بازداشت علیرضا روشن در گفتگو با همسرش

علیرضا روشن، شاعر و نویسنده و مسئول صفحه کتاب روزنامه‌ی شرق است که مجموعه‌ی شعر او به نام "کتاب نیست" با استقبال فراوانی روبرو شده و همچنین مجموعه‌ای از شعرهای وی نیز به زبان فرانسه منتشر شده است. مجموعه شعر "کتاب نیست " در فرانسه کتاب محبوب سال شده و در ایران به چاپ سوم نیز رسیده است. 

سایت جنبش راه سبز در گفتگویی با همسر علیرضا روشن - خانم عسل همتی - از نحوه بازداشت علیرضا روشن می نویسد : 

علیرضا روشن به گفته همسرش روز یکشنبه ۱۳ شهریورماه همراه تنی دیگر از گردانندگان سایت مجذوبان نور در ساعت یک نیمه شب بازداشت شد . عده ای لباس شخصی بدون ارائه حکم قضایی و بدون اطلاع علیرضا روشن و تنی دیگر از دراویش را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. 


همسر علیرضا روشن از نگرانی خود و خانواده اش نسبت به وضعیت همسرش می گوید و می افزاید : هرچه به مبایل دستگیر شدگان و علیرضا زنگ می زنیم مبایلها خاموش است، پس از پیگیریهای مکرر به تازگی مطلع شدیم که همسرم و دیگر بازداشت شدگان به بند ۲۰۹ اوین منتقل شده و مورد بازجویی قرار گرفته اند. 

عسل همتی همسر علیرضا روشن درباره سابقه بازداشت همسرش می گوید : تاکنون سابقه بازداشت نداشته اما بهمن ماه پارسال که تظاهرات شد علیرضا قرار بود کارگاه شعر و داستان بگذارد و آن زمان بود که تهدیدها شروع شد و به او می گفتند تو اجازه اینکار را نداری و حق برگزاری کلاس و تدریس نداری. چند تا از بچه ها را هم دستگیر کردند و از آنها بازجویی می کردند و بازاطلاع نداریم وابسته به چه نهادی بودند.

خانم همتی در پاسخ به سوال خبرنگار جرس درباره فشار بر دراویش می افزاید : «ببینید تمام حرف ما دروایش این است که آخه ما که کار اشتباهی انجام نمی دهیم و فقط بخاطر اعتقاداتمان تمام این فشارها را بر ما می آورند. این در حالی است که دراویش بارها نشان دادند که این فشارها ذره ای بر اعتقادات آنها اثر ندارد. اگر فکر می کنند که این فشارها را بیاورند از اعتقاداتمان دست بر می داریم محال ممکن است و تا پای جان بر سر اعتقاداتمان ایستاده ایم. نمی دانم خود اینها چرا این را متوجه نمی شوند و باز بیهوده فشار می آورند؟»

وی در خصوص قطع ارتباط تلفنی با همسرش پس از بازداشت می گوید : علت اینکه نمی گذراند حتی علیرضا با ما تماس بگیرد این است که می خواهند او را تحت فشار روانی قرار دهند.

بگفته خانم همتی علیرضا روشن و دیگر بازداشت شدگان در پیگیری وکلا از وضعیت همسرش مطلع شده که وی در حال حاضر مورد بازجویی قرار دارد و به وی گفته اند : " تا بازجویی تمام نشود، نه حق ملاقات دارند و نه وکیل می تواند آنها را ملاقات کند ." 

وی در ادامه می افزاید : بعد از بازجویی که مشخص نیست این مدت بازجویی چقدر طول بکشد ، اجازه ملاقات می دهند.

این مصاحبه از سوی مژگان مدرس علوم ترتیب داده شده بود.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر