بسیجیان مسلح با رهبری یک روحانی به دراویش شیراز حمله کردند


نیروهای بسیجی و لباس شخصی، ظهر روز جمعه 11 شهریور با شعار «مرگ بر درویش آمریکایی» به دراویش نعمت اللهی گنابادی در شهرستان کوار از توابع استان شیراز حمله کردند. مصطفی آزمایش، سخنگوی دراویش گنابادی می‌گوید: «علت منتسب کردن دراویش به آمریکا به خاطر پیام نوروزی رییس جمهور امریکا است که امسال در پیام خود از جمهوری اسلامی خواست با صوفیان و بهاییان مدارا کند.»

گفتگو با مصطفی آزمایش
نوشته رضا ولی‌زاده
پایگاه خبری «مجذوبان نور» وابسته به دراویش سلسلۀ نعمت‌اللهی گنابادی، گزارش می‌دهد در جریان این حمله لباس شخصی‌ها به شلیک گازاشک‌آور و گلوله متوسل شده‌ و تعدادی از دراویش را هم دستگیر و زخمی کردند.
البته ماجرا از روز جمعه آغاز شده که عده‌ای از بسیجیان و طلاب با عنوان بسیج شیراز عازم شهر کوار می شوند. در کوار یک طلبۀ جوان با پخش اعلامیه وسی دی هایی علیه دراویش و همچنین سردادن شعار «مرگ بر درویش آمریکایی» لباس شخصی ها را به درگیری با دروایش ترغیب می کند.
لباس شخصی ها مغازه های دراویش را به آتش می کشند و به این ترتیب درگیری بین دو طرف آغاز شد و از هر دو طیف عده ای زخمی می شوند.
گویا دراویش نعمت اللهی که از پیش متوجه این تحرکات شده بودند نیروی انتظامی و نمایندۀ شهر خود را در مجلس آگاه کرده بودند اما از قرار معلوم کسی به کمک آن ها نیامده است.
اکنون تمامی راه های ورود به شهرستان کوار تحت کنترل نیروهای یگان ویژۀ نیروی انتظامی است و محل رفت و آمد دراویش به وسیلۀ دوربین های مداربسته کنترل می شود.
دربارۀ دلایل وقوع این رویداد با سیدمصطفی آزمایش، متخصص عرفان و سخنگوی دراویش گنابادی گفت‌وگو کردیم.
سیدمصطفی آزمایش معتقد است: «سرکوب سیستماتیک دگراندیشان دینی و اقلیت های مذهبی از آغاز حیات جمهوری اسلامی وجود داشته است و حتی سرکوب‌گران برای هموار کردن مسیر سرکوب به فتوایی از آیت الله نوری همدانی متوسل شدند.»
آزمایش می‌گوید: «در طول ماه رمضان برنامه ای با نام «نسیم مشاورۀ معنوی» در ایستگاه های مترو برگزار می شد که در بنرهای تبلیغاتی آن نیز از عبارت «برعلیه عرفان‌های نوظهور» استفاده شده بود. در این برنامه ها طلاب در گفت‌وگو با مردم، عرفان و تصوف را مکتبی وابسته به امریکا معرفی می کردند.»
سخنگوی دراویش گنابادی دربارۀ دلیل به کار بردن شعار «مرگ بر درویش آمریکایی» توضیح می‌دهد: «رییس جمهور آمریکا در پیام نورزی خود خواستار تحمل بیشتر حکومت جمهوری اسلامی نسبت به اقلیت ها و دگراندیشان مسلمان شد و از صوفیان و بهاییان به طور مستقیم نام برد که مورد سرکوب جمهوری اسلامی قرار می گیرند. پس از این پیام اوباما بود که دراویش را به آمریکا منتسب می کنند.»
آزمایش می‌گوید: «رهبر نظام از مردم و مسئولان به صراحت خواست تا آرامش در سراسر مملکت حفظ شود اما بلافاصله پس از سخنرانی رهبر عده ای از سرکوب‌گران دگراندیشان دینی و اقلیت‌های مذهبی با عنوان بسیجی و لباس شخصی در شیراز چنین حمله ای را سازماندهی می کنند و توجهی هم به صحبت های رهبر ایران نمی کنند.»


منبع ؛ ار اف ای

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر