يکی از دراويش گنابادی «بر اثر اصابت گلوله» در بيمارستان جان داد

وحيد بنانی، يکی از دراويش گنابادی شهرستان کوار استان فارس در جنوب ایران که روز يکشنبه ۱۳ شهريور ۱۳۹۰ مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، روز سه‌شنبه ۱۵ شهريور در بيمارستان نمازی شيراز جان سپرد.

کوار در ۴۵ کيلومتری شيراز قرار دارد.

به گزارش منابع حقوق بشری، وحيد بنانی در ايست بازرسی شهرستان کوار مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود.

تارنمای جنبش راه سبز (جرس) نيز خبر داده مأموران امنيتی به خانواده بنانی گفته‌اند: «در صورت حرکت دراويش از ساير شهرستان‌ها برای مراسم تشييع جنازه، راه‌های ورودی به شهر سروستان را مسدود کرده و با آن‌ها برخورد می‌نمايند و جنازه وی را نيز در مکان نامعلومی دفن می‌کنند.»

خانه حقوق بشر ايران نيز اعلام کرده حال سه درويش که در جريان درگيری‌ها در کوار زخمی شده‌اند، «وخيم» گزارش شده است.

درگيری‌ها در کوار ظهر روز جمعه ۱۱ شهريور ۱۳۹۰ آغاز شد و تا ساعاتی ادامه داشت. در اين درگيری‌ها، نيروهای بسيجی و دراويش گنابادی با يکديگر به زد و خورد پرداختند و شماری از دو طرف نيز زخمی شدند.

مجذوبان نور به نقل يکی از دراويش که نامش فاش نشده، گزارش داده: «بانی اين حرکت غيرقانونی، تندروی‌های يک طلبه جوان بود که با پخش اعلاميه و سی‌دی به تهييج و ترغيب نيروهای بسيج برای درگيری با دراويش پرداخته و با تظاهرات و شعارهای موهنی همچون مرگ بر درويش آمريکايی به آتش اين اقدام دامن زد.»

ظاهراً اين سی‌دی‌ها عليه دراويش گنابادی بوده است.

اما رسانه‌های محافظه‌کاران می‌گويند دراويش «آغازگر» درگيری‌ها بوده‌اند. به گفته آن‌ها دراويش با استفاده از «اسلحه‌های شکاری» بر شدت اين درگيری‌ها افزوده‌اند.

مصطفی آزمايش، سخنگوی دراويش نعمت‌اللهی گنابادی در خارج از ايران به کمپين بين‌المللی حقوق بشر در ايران گفته در جريان اين درگيری‌ها دست کم ۶۰ نفر بازداشت شده‌اند.

وی افزوده ۱۵ نفر از دست‌اندرکاران سايت‌های خبر دراويش نيز در تهران بازداشت شده‌اند.

آزمايش درباره هويت بسيجانی که با دراويش درگير شده‌اند، گفته: «این‌ها يک عده طلبه‌های بسيجی هستند که به‌عنوان مبلغ توسط حوزه علميه قم زير نظارت کميسيون مبارزه با عرفان‌های نوظهور و کاذب آموزش داده می‌شوند.»

وی فضای کنونی شهرستان کوار را «کاملاً امنيتی و شبه حکومت نظامی» توصيف کرده و افزوده: «در آنجا در محل تجمع دراويش يعنی همان حسينيه‌شان، دوربين‌های مدار بسته قرارداده‌اند تا کسانی از دراويش که در آنجا تردد می‌کنند، شناسايی و سپس بازداشت شوند.»

چند سالی است که دراويش گنابادی از سوی جمهوری اسلامی «تحت فشار و محدوديت» قرار دارند و تعداد زيادی از آن‌ها نيز به حبس محکوم شده‌اند.

نور علی تابنده، قطب دراويش نعمت‌اللهی گنابادی است که طرفدارانش از او به نام «مجذوب‌علی شاه» ياد می‌کنند. وی در سال‌های ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۹ در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان حج و زيارت و دادگستری مشغول به کار بوده است.

رسانه‌های ايران چند سالی است که بنا به دستور شورای عالی امنيت ملی اين کشور از پوشش دادن اخبار دراويش گنابادی منع شده‌اند.

با اين حال مهدی کروبی از رهبران مخالف دولت و آيت‌الله حسين‌علی منتظری از مراجع تقليد که سال ٨٨ درگذشت، بارها از تخريب حسينيه‌های دراويش و «آزار و اذيت» آن‌ها انتقاد کردند.

پيشينه دراويش گنابادی به شاه نعمت‌الله ولی، عارف قرن نهم هجری قمری که هم‌اکنون آرامگاهش در شهر ماهان در نزديکی کرمان است، بر می‌گردد.

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر