حمله طلاب و بسیج شیراز به دراویش گنابادی شهرستان کوار

بعد از مدتی وقفه بار دیگر حمله به دراویش گنابادی از سر گرفته شده ؛ آنگونه که یکی از سخنگویان این دراویش در اروپا به خبرنگار ما گفته "طی یک درگیری میان نیروهای بسیج و گروهی از دراویش در روز جمعه در شهرستان کوار در نزدیکی شهر شیراز شماری از دراویش مجروح و عده ای نیز بازداشت شده اند." 

خانم سودابه قائمی از سخنگویان این سلسله در گفتگو با شهرام میریان درباره چگونگی شکل گیری درگیری چنین گفته است :«در ۵ شهریورماه عده ای از بسیجیان و طلاب به اسم منتسب بسیج شیرازی به سمت شهر کوار شیراز می آیند و در آنجا تبلیغات وسیع و گسترده ای علیه دراویش نعمت اللهی گنابادی شروع می کنند.»

رادیو فردا : از چه طریقی ؟

سودابه قائمی : از طریق تبلیغات علیه دراویش و از طریق پخش سی دی و دی وی دی علیه دراویش در میان مردم توزیع کردند بعنوان اینکه دراویش امریکایی هستند و اینکه اینها بدعت گذار هستند و از این طریق اذهان مردم را متشنج می کردند که علیه دراویش آنها را برانگیزند. و این امر باعث شد که پنجشنبه شب ۱۰ شهریورماه ۹۰ بوسیله اتوبوس گروه بسیار زیادی وارد شهر کوار میشوند.

رادیو فردا : مقصودتان این است که روز جمعه این درگیری آغاز میشود ؟

سودابه قائمی : بله ؛ در روز جمعه در ساعت ۲۴ : ۱۱ با شعار مرگ بر دراویش امریکایی این حمله صورت گرفت و حمله بصورتی بوده که اینها به خانه ها و مغازه های دراویش حمله می کنند و مغازه های دراویش را آتش می زنند. و خانه های دراویش را مورد تفتیش قرار می دهند و دراویش هم بر اساس حمله ای که به اینها شده از خودشان دفاع می کنند و درگیری بسیار شدیدی در شهر کوار امروز صورت می گیرد. در نتیجه پاسدارها اقدام به تیراندازی هوایی و دخالت مسلحانه می کنند .

رادیو فردا : آیا در این درگیری خسارات جانی به دو طرف هم وارد میشود ؟

سودابه قائمی : از نظر اینکه بگوییم کسی ممکنه فوت کرده باشد اطلاعی در دست نیست ولی عده بسیار زیادی مجروح شدند و مجروحان به بیمارستان نمازی شیراز انتقال داده شدند و متاسفانه زخمی های دراویش که به بیمارستان انتقال داده میشوند دستگیر و روانه زندان می شوند .

رادیو فردا : خانم سودابه قائمی شما بعنوان یکی از سخنگویان سلسله دراویش نعمت اللهی گنابادی در اروپا اشاره کردید پنج روز پیش از اینکه درگیری روز شروع شود نیروهای بسیجی و طلاب شهر کوار وارد این شهرستان شده اند و زمینه درگیری را فراهم می کنند ، چرا دراویش ظرف این پنج روز به مقامات مسئول شهر کوار مراجعه نکرده اند ؟

سودابه قائمی : اتفاقا دراویش سلسله نعمت اللهی گنابادی در شهر کوار با نماینده مردم کوار در مجلس ملاقات داشتند و از ایشان درخواست کردند مانع ایجاد تشنج در شهر کوار شوند و مانع حمله این گروه به دراویش شوند و حتی از کلیه مقامات قضایی شهر کوار بصورت نامه و بصورت شخصی خواهان این شدند که از حمله طلاب و بسیجی ها به دراویش جلوگیری کنند و اقدامی برای حفظ جان دراویش داشته باشند ولی متاسفانه هیچ اقدامی برای حفظ جان دراویش و جلوگیری از این اقدامات صورت نگرفت و اطلاعات کامل از شهرستان کوار آمده است که ۳۰۰۰ نفر تعداد مهاجمین بوده و تعداد دراویش ۱۵۰ نفر گزارش شده است از مدتها قبل دروبینهای مدار بسته در مراکز تجمع دراویش که در آن مراسم عبادی شان را انجام می دهند قرار داده بودند و کلیه حرکات دراویش را تحت نظر داشتند.

رادیو فردا : این گزارشهایی که الان دادید ، این اخبار را از چه منابعی بدست آوردید؟

سودابه قائمی : کلیه این اخبار از دراویشی که در شهر کوار زندگی می کنند و از دراویش کوار هستند و مورد آزار و اذیت قرار گرفتند این اخبار از طریق تماس تلفنی مستقیم با آنها خدمت شما می دهم.

رادیو فردا : الان که شامگاه جمعه است وضع شهر کوار چگونه است و آیا درگیری ها ادامه دارد ؟

سودابه قائمی : درگیری ها ادامه ندارد ، ولی کاملا حکومت نظامی برقرار شده و نیروهای یگان ویژه از شهر شیراز وارد شهر کوار شده اند از هرگونه رفت وآمد و تردد دراویش به این شهرستان جلوگیری می شود و متاسفانه ارتباط ما با شهر کوار و دراویش کوار قطع شده و هیچگونه اطلاعی از سرنوشت و وضع آنها نداریم و نمی دانیم امشب چه بلایی بر سر آنها خواهد آمد. در پایان اضافه می کنم که از امروز جمعه تظاهراتی در سطح اروپا شروع شده از طرف «انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر در ایران» و این تظاهرات در طی این هفته ادامه خواهد داشت در شهرهای مختلف آمریکا ، اروپا و کانادا ...

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر