گفتگوی اختصاصی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران با دکتر احمد شهیداختصاصی انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران : در پی درخواست سازمانهای فعال در زمینه حقوق بشر از اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ، روز پنج شنبه، سوم فروردین ۱۳۹۱، شورای حقوق بشر با صدور قطعنامه ای برای یک سال دیگر ماموریت دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران را تمدید کرد.
در رأی گیری بعمل آمده  ۲۲ عضو با رأی موافق و نمایندگانی از کشورهای چین ، کوبا ، روسیه ، بنگلادش و قطر با پنج رأی مخالف خواستار عدم تمدید مآموریت گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران شدند.
دکتر احمد شهید ، وزیر اسبق امور خارجه در مالدیو تابستان سال گذشته توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد به عنوان گزارشگر ویژه برای ایران انتخاب شد.
وی علی رغم درخواستهای متعدد از مقامات ایران جهت سفر به این کشور و تهیه گزارشش ، بعلت عدم همکاری مقامات ایرانی تا کنون موفق به سفر به ایران نشده است.
احمد شهید که به تازگی دومین گزارش خود را منتشر کرده ، در این گزارش، از حکومت ایران به دلیل موارد متعدد نقض حقوق بشر از جمله فشار بر روزنامه نگاران و منتقدان حکومت، شکنجه زندانیان، محروم بودن متهمان از حق دادرسی عادلانه و "سرکوب سازمان یافته" اقلیت‌های دینی، قومی انتقاد کرده است.
دکتر احمد شهید در بخشی از گزارش خود تاکید کرده است که مقامات ایران به درخواست‌های فوری نهادهای سازمان ملل در باره موارد نقض حقوق بشر پاسخ نداده اند.
آقای شهید از حکومت ایران درخواست کرده است که برای توقف نقض سازمان یافته حقوق بشر، تعریفی روشن از جرائم علیه امنیت ملی ارائه شود. 
احمد شهيد در گزارش تازه خود که هفته گذشته منتشر شد، گفته است، اطلاعاتی را جمع آوری کرده که نشان می دهد«الگوی خيره کننده ای از نقض حقوق اساسی تضمين شده در قوانين بين المللی» در ايران وجود دارد. 
انتشار گزارش دوم دکتر احمد شهید با واکنش تند مقامات ایرانی همراه شد تا آنجا که محمد جواد لاریجانی، که به عنوان دبیر ستاد حقوق بشر ایران در اجلاس حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو شرکت کرده بود، خواستار تعیین گزارشگر ویژه ای برای ایران شد که بنا بر ادعای وی "فارغ از وابستگی‌های نمایان به گروه‌های تروریستی" گزارشش را تهیه کند. 
وی هرگز مشخص نکرد که منظورش از گروههای تروریستی چه کسانی هستند ؟
لاریجانی با تاکید بر این‌که جمهوری اسلامی ایران یکی از کشورهای فعال در زمینه تشکیل شورای حقوق بشر در سازمان ملل بوده است گفت که جمهوری اسلامی «داعیه‌دار حقوق‌بشر در جهان است.»
درست یک روز پس از تمدید مأموریت دکتر احمد شهید گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران ، وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه روز جمعه، ۴ فروردین (۲۳ مارس)، هفده مقام ایرانی را به دلیل "نقض فاحش حقوق بشر" مشمول تحریم قرار داده و تحریم های قبلی وضع شده علیه شصت و یک نفر دیگر از مقامات جمهوری اسلامی را هم به مدت یک سال تمدید کرده اند.صدور روادید سفر به بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا برای این گروه از مقامات ایرانی ممنوع است و دارایی های آنان در این کشور ها نیز مسدود شده است. کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در توجیه تصمیم جلسه روز جمعه شورای وزیران از "ادامه افزایش در تعداد اعدام ها و سرکوب گسترده شهروندان ایران، از جمله مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران و مخالفان دولت" سخن گفت.


http://hriran.com/1389-09-08-13-52-34/1389-09-09-09-16-52/8009-1391-01-05-10-39-05.html 

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر