دکتر سید مصطفی آزمایش : دراویش هیچگونه امنیتی ندارند

مصطفی آزمایش ، سخنگوی دراویش نعمت اللهی گنابادی می گوید که از سازمانهای بین المللی مدافع حقوق بشر درخواست کرده که وضعیت وخیم دراویش در ایران رسیدگی کنند. وحید پوراستاد در گفتگو با مصطفی آزمایش در ابتدا از او پرسیده که چند روز قبل که به ژنو سفر کردید و با مقامات حقوق بشر سازمان ملل و عفو بین الملل دیدار و گفتگو کردید چه چیزی به آنها در مورد وضعیت دراویش گنابادی گفتید ؟ 

دکتر سید مصطفی آزمایش : موج تازه سرکوب دراویش که بشدت و قویا در ایران راه افتاد در شهرستانهای مختلف توده های درویش را بازداشت فله ای و وسیع می کنند و حتی برای دستگیری آنها از اسلحه آتشین استفاده می کنند و به آنها تیراندازی می کنند که منجر شهادت یک نفر و زخمی شدن چند نفر شده و علاوه بر این در تهران پایگاه خبری دراویش را بسته اند و اعضائش را که عده ای وکیل و نویسنده بودند بازداشت کرده اند. 

آقای آزمایش ، دراویش گنابادی مگر چه طرز فکر و یا چه عقیده ای دارند که با آنها برخورد میشود ؟ 

دکتر سید مصطفی آزمایش : دراویش گنابادی خودشان تصورشان این است که چون معتقد به اسلام سکولار هستند مورد سرکوب قرار می گیرند چون دستگاه حاکمه در صدد پاکسازی عقیدتی ایران از هرگونه قرائت دیگری از اسلام بغیر از قرائت حاکم است. 

در طول این مدت تعدادی از افراد مختلف دراویش گنابادی بازداشت شده اند و در خبرها آمده که تاکنون چهار تن از وکلا بازداشت شده اند ، چه اخباری از بازداشت وکلا دارید ؟ 

دکتر سید مصطفی آزمایش : وکلا برای رسیدگی به پرونده دراویشی که در کوار بازداشت شده بودند می خواستند بازداشت حقوقی انجام دهند و اعلام آمادگی جهت قبول وکالت آنها بکنند که متاسفانه بطور گروهی در کوار آقایان افشین کرمپور ، امید بهروزی و امیر اسلامی که وکلای دراویش هستند در شیراز بازداشت شدند و به زندان عادل آباد شیراز و سپس به زندان اوین منتقل شده اند و آقایان فرشید یداللهی و مرادی سروستانی هم که از وکلا هستند و خودشان هم درویش هستند و در ارتباط با سایت مجذوبان نور فعالیت می کنند اینها هم در تهران با یورش شبانه به محل مجذوبان نور و منزل آقای یداللهی بازداشت شدند همزمان بعضی از نویسندگان مانند آقای علیرضا روشن ، شاعر ، نویسنده و روزنامه نگار بازداشت شده اند بعضی از دراویش بودند که برای دستگیری شان اقدام کرده اند مانند آقای فرهاد نوری و چون ایشان را پیدا نکرده اند آنوقت خانم فرزانه نوری مادر ایشان را گرفته اند. 

آقای آزمایش ، دراویش گنابادی در طول این مدت بسیار بازداشت شده اند شیوه بازداشت آنها در طول این مدت به چه صورت بوده ، آیا با حکم قضایی بازداشت میشوند یا غیر از این است ؟ 

دکتر سید مصطفی آزمایش : نخیر ، دراویش متاسفانه بدون ارائه هیچگونه حکم قضایی بازداشت می شوند و به خانه هایشان یورش می برند افراد موسوم به لباس شخصی که حکم قضایی هم ندارند و بیشتر وابسته به دستگاههای اطلاعاتی هستند اینها را دستگیر می کنند. دراویش هیچگونه امنیتی ندارند و به همین دلیل هم روز دوشنبه دراویش می خواهند مقابل زندان اوین بروند و بگویند شما که می خواهید ما را دستگیر کنید بگویند خوب ما آمده ایم تا ما را دستگیر کنید یا اگر این دستگیری ها به دستور مقامات قضایی نبوده پس دستگیر شدگان را آزاد کنید.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر