«دستگیری ۲۳ درویش گنابادی مقابل زندان اوین»

یکی از گردانندگان پایگاه اینترنتی دراویش گنابادی نام دراویش دستگیر شده در روز دوشنبه مقابل زندان اوین را اعلام کرد. به گفته‌ی فرهاد نوری، «اگر مشکل حکومت با زندانی‌کردن دراویش حل می‌شود، دراویش این مشکل را رفع می‌کنند».

فرهاد نوری، یکی از گردانندگان سایت "مجذوبان نور" (پایگاه اطلاع‌رسانی دراویش گنابادی) در گفت‌وگوی اختصاصی با دویچه وله، نام دراویشی را که صبح دوشنبه (۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریور) مقابل زندان اوین دستگیر شده‌اند را به شرح زیر اعلام کرد:

مجید رشیدی، اسماعیل صنعت‌پرست، بهزاد صنعت‌پرست، رضا قهرمانی، سعید رحمت‌پناه، نعمت کاظمی‌نیا، مهرزاد فریدنیا، قادر فرنودی، محمود تقی‌پور، مهدی مزبوری، منوچهر مزبوری، محمد صادقی، تقی صابری، ابراهیم مختارخروجی، هادی شاه‌رضا، مهران نجار، علی بابایی، رامین اشکوه، مهدی رحمتی، آرش شلتوکی، نعمت کاظمی، تیمور همایونی و داوود مهرداد."اعتراض به بازداشت‌های اخیر دراویش" از جمله دلایلی است که در اطلاعیه دراویش گنابادی برای تجمع مقابل زندان اوین ذکر شده بود. در این اطلاعیه همچنین به مرگ وحید بنانی، از دراویش گنابادی اشاره شده و به نقل از دراویش گنابادی آمده است: «ما هم می‌خواهیم به زندان برویم».

فرهاد نوری می‌گوید: «از شب قبل نیروهای امنیتی و لباس شخصی تمامی مسیرهای ارتباطی به زندان اوین را تحت نظر داشته‌اند. از صبح روز دوشنبه هم نیروهای گارد ویژه مخصوصا زیر پل "یادگار امام"، زیر پل "شهید چمران" و مقابل درب زندان مستقر شده بودند و تمامی مسیرها را کنترل می‌کردند. هر فردی را که تشخیص می‌دادند جزو دراویش است دستگیر می‌کردند. دراویش دستگیر شده را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند».

دستگیری ۸۰ درویش طی دو هفته

در هفته‌های گذشته افراد مرتبط با سایت "مجذوبان نور" دستگیر شده‌اند. فرزانه نوری، مادر فرهاد نوری، از جمله بازداشت‌شدگان است. فرهاد نوری درباره وضعیت بازداشت‌شدگان روزهای گذشته دراویش گنابادی می‌گوید: «از دو هفته گذشته تا امروز حدود ۸۰ تن از دراویش گنابادی از جمله نویسندگان سایت مجذوبان نور دستگیر شده‌اند. وکلای دراویش گنابادی هم میان بازداشت‌شدگان هستند. امروز هم دراویش گنابادی در حمایت از دراویش دستگیر شده در روزهای قبل خواستار این شدند که اگر حکومت می‌خواهد فشار بر دراویش را بیشتر کنند، پس همه درویش را دستگیر کنند تا مشکل حکومت رفع شود. اگر مشکل حکومت با زندانی‌کردن دراویش حل می‌شود، خود دراویش این مشکل را رفع کنند».

فرهاد نوری درباره هدف دراویش گنابادی از تجمع مقابل زندان اوین می‌گوید: «دراویش گنابادی به دلیل فشارها و سرکوب‌های اخیر و بازداشت وکلای دراویش گنابادی، در یک اقدام مسالمت‌آمیز و بنا بر حق قانونی خودشان ‌می‌خواستند تجمعی مسالمت‌آمیز داشته باشند. خواهان پاسخگویی حکومت ایران در مقابل این فشارها خون درویش وحید بنانی بودند».

به گفته این گرداننده‌ی سایت "مجذوبان نور"، در روزهای اخیر هم‌چنین سه تن از وکیلان دراویش گنابادی به ‌نام‌های امیر اسلامی، امید بهروزی و فرشید یدالهی دستگیر و به بند امنیتی زندان اوین منتقل شده‌اند.

حسین کرمانی

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر