی کشور به تهمت زدن و افترا مشغولند آنها را مسدود می‌کند. بسیاری ازینگونه وب سایت ها که زمامداران مملکتی آنها را مسدود می‌کنند همزمان مدیران و مسئولین آنها را نیز مجازات میکنند.
از میان اینگونه سایت‌ها "‌مجذوبان نور" وب سایتی است که اخبار مربوط به سلسله دراویش نعمت الهی که از بزرگترین گروه های صوفیه در ایران است را پوشش می‌دهد. در سالهای اخیر گروه دراویش به شدت تحت فشار دولت مرکزی قرار گرفته است و روحانیون محافظه کار دولتی آنها را به عنوان "مسلمان منحرف" توصیف می‌کنند.
"مجذوبان نور" که منحصرا اخبار مربوط به سرکوب دراویش در ایران را تحت پوشش قرار می‌دهد، منبع اطلاعاتی و پایگاه خبری ارزشمندی برای دراویش و سایر علاقمندان به این موضوع گردیده است.
اخیرا با دستگیری و زندانی کردن مسئولین سایت "مجذوبان نور" ، خشم ودشمنی علیه دراویش توسط دولتمردان تهران، به وضوح احساس شد.
در هفته گذشته هفت تن از اعضای این وبسایت از جمله مدیران مسئول و عکاس خبری، به ترتیب به ۱۰.۵ و ۷.۵ سال حبس در زندان محکوم شدند.
اتهامات آنها اقدام علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و توهین به مقام رهبری ایران عنوان شده است که دقیقا همان اتهاماتی است که دولت ایران به فعالان سیاسی و روشنفکران نسبت می دهد. این هفت درویش از عضویت در گروه ها و احزاب و هرگونه فعالیت رسانه ای به مدت ۵ سال محروم شده اند.
آنها در طول دو سال گذشته که در بازداشت به سر برده اند و در انتظار حکم دادگاه، بعضا در سلول انفرادی محبوس بودند.
ازسپتامبر سال ۲۰۱۱ در حدود بیست نفر در رابطه با این سایت دستگیر شده اند. مسئولین دولتی همچنین اخیرا فشار را علیه فرهاد نوری سردبیر "مجذوبان نور" که از دوسال پیش مجبور شد به ترکیه بگریزد را افزوده اند.
فرهاد نوری به "رادیو فردا" گفت که در آخر هفته گذشته، مادرش فرزانه نوری به اتهام پیوستگی با سایت مجذوبان نور، اقدام علیه امنیت ملی و اخلال در نظم عمومی به ۲ سال زندان و ۳ سال تبعید در استان خوزستان محکوم شده است.
نوری گفت: "من و تمام خانواده ام این اتهامات واهی و بی اساس را رد می کنیم" " زمانی که مادرم را در سپتامبر ۲۰۱۱ بازداشت کردند آنها در حقیقت به دنبال دستگیری من بودند.مادرم یک درویش است اما هیچ ارتباطی با فعالیت های حقوق بشری من و فعالیت رسانه ای من ندارد و حتی تا زمانیکه من ایران را ترک نکرده بود او حتی روش کار با کامپیوتر را هم نمیدانست."
مادر فرهاد نوری سه هفته را در بازداشتگاه گذراند و بنابرگزارش‌های واصله بارها مورد بازجویی قرار گرفت که عمدتا در مورد فعالیت رسانه ای پسرش بوده است. اوسپش با قید وثیقه موقتا آزاد شد.
نوری همچنین به رادیو فردا گفت که از طریق واسطه هائی مورد تهدید قرار گرفته است و از او خواسته اند که کارش را در سایت متوقف کند و در مورد سرکوب دراویش هیچ مطلبی را در سایت مجذوبان نور منتشر نکند.
او ادامه داد که این همه فشار ها که با او روبرو هست سبب شده است که او را در کارش و ادامه دادن آن، مصمم تر کند

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر